Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Letní čas oslaví třicetiny, posun o hodinu dopředu zpozdí 21 vlaků

  15:50aktualizováno  15:50
Dvě hodiny po sobotní půlnoci si časomíra ukrojí z neděle o hodinu více. Přechod na letní čas oslaví kulaté výročí. Právě před třiceti lety obnovila tehdejší československá vláda rituál posunutí hodinových ručiček dopředu. Letos změna času zpozdí 21 dálkových vlaků.

Letní čas platí kromě EU také v USA, Mexiku a na Kypru. | foto: Profimedia.cz

Na letní čas se v Česku každoročně přechází poslední neděli v březnu, kdy se hodiny posunou z druhé hodiny středoevropského času na 3:00 středoevropského letního času. Ten skončí poslední neděli v říjnu, která letos připadne na 25. 10.

Historie umělého krácení dne se u nás datuje od roku 1916, kdy se české země jako součást Rakouska-Uherska připojily k několika dalším evropským zemím.

Mezi světovými válkami se od letního času upustilo, vrátil se však znovu v roce 1940. Podruhé byl zrušen v roce 1949 a opět se rozhodnutím tehdejší vlády vrátil až o třicet let později.

Až do roku 1995 trval letní čas šest měsíců, od roku 1996 se Česko připojilo ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá o měsíc déle. Vedle států EU se letní čas zavádí například i ve Spojených státech, Mexiku a na Kypru.

Dálkové spoje budou mít zpoždění

Ani letošní posun času se neobejde bez komplikací v dopravě. Podle mluvčího Českých drah se zpozdí až 21 nočních vlaků. "Půjde především o dálkové spoje z Ruska, Polska, Maďarska či noční vlaky na Slovensko," uvedl Petr Šťáhlavský.

Potíže mohou mít lidé, kteří pojedou například rychlíkem Silesia z Krakova do Prahy nebo rychlíkem Chopin z Varšavy do Vídně.

Podobně časový posun zpozdí i spoje v opačném směru do Krakova a Varšavy.

Zpoždění nabere na českém území také rychlík číslo 208 z Moskvy do Prahy a rychlík 209 do Ruska. Asi o hodinu později přijede do Humenného na Slovensku vlak číslo 425 Šírava z Prahy a do Košic rychlík 441 Excelsior z Prahy.

V úseku mezi Berlínem a Prahou se opozdí vlak číslo 457 Phoenix z Amsterdamu do Prahy a na trati mezi Erfurtem a Prahou nabere zpoždění vlak číslo 459 Canopus z Curychu do Prahy. Později dorazí také cestující ve vlacích Metropol z Budapešti do Berlína, a naopak z Berlína do Budapešti.

Lidem, kteří se chystají cestovat vlakem v noci ze soboty na neděli, mluvčí ČD doporučuje ověřit si odjezdy nočních vlaků na telefonu 840 112 113. Aktuální informace o jízdě vlaků mohou získat i na internetových stránkách Českých drah.

Žádné starosti nemusí mít naopak pasažéři letadel. Letové plány totiž s letním časem již dopředu počítají.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Najdete na iDNES.cz