Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Léto začalo, ale úmorná horka již skončí

aktualizováno 
První letní den, který včera přinesl překonání několika teplotních rekordů po celé České republice, bude nadlouho posledním horkým dnem. Úmorná vedra v Evropě končí. "V červenci se už asi takových horkých dnů, jako prožíváme nyní, nedočkáme. V naší dlouhodobé měsíční předpovědi se teploty nad třicet stupňů vůbec neobjevují," předpovídá Vladimír Vodička z Českého hydrometeorologického ústavu.

I přes ochlazení, které má přijít už v noci ze čtvrtka na pátek, čeští meteorologové nepředpokládají, že by se naplnily černé prognózy jejich německých kolegů. Z těch totiž vyplývá, že celý zbytek léta již bude v Evropě výrazně chladnější a průměrné teploty se budou pohybovat okolo dvaceti stupňů Celsia.

"Nepředpokládáme, že by se teploty pohybovaly pod dvaceti stupni Celsia.
Bude chladněji, ale ne tolik," předpovídá však Vodička.

Již v noci ze čtvrtka na pátek má proniknout na naše území chladný vzduch, který s sebou přinese také přeháňky a bouřky. Výjimečně se mohou objevit i kroupy. Teploty se budou pohybovat v noci mezi 15 a 10 stupni Celsia, ve dne pak mezi 18 až 24 stupni.

Horko vytváří škodlivý ozon
Vedra, která v posledních dnech zasáhla celou republiku, jsou pro toto roční období neobvyklá. Teplotní rekordy v Praze, Brně či Plzni ve středu padly.

Hasičům, záchranářům nebo nemocným lidem horko působí velké potíže. Citlivé lidi ohrožuje přízemní ozon, který v horkých dnech vzniká. Jinak se však na vedro dívají některé děti - místo vyučování mohou být u vody.

Vedra zaměstnávají pracovníky záchranných služeb z celé republiky. "Určitě máme více práce. Týká se to hlavně starších lidí, ale čím dál tím častěji vyjíždíme i k lidem mladším," řekla Zdeňka Meixnerová z kroměřížské záchranné služby. Záchranáři však vesměs upozorňují, že lidé si letos již na horka stačili zvyknout. Stále připomínají několik zásad, kterými by se člověk měl řídit. Vypít minimálně tři litry tekutiny denně, nepít alkohol a příliš se nenamáhat.

Potíže jako kašel nebo poruchy spánku mohou způsobit také zvýšené koncentrace přízemního ozonu ve vzduchu. "Koncentrace přízemního ozonu rostou a kvůli špatným rozptylovým podmínkám budou růst i zítra," řekl Jiří Bubník z Českého hydrometeorologického ústavu.

Extrémně teplé počasí ovlivnilo i městskou hromadnou dopravu v Praze, kde vlivem horka praskla tramvajová kolej na frekventované Plzeňské ulici.

Horka zaměstnávají také hasiče. "Za směnu hasíme čtyři až pět případů, kdy chytne suchá tráva," řekl operační důstojník brněnských hasičů.

Na horko si však nestěžují žáci základních škol na Ústecku, ve středu totiž byli místo vyučování se svými učiteli na koupalištích nebo v přírodě. To, že také majitelé restaurací i výrobci nápojů mají důvod k radosti, potvrzují i hosté jedné z ústeckých restaurací. "Co máte dělat, je horko, na rady lékařů přijímáme tekutiny. Nechceme zkolabovat."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz