Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Léto 2007: poušť a hned povodeň

  8:56aktualizováno  8:56
Naléhavé telefonáty zahrnuly v posledních týdnech Český hydrometeorologický ústav. "Tak třeba tenhle," vybírá namátkou náměstek ředitele ČHMÚ Radim Tolasz. Lidé se tážou, zda bude ještě někdy pršet v Liberci. O pár kilometrů dále mají zemědělci problém přesně opačný: stále prší.

Zažíváme velmi neobvyklou houpačku, říká o letošním počasí meteorolog. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Říkají, že tam takřka obden prší, a ptají se, kdy budou moci konečně usušit seno," skládá mozaiku málokdy vídaných výkyvů počasí v Česku náměstek Tolasz.

Pitné vody je dost, ale nemusí tomu tak být vždy
Jen pro srovnání: zatímco loni spadlo v Libereckém kraji v dubnu 56 litrů deště na m2, letos ve stejném období pouhý litr. A téměř totožné rozdíly panují ve všech krajích. Třeba Olomoucký kraj: loni v něm v dubnu napršelo 49 litrů na m2 a letos jen dva a půl litru.

"Zažíváme velmi neobvyklou houpačku. Ať již ve srovnání s loňskem nebo při pohledu na místní rozdíly v počasí. Zatímco lidé i příroda strádají někde dlouhodobým suchem, jen o pár kilometrů dál jim bouřka vyplaví sklepy. A těch lokálních bouřek je letos neobvykle mnoho. Zejména pro zemědělce to znamená palčivý problém," srovnává náměstek Tolasz.

Na citelném nedostatku vláhy se podle Ladislava Kašpárka z Výzkumného ústavu vodohospodářského podepsala mimořádně teplá zima s minimem sněhu. To je prý hlavní důvod, proč se například mnohé obilné lány přeměnily v polopouště, jimž už nepomůže ani sebevětší příliv deště.

"Letošní vývoj počasí napovídá, jak to může stále častěji vypadat i v následujících letech. Proto musíme přemýšlet o tom, jak vodu v krajině zadržet - ať již vhodnými nádržemi či výsadbou lesních porostů. Pokud to neuděláme, může se nás časem dotknout i jiný problém. Nedostatek pitné vody. Jakkoliv nám zatím nic podobného nehrozí. Zatím," dodává jeden z předních českých expertů na hospodaření s vodou.

Šéf agrární komory Jan Veleba naopak říká, že "doba, kdy se musíme kvůli citelnému oteplování klimatu vážně zamýšlet nad dostatkem vody v budoucnu, už nastala". "V zemědělství dělám odmalička, ale letos poprvé jsme na jaře seli do zcela suché půdy. Vlastně to byl prach," říká šedesátiletý šéf Agrární komory Jan Veleba.

Důležité je podle něj i to, aby se výzkumné ústavy zaměřily na šlechtění zemědělských plodin odolnějších vůči suchu i za cenu genetických zásahů. "Lokální sucha nás budou trápit stále častěji," varuje Veleba. Klimatolog Tolasz mu dává za pravdu: "Musíme se naučit žít se stále častějšími výkyvy počasí. Byť nám třeba extrémy, jako nyní zažívají Portugalci, nehrozí. Jsou zvyklí na sucha, ale to letošní je zatím vrcholem několikaletého vláhového deficitu."

Úprk před zimou i teplem
Změny tlaku, které s sebou přinášejí letošní vedra s četnými bouřkami, mohou kardiaci bez potíží přestát. Ale jen v tom případě, pokud se vystříhají fyzické námahy. "A musí navíc hodně pít," radí lidem s nemocným srdcem kardiochirurg Jan Pirk.

I zdravý člověk může však zkolabovat na infarkt myokardu, pokud podcení pravidelný pitný režim. "Před časem jsem byl na triatlonu v Rakousku a trénovaný junior dostal infarkt jen proto, že byl dehydrovaný. Pokud lidé nedoplňují tekutiny, tak jim kvůli sražení krve hrozí potíže," varuje Pirk.

Už minulý rok se cestovní kanceláře přesvědčily, že počasí má na prodej zájezdů vliv. Loni po tuhé zimě lidé vykoupili zájezdy k moři.

"Pak přišel chladný srpen, kdy zákazníci rušili pobyty v tuzemsku a objednávali zájezdy za teplem," říká mluvčí Asociace cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Rovnice doma zima, pojedeme za teplem, tedy platí. Ale opačně nikoliv - že by lidé kvůli současnému teplu méně objednávali zájezdy za mořem. "Nemáme moře, takže dovolená s ním bude pořád spojená. Pravda ale je, že roste zájem o zájezdy do Skandinávie a na Island," říká mluvčí Čedoku Tomáš Brejcha.


Samé rekordy

Jak se vyvíjelo počasí v posledních měsících


Letošní květen byl už devátým teplotně nadprůměrným měsícem v řadě. Podprůměrným měsícem byl naposledy loni v létě neobvykle chladný srpen.


Poznámka: První číslo je skutečná měsíční teplota, druhé číslo dlouhodobý měsíční průměr a třetí rozdíl. Údaje jsou ve stupních Celsia.

 Srpen '06  15,1  16,4  -1,3
 Září '06  15,5  12,8  +2,7
 Říjen '06  10,1  8,0  +2,1
 Listopad '06  5,6  2,7  +2,9
 Prosinec '06  2,3  -1,0  +3,3
 Leden '07  3,1  -2,8  +5,9
 Únor '07  2,7  -1,1  +3,8
 Březen '07  5,1  2,5  +2,6
 Duben '07  10,2  7,3  +2,9
 Květen '07  14,3  12,3  +2,0

Rok 2007: další rekord?
Britští meteorologové zveřejnili nedávno předpověď, podle níž by se rok 2007 mohl stát historicky rekordně nejteplejším - kvůli globálnímu oteplování a klimatickému fenoménu El Niňo.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz