Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Letošní investice se zadrhly

  9:39aktualizováno  9:39
Jihlava - Nové lampy, o jejichž vzhledu se už od jara živě diskutuje, v Jihlavě ještě stále nesvítí. Nebyly ani zahájeny práce na opravách budovy v ulici Hluboké, v níž před odstěhováním sídlil okresní státní archiv a kde by se koncem příštího roku mohla zabydlet městská knihovna. A nedělní výletníci si na vrchu Rudný mohou prohlédnout stále stejné torzo bývalé rozhledny, přestože na jejích základech se již mohla skvět nová vyhlídková věž.

To jsou příklady investičních akcí plánovaných na letošní rok, jejichž realizace se však během roku zkomplikovala. "Letos byl počet investičních akcí mimořádně velký. Proto se může zdát, že se jich hodně nestihlo. Není to však nijak překvapující číslo," ujistil jihlavský primátor Vratislav Výborný.

Přestože se obyvatelé města mohli k podobě nového osvětlení Masarykova náměstí vyjadřovat již od února a pracovníci magistrátu nakonec mezi modely vybrali kontroverzní ploché těleso, realizace se oddaluje. "Vybraný typ světel narazil na výhrady památkářů. Nyní shromažďujeme argumenty tak, abychom je přesvědčili, že právě tento typ splní nároky na funkčnost světel a zároveň nenaruší ráz historického náměstí," uvedla vedoucí odboru rozvoje města Monika Pertlová. Podle jejích slov je však osvětlení na náměstí v katastrofálním stavu a jeho výměna musí být v příštím roce neodkladně uskutečněna.

Třináct milionů ze státní dotace, kterou radnice získala na dokončení komunikace kolem průmyslové zóny, ale nestihla utratit, podle vyjádření primátora nepropadne. "Silnici jsme nemohli vystavět kvůli neurovnaným majetkovým poměrům," vysvětlil Vratislav Výborný.

Starosti městským úředníkům způsobila také plánovaná úprava dřívější budovy okresního archivu v Hluboké ulici. Tam by se totiž po stavebních úpravách za zhruba padesát milionů měla přestěhovat městská knihovna. Nájemní smlouva na prostory, v nichž dnes knihovna sídlí, končí posledním dnem příštího roku. Výsledek výběrového řízení na zhotovitele oprav však zpochybnila firma PSJ Jihlava a tím zmrazila zahájení prací na dlouhé měsíce.

Dokud případ neprojedná brněnský úřad pro ochranu hospodářské soutěže, bude budova na svůj další osud čekat. "Zatím ještě existuje teoretická neděje, že by se rekonstrukce mohla během příštího roku stihnout. Moc tomu ale nevěřím," pochybuje primátor.

To, zda se i v příštím roce najde pět milionů na neuskutečněnou stavbu rozhledny na vrchu Rudný, záleží na výsledku letošního hospodaření města. "Myslím si, že příští rok bude oproti letošnímu na investiční akce skromnější. Už s ohledem na komunální volby," uvažoval Vratislav Výborný.

O stavbě rozhledny tak mnohé napoví připravovaný rozpočet města, vyřešení správních průtahů očekávané rekonstrukce prostor pro městskou knihovnu však drží v rukou státní úředníci.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Prezident ji od Babiše přijme do konce týdne

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Najdete na iDNES.cz