Místo levných letenek zklamání. Po internetu se šíří nový podvod

  16:16aktualizováno  16:16
Po českém internetu se šíří podvodné příspěvky, které nabízejí extrémně levné letenky. Jde ale pouze o snahu vylákat z klientů peníze a osobní údaje, včetně informací o platebních kartách. Podvedený spotřebitel se v takové situaci nemůže moc bránit. Fio banka ví o prvních podvedených.

Letadlo zneužité společnosti Ryanair. | foto: pixabay.com

Začíná to spotřebitelskou radostí. Na sociální síti se objeví nabídka, která začíná názvem letecké společnosti a pokračuje inzerováním extrémně výhodné letenky. Celá akce je většinou popsána jako oslava firmy a reklamní akce. Pokud ale uživatel splní všechny podmínky, dostane se na stránku, kde vyplní údaje o platební kartě, zaplatí nízkou sumu a tím to končí. K žádným letenkám se ale nedostane a informace o jeho kartě zmizí neznámo kde. Redakce iDNES.cz kontaktovala tiskové oddělení společnosti Ryanair, to se k záležitosti zatím nevyjádřilo.

V minulých dnech se tento podvod objevil poprvé v prostředí českého internetu. Na sociální síti Facebook začali uživatelé šířit nabídku prezentovanou jako výhodná akce irské letecké společnosti Ryanair, která zněla: „Ryanair nabízí pro KAŽDÉHO 2 letenky za pouhé jedno 1€, aby oslavil své výročí!“

Falešnými e-shopy z lidí vylákali miliony, soud dal podvodníkům šest let

První stížnosti už zaznamenala Fio banka: „Ano, o této podvodné akci víme, a to i díky tomu, že se na ni bohužel nachytalo pár našich klientů. Naštěstí šlo pouze o jednotky případů a škody nejsou vyšší než zmiňované jedno euro,“ uvedl za banku Jakub Heřmánek. Společnosti se už díky kontrolním mechanismům podařilo zastavit všechny další transakce, o které se podvodník pokoušel.

Pokud uživatel rozklikne odkaz s nabídkou, objeví se na jednoduché internetové stránce, která ho upozorní, že poté, co tento odkaz bude sdílet, se dostane do další fáze. Podvod tak tímto způsobem nevědomky šíří sami uživatelé mezi své známé a přátele.

V další fázi je uživatel nabádán, aby vyplnil kontaktní údaje, tedy především jméno a adresu, a v poslední fázi po něm požaduje stránka vyplnění údajů o jeho platební kartě. Ty pak mohou být použity k napadení účtu postiženého.

Podvedený zákazník se moc bránit nemůže

„Je pravděpodobné, že společnost nesídlí v České republice a pravděpodobně ani v Evropské unii. Velmi těžko se potom českému spotřebiteli na takovou společnost dosahuje,“ vysvětluje Petr Gloc z Asociace sdružení obrany spotřebitelů (SOS), proč se v podobných případech může spotřebitel jen těžko bránit.

Prostředí internetu je pro zákazníka obzvlášť nebezpečné. Gloc upozorňuje, že pokud na webové stránce chybí základní informace, jsou tím velmi omezené i možnosti České obchodní inspekce. Ve virtuálním prostředí je tedy uživatel odkázán především na svůj vlastní úsudek. Dobré je také kontrolovat IČO u podezřelého obchodníka.

„Doporučujeme spotřebitelům, aby hlavně zapojovali zdravý rozum. Pokud se objeví taková výhodná akce, je dobré k ní přistupovat střízlivě,“ vysvětluje Gloc a dodává: „Obzvlášť při nákupu po internetu je dobré si uvědomit, že nákup levnější věci obvykle s sebou nese riziko. Může se stát, že se zboží ke spotřebiteli vůbec nedostane nebo přijde vadné a rozbité.“

V minulosti se podobné případy objevily v zahraničí

Čeští internetoví uživatelé nejsou první obětí tohoto podvodu a zneužity byly v minulosti také značky dalších leteckých společností. Už na konci června letošního roku varovala na sociálních sítích o zneužití svého jména letecká společnost Singapore Airlines, v červenci pokus o podvod zaznamenala obyvatelka novozélandského Aucklandu ve spojitosti se společností Air New Zeland. Z příspěvků, které posílali uživatelé na sociální sítě Twitter a Facebook, vyplývá, že v minulosti byly podobným způsobem zneužity také další společnosti.

Společným jmenovatelem je vždy podobně formulovaná nabídka, která odkazuje k extrémně výhodné letence a maskuje se oslavou narozenin společnosti. Odkaz potom uživatele připojí na stránku flybooking-tickets com, ta zůstává vždycky stejná, ačkoli samotné podvodné nabídky se pravidelně mění. Stejně to bylo i v případě společnosti Ryanair, podvodníci nabízeli lístky jako reklamní akci k výročí firmy. Ryanair byl založen na konci listopadu roku 1984 a žádné výročí aktuálně neslaví.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Nepečujeme o demokracii denně a prohráváme budoucnost, varuje historik

Katolický kněz, pedagog a církevní historik Tomáš Petráček hovoří k lidem před...

Katolický kněz, vysokoškolský pedagog a církevní historik Tomáš Petráček ze současného stavu české společnosti viní...

Stát dokáže pomoci jen každému desátému dítěti, které rodiče týrají

Podle UNICEF se setkalo s domácím násilím 14 procent českých dětí.

Stát dokáže pomoci jen přibližně každému desátému týranému dítěti, které úřady evidují. Na vině je finanční nákladnost...

Zeman ujistil Babiše, že ho podporuje. Sestavením vlády by jej pověřil znovu

Premiér Andrej Babiš se v Lánech sešel s prezidentem Milošem Zemanem. (19....

Prezident Miloš Zeman se v pondělí sešel na zámku v Lánech s předsedou vlády Andrejem Babišem. Mluvili spolu o...

Najdete na iDNES.cz