Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Letošní zima byla nadprůměrně teplá, tu loňskou však nepřekonala

  11:43aktualizováno  11:43
Právě končící zima byla teplotně nadprůměrná. I když méně, než zima předchozí, sdělil mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák. Průměrná teplota pro celé Česko byla od prosince do konce února 0,7 °C. Pro předchozí zimu meteorologové registrují průměrnou teplotu 1,2 °C.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: AP

Letošní zima se tak řadí k nejteplejším za historii měření.

„Celoúzemní průměrná teplota za klimatologické období 1. 12. 2014 až 28. 2. 2015 byla +0,7 °C, což je 1,9 °C nad průměrem z období let 1971 - 2000. Oproti tomu předchozí zima měla průměrnou teplotu 1,2 °C, tj. 2,4 °C nad dlouhodobým průměrem,“ upřesnil Dvořák.

Teplotní průměr letošní zimy „kazil“ jen únor, který byl oproti ostatním zimním měsícům letošní zimy chladnější, jeho odchylka od dlouhodobého průměru činí +0,8 °C, zatímco prosinec 2014 měl odchylku +2,1 °C a leden dokonce +2,9 °C.

V minulé zimě však byly teplotní odchylky od průměru následující: prosinec +1,8 °C, leden +2,5 °C, únor dokonce +3,0 °C.

„Opakem byl únor 2012, kdy panovaly silné mrazy. Odchylka února 2012 od dlouhodobého průměru byla -4,3 °C, ale i tak vyšla celá zima 2011/2012 díky teplým ostatním zimním měsícům jako teplotně normální,“ dodal Dvořák.

V právě uplynulé zimě meteorologové naměřili také podprůměrný úhrn srážek. Napršelo či nasněžilo jen 76,8 % dlouhodobého průměru.

Sluneční svit byl lehce podnormální, 87,5 % průměru. Nejméně svítilo slunce v lednu, úhrn slunečního svitu byl v tomto měsíci jen 28 hodin, což je 64,3 % průměru. Naopak nejvíce svítilo slunce v únoru, a to 81,5 hodiny, což je 117,3 % dlouhodobého průměru.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz