Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Levice opět vytáhla restituce. Předvolební šikana církví, míní opozice

  • 112
Sociálnědemokratičtí senátoři se znovu vrátili k církevním restitucím. Navrhli zákon, podle kterého by církve musely povinně zveřejňovat výroční zprávy o hospodaření a dobročinných aktivitách, na něž věnují peníze. Podle pravicové opozice je to ale šikana církví, kterou levice populisticky vytahuje před volbami.

Normu, která navazuje na církevní restituce, předložil František Bublan, Alena Gajdůšková (oba ČSSD) a dalších 24 senátorů. Jejich cílem je, aby církve povinně zveřejňovaly výroční zprávy o hospodaření. Celkem 33 senátorů ve středu hlasovalo pro přijetí, a návrh tak putuje k projednání výborům.

Bublan a Gajdůšková uvedli, že se na návrhu letos v únoru dohodli někteří vládní činitelé ze sociální demokracie a hnutí ANO.

Restituce

Církve mají podle schválených restitucí získat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun (navýšených o inflaci), což je kompenzace za majetek, který nemůže být vydán. Zároveň se bude během 17 let církvím postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Platnost církevních restitucí loni potvrdil Ústavní soud.

Ovšem podle generálního sekretáře České biskupské konference Tomáše Holuba byl návrh připraven bez projednání se zástupci církví a náboženských společností. „Návrh senátního návrhu zákona není naplněním nabídky na větší transparentnost, kterou experti církví a náboženských společností učinili zástupcům politických stran. Návrh je problematický,“ uvedl Holub. 

Navrhovatelé však tvrdí, že by zákon církve nijak neomezoval. „Církve se nemusí obávat, že je to nějak zatíží. Není to šikana. Naopak je to snaha, aby církve byly transparentní a změnily tak pohled veřejnosti,“ řekl Bublan. „Církve budou dostávat finanční náhradu, což jsou státní peníze. Veřejnost má právo vědět, jak se s těmi penězi nakládá, protože církve slibovaly, že ty peníze půjdou na dobročinné, charitativní a sociální účely,“ dodal senátor.

Návrh podpořil i předseda Senátu Milan Štěch. Mohl by podle něho dlouhodobě zmírnit napětí na obou stranách. „Je to krok ke kompromisu mezi církvemi a společností. Bude to taková kontrola, že občané uvidí, že ty prostředky jsou využity užitečně,“ řekl Štěch.

Předvolební roští, zlobí se opozice

S tím však opozice zásadně nesouhlasí. „Roští, roští, předvolební roští. Tento zákon je zbytečný, nikdo ho nepotřebuje a je to jen další předvolební slib,“ kritizuje senátor Jaroslav Kubera (ODS). „Smyslem církevních restitucí nebyl nějaký dar, ale náhrada toho, co nešlo vydat v penězích. Těžko proto můžeme církvím nařizovat, za co ty peníze mají být utraceny,“ doplnil.

Navíc je podle něho zákon zbytečný, neboť církve informace zveřejňují dobrovolně. „Nemají zapotřebí nechlubit se tím, když třeba otevřou nějaký hospic nebo pečovatelský dům. Byly by hloupé, kdyby se tím nepochlubily,“ řekl Kubera.

Podle Jiřího Oberfalzera (ods) chce levice zákonem potrestat církve, jelikož se jí nepodařilo zastavit samotné církevní restituce. „Je to klasický Lex specialis, navrhovaný jen pro jeden účel. Je to určitá rákoska, šikana církví. Myslím, že církve mohou se svým majetkem nakládat svobodně jako každý majitel,“ řekl Oberfalzer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue