Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Letiště hlídají policisté se samopaly

  13:03aktualizováno  13:03
Česká republika posiluje bezpečnost. Nejviditelnější opatření zavedlo ruzyňské letiště v Praze. "V terminálu i před halou hlídkují policisté vyzbrojení samopaly," řekla iDNES mluvčí správy letišť Vlasta Pallová. Vláda schválila, že policistům může pomoci až dva a půl tisíce vojáků.

K monitorování pražského letiště budou policisté potřebovat například čtyři desítky vojáků.

"Zatím nevíme, kdy se na letiště monitorovací technika přemístí," řekl iDNES mluvčí ministerstva obrany Vladimír Palán.

Vláda sice schválila zálohu dvou a půl tisíce vojáků, není však jisté, zda se všichni do bezpečnostních opatření zapojí. "Vojáci budou policii posilovat podle potřeb ministerstva vnitra," dodal mluvčí.

Podle zpravodaje MF DNES, který byl na letišti, není zpřísnění bezpečnostních opatření nijak viditelné. "Viděl jsem pouze jednu dvoučlennou policejní hlídku, jinak nic nenasvědčuje tomu, že by se zde bezpečnostní opatření změnila."

Policisté chrání vybrané objekty
Na posílení bezpečnostních opatření už pracují policisté. Kromě letiště chrání i vybrané objekty.

"Bezpečnostní opatření se naplňují tak, jak rozhodl minulý týden krizový štáb," řekla iDNES Iva Knolová z tiskového oddělení pražské policie.

Neprozradila však, o kolik vzrostl počet policistů v ulicích. "Nemohu vám ani říci, jakou mají výzbroj," dodala s tím, že policisté byli vyzbrojeni "adekvátně".

Česko posiluje bezpečnost země

Vojáci zřejmě pomohou i s ostrahou objektů
Ústřední krizový štáb v pátek rozhodl o důkladnějším střežení ruzyňského letiště, hranic, pražského metra, jaderných elektráren, zdrojů pitné vody a dalších strategických budov.

Ministr vnitra Stanislav Gross oznámil, že zvýšená bezpečnostní opatření začnou platit během několika dnů.

Vojáci by podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka měli být schopni v případě nutnosti střežit objekty strategického významu do šesti hodin.

Uvažuje se například o jejich rozmístění kolem chemických továren, které by v případě sabotáže mohly zamořit okolí, ale třeba i kolem Pražského hradu nebo armádního generálního štábu, řekl ČTK ministr.

Podle mluvčího hradní kanceláře Martina Krafla žádná intenzivnější opatření na Hradě viditelná nejsou.

"Opatření jsou standardní, žádný zvýšený počet vojáků ani policicstů. Může se to změnit s příchodem nového prezidenta," řekl iDNES.

Firmy zpřísňují bezpečnost

Povodí Vltavy zvýšilo ostrahu vodních děl, mimo jiné přehradních nádrží Orlík a Slapy. "Zavedli jsme určitá bezpečnostní opatření v rozsahu, v jakém byla při summitu NATO loni na podzim," řekl bez bližších podrobností ředitel závodu Dolní Vltava Pavel Uher. Zvýšená bezpečnostní opatření zavedli také v neratovické chemičce Spolana, kde kladou větší důraz na činnost ostrahy na branách, na kontrolní činnost lidí i dopravních prostředků uvnitř areálu. "Z důvodů zajištění bezpečnosti pochopitelně nemůžeme a nechceme uvádět větší podrobnosti," řekl mluvčí firmy Jan Martínek. Bezpečnost zpřísnil také jediný přepravce ropy do ČR, společnost Mero. "Vzhledem ke zvýšení nebezpečí válečného konfliktu na Blízkém východě a strategickém významu naší společnosti nepovažujeme za vhodné zveřejnění konkrétních opatření," sdělil provozně-technický ředitel Vít Tůma.

Zdroj: ČTK

Hasiči už kontrolují vybrané objekty
Krizový štáb také rozhodl o protipožární kontrole ve vybraných objektech. S kontrolou 323 budov v hlavním městě jsme začali už o víkendu, řekl mluvčí pražských hasičů Václav Hladík.

Asi sedmdesátce kontrolorů na pomoc v tomto týdnu přijede i několik jejich kolegů z Moravy.

Prohlídky se podle Hladíka zaměřují především na místa, kde se shromažďuje více lidí, tedy na hotely, ubytovny, ale i dopravní uzly, jako jsou nádraží nebo letiště a systém metra.

"Zjišťujeme, zda jsou například hasicí přístroje nebo hydranty funkční a tam, kde mají být, jestli jsou funkční únikové východy a s tím související opatření jako nouzové osvětlení, nouzové zdroje proudu a podobně," vysvětlil Hladík.

Kvůli těmto prohlídkám museli hasiči přerušit všechny plánované kontroly, kterých je ročně několik tisíc. "V podstatě se zastavily veškeré další činnosti. Všichni se vrhli na tenhle úkol," podotkl mluvčí.

Celkem bude v Praze tento týden budovy procházet téměř sto hasičů. Pokud najdou nějaké nesrovnalosti, upozorní na ně majitele objektu, nebo toho, kdo za něj zodpovídá. Na něm pak bude, aby uvedl vše do pořádku.

Nejviditelnější opatření zavedlo ruzyňské letiště v Praze. V terminálu i před halou hlídkují policisté vyzbrojení samopaly (17. února 2003).

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz