Rusové zfilmovali život Trockého. Revoluce je špatná, nabádá seriál

  15:41aktualizováno  15:41
Sto let po Velké říjnové socialistické revoluci vstoupí na ruské televizní obrazovky jedna z jejích nejvýraznějších postav – Lev Trockij. Životopisný seriál natočila prokremelská stanice Pervyj kanal a jeho hlavní poselství zní: revoluce je špatná. Trailer naznačuje, že o sex a velkolepé scény nebude nouze.

„Je to první seriál věnovaný Trockému v ruských dějinách. Na rozdíl od Lenina žil Trockij jako rockový hrdina: útěk z vězení, revoluce, láska, exil a vražda,“ prohlásil generální ředitel stanice Pervyj kanal Konstantin Ernst. Jak zdůraznil, o politikovi z počátku 20. století je záhodno hovořit jazykem srozumitelným pro současné publikum.

Brilantní řečník a organizátor Trockij patřil spolu s Leninem k hlavním strůjcům bolševické revoluce: Lenin vypracoval plán převratu, o provedení se postaral Trockij. Převzetí moci bolševiky bylo dokončeno 7. listopadu 1917, kdy podle starého ruského kalendáře bylo 25. října, a tak událost do dějin vstoupila jako Velká říjnová socialistická revoluce.

Fotogalerie

Trockij jako zakladatel Rudé armády zajistil bolševikům vítězství v následné občanské válce. Jako kritik svého stranického rivala Josifa Stalina ale upadl v nemilost a byl vyštván do exilu; v Mexiku ho v srpnu 1940 zavraždil Stalinův agent. Za velkých čistek v Sovětském svazu obvinění z trockismu předznamenávalo trest smrti.

Právě rozhovorem stárnoucího politika s kanadským novinářem, ze kterého se vyklube špion a vrah, začíná seriál, který se vzápětí vrací do dob revolucionářova mládí v Oděse, kde žila početná židovská komunita. To ještě používal rodné příjmení Bronštejn. „Revolucionáři a židé nechápou ruský lid,“ tvrdí vězeňský dozorce, když Bronštejna mlátí. A právě od něj si revolucionář vypůjčí pseudonym Trockij. A seriálový Trockij se postupně stává čím dál chladnějším a manipulativnějším.

Trockého hraje populární herec Konstantin Chabenskij, známý i českým a slovenským divákům z populárního snímku Noční hlídka a jeho pokračování Denní hlídka. Historickou postavu už ztvárnil například ve filmu o admirálu Alexandru Kolčakovi, který proti bolševikům bojoval, než ho popravili.

Všechny revoluce jsou špatné

Trockij je i v postsovětském Rusku stále chápán kontroverzně. „Je těžké být po sto letech objektivní, ale snažili jsme se opírat o skutečné události. Trockij sehrál v revoluci krvavou a důležitou roli. Chtěli jsme vědět, koho Trockij miloval, zda ho trápilo svědomí a zda až do konce života zůstal přesvědčený o své pravdě,“ řekl producent Alexandr Cekalo.

Rusové natočili hrdinnou obranu Moskvy, historici skřípou zuby

Pervyj kanal je v Rusku známý jako prokremelská televize, producent ale ujišťuje, že dílo nesleduje politické cíle. Nicméně poselství seriálu i podle Konstantina Ernsta vyznívá tak, že „lidé by neměli být přinuceni vyjít na ulice“ a že „všechny revoluce znamenají krveprolití“. To odpovídá oficiální linii Kremlu.

„Z Kremlu zní, že všechny revoluce jsou špatné, zvláště ty, které jsou financované z ciziny,“ říká Nikita Petrov z hnutí Memorial, které se věnuje odhalování zločinů komunismu a obraně lidských práv.

V seriálu Trockij sehrává Západ roli v rozpoutání ruské revoluce, zejména financováním ruských revolucionářů. V jedné scéně, situované do Paříže roku 1902, ruský marxista Alexandr Parvus hovoří s německým špionem, který se ptá, kolik potřebuje peněz na zničení Ruska. „Miliardu marek,“ zní odpověď. Tato scéna je „historicky doložená“, tvrdí producent Cekalo. Západ podle něj chtěl Rusko zničit, protože se stávalo „silnou zemí“. 

Osmidílný seriál se v televizi objeví počátkem listopadu, kdy si bude Rusko připomínat sté výročí revoluce. Stanice Pervyj kanal ve středu první díl předvedla ve světové premiéře na mezinárodním audiovizuálním veletrhu Mipcom v Cannes, aby ho nabídla potenciálním klientům, například americké internetové videotéce Netflix.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Migranti z Afriky pronikli do španělské enklávy, jeden z nich zemřel

Skupina afrických uprchlíků přelézá hraniční plot ve španělském přístavu...

Do španělské enklávy Melilla na marockém pobřeží se v neděli pokusily dostat asi tři stovky afrických migrantů. Dvěma...

Nizozemsko vydalo první genderově neutrální pas, u pohlaví je uvedeno X

Leonne Zeeger je první Nizozemec, který obdržel cestovní pas, v němž je v...

Leonne Zeegers je první Nizozemec, který obdržel cestovní pas, v němž je v položce pohlaví uvedeno písmeno X. Umožnilo...

Svíce, hřeby i hřbitovní hlína. Čarodějnice proklely soudce Kavanaugha

V newyorském knihkupectví Catland skupina čarodějnic uspořádala rituál, při...

V sobotu večer skupina čarodějnic uspořádala setkání, na kterém prokleli soudce nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha. Ten...Najdete na iDNES.cz