Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Letní kina vsadila na trháky

  12:32aktualizováno  12:32
Vysočina - Také k letošnímu létu bude patřit filmové umění pod širou oblohou, letní kina budou opět působit na několika místech kraje. Jako první lákal letos na filmová představení do přírody amfiteátr v Lipnici nad Sázavou, kde o minulém víkendu sezona vlastně už skončila.

"Pokud bude mít obec o mé služby zájem i ve druhé polovině léta, na Lipnici se vrátím. Nyní se ale stěhuji na koupaliště do Havlíčkova Brodu, kde mám připraven program až do 4. srpna," uvedl Jiří Čáslavský, který provoz lipnického letního kina zabezpečoval. Právě letní kino v Havlíčkově Brodě je pro nadcházející sezonu největší novinkou v celém regionu, letní kino se sem vrací po několikaleté odmlce. "Začínám v neděli 24. června a do 4. srpna promítnu devatenáct filmových představení," upřesnil Čáslavský, který kromě dnů plných atraktivních filmů naplánoval i dvě několikadenní přestávky.

Kino ožije díky zkušenému promítači

Sluneční paprsky se opírají do stráně, která tvoří hlediště lipnického amfiteátru. Nevynechají ani ošuntělou boudu, v níž si Jiří Čáslavský pomalu připravuje své nádobíčko. Už dříve naladil rozhlasovou stanici, teď se chystá vybalit cívky s filmy. Muž, který se s promítačským řemeslem seznámil před nějakými pětatřiceti lety, se po kratší odmlce vrátil opět k filmu.
Během letošního léta chce rozdávat radost fandům filmového umění pod širou oblohou hned na dvou místech. Z Lipnice nad Sázavou, kde vlastně sezonu začal, se nyní stěhuje na koupaliště do Havlíčkova Brodu.
"Čtrnáct let jsem promítal v havlíčkobrodském kině Oko. Jeho provoz ale v pětadevadesátém roce skončil. Loni tam přišel nový nájemce a znovu mě vytáhl do promítačské kabiny. Moc se to ale nepovedlo, a tak jsem se pro letošní sezonu rozhodl, že to zkusím jinak," říká Jiří Čáslavský.
Začínal od nuly, všechnu techniku potřebnou pro havlíčkobrodský amfiteátr si musel obstarat. Včetně maringotky, kterou přeměnil na promítací kabinu. "Bylo to docela dobrodružství. Sehnat třeba pořádnou lepičku, bez které se promítač neobejde, to bylo docela zajímavé. A zjistil jsem, že promítačky ze zrušených venkovských kin končí občas i ve šrotu," přibližuje starosti se sháněním vybavení.
Dnes už je připraven, pohromadě má i program. A sám se už těší. "Když promítám, tak se těším na půl desátou, až to všechno spustím. A z filmů? Nejvíc jsem zvědavý na Nepřítele před branami. Mám rád velké věci," prozrazuje.
Letní kino i jeho okouzluje prazvláštní atmosférou. Promítání provází čekání na setmění pod širou oblohou, končí se zpravidla krátce před půlnocí, nezřídka jsou na místě obavy, zda počasí vůbec umožní onen úchvatný kužel světla z kabiny na plátno pustit. "Na druhé straně je to všechno takové daleko uvolněnější. Za chvilku otevřu kiosek s pivem, nikdo druhého neobtěžuje kouřením," vyjmenovává přednosti letního promítání.
Bratr Karel, známý filmový historik, o něm prý řekl, že je šílenec, když se pustil do něčeho tak nejistého. Jiří Čáslavský ale není žádný naivní romantik. "Všechno jsem si dobře spočítal. Když se mi alespoň část investovaných peněz vrátí, budu spokojen. V Brodě bude nejdůležitější, jak si mě lidi očíhnou hned první den. Chci, aby u mě byli mí hosté spokojeni. A taky bude samozřejmě záležet na počasí," odhaduje.
V jednom směru ale už spokojený je. "Vrátil jsem se do rodiny promítačů, seznámil jsem se s dalšími lidmi zamazanými od filmu," říká.
Slunce se opět o něco sklonilo k obzoru, do lipnického amfiteátru se trousí první lidé. Do zahájení představení zbývají dvě hodiny.

O dva dny dříve začíná s promítáním letní kino v Krucemburku na Havlíčkobrodsku, které je zařízením s nejdéle trvající sezonou. "Promítat budeme určitě do konce srpna. Promítacími dny budou pátky, soboty a neděle, ale podle počasí se pro lidi z nedalekého kempu u rekreačního rybníka Řeka bude hrát i v týdnu," přiblížila Jiřina Valecká z tamního obecního úřadu.

Po celé prázdniny potrvá také sezona v letním kině v Jemnici na Třebíčsku.
Na Žďársku a Třebíčsku pak v několika obcích a městech chystají něco jako filmové minifestivaly, promítací maringotka patřící Obecnímu úřadu v Dolní Rožínce zavítá postupně na týden až deset dní do Bystřice nad Perštejnem, Doubravníku, Jaroměřic nad Rokytnou i Náměště nad Oslavou.

Také dolnorožíneckou maringotku čeká na trase jedna novinka, v Jaroměřicích nad Rokytnou se letos letní kino přestěhovalo z koupaliště do areálu Lidového domu.
V Náměšti nad Oslavou pak umožňují sledovat promítané filmy ze zaparkovaných automobilů, takže se neobávají ani případné nepřízně počasí na přelomu července a srpna, kdy u nich bude filmová maringotka hostovat.

Letní kina v celém kraji vsadila na taháky sezony, diváci uvidí pod širou letní oblohou mimo jiné tituly jako Rebelové, Vertical limit, Z pekla štěstí 2, Vyhnání z ráje, Kytice, Gladiátor či Tmavomodrý svět.

Co dnes hrají kina na Vysočině?

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Nouzové zprovoznění trati u Dalovic není možné, práce potrvají měsíce

Na trati Cheb - Klášterec nad Ohří od soboty nejezdí vlaky kvůli sesuvu tzv....

Na trať z Chebu do Klášterce nad Ohří, kde se o víkendu v úseku Hájek - Dalovice sesunul svah, se vlaky jen tak...

Na věži Elektrárny Ledvice u Bíliny otevřeli nejvyšší českou rozhlednu

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

V Elektrárně Ledvice na Teplicku se pro veřejnost otevřela nejvyšší rozhledna v České republice. Prosklená vyhlídka s...

Teplý pátek zlomil rekordy na 102 stanicích. V Praze bylo přes 28 stupňů

Praha, teplo, počasí, slunce, Vltava, ilustrační foto

Teplý pátek překonal rekordy na 102 meteorologických stanicích, které měří déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Praze na...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz