Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Letěl premiér lyžovat, nebo pracovat? ČSSD se zeptá

  12:29aktualizováno  18:52
Opoziční poslanci si brousí zuby na premiéra. Při interpelacích se ho chtějí ptát na jeho údajné lyžování v Innsbrucku. Časopis Týden napsal, že si tam udělal mezipřistání s vládním airbusem. Podle mluvčí vlády však měl Mirek Topolánek v Rakousku schůzku s tamním velvyslancem Janem Koukalem.

Mirek Topolánek probíral s velvyslancem plánovanou cestu do Rakouska, v Innsbrucku pak zůstal | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Dvoudenní státní návštěva Bulharska skončila Mirku Topolánkovi v pátek 9. listopadu. Úřad vlády na svých internetových stránkách informoval pouze o jejím průběhu, trasu zpáteční cesty nezmínil.

Týden přišel s informací, že premiér udělal s vládním airbusem odbočku s mezipřistáním v Innsbrucku, aby si soukromě zalyžoval (na sjezdovce se údajně proháněl s Markem Dalíkem). Podle týdeníku se účet za mimořádný odklon z trasy mohl pohybovat v řádu statisíců.

Mluvčí vlády Jana Bartošová iDNES.cz sdělila, že premiér měl na pátek domluvenou schůzku s velvyslancem Janem Koukalem. Tím ale oficiální program skončil a o Topolánkově dalším pohybu neví, protože jí ani informace o jeho soukromých aktivitách nepříslušejí

Večer se k záležitosti ještě jednou vrátila v písemném prohlášení. "Premiér ČR je ze zákona chráněnou osobou. Není tedy věcí jeho soukromé volby, zda bude používat leteckou přepravu Armády ČR či auto s příslušníky ochranné služby. Naopak to musí akceptovat jako součást své funkce," uvedla v něm.

Byly v plánu lyže?
Jisté ovšem je, že Topolánek s osazenstvem letadla do Prahy nepokračoval. "Odletěli jsme bez něj. Co dělal o víkendu, je jeho soukromá věc," vysvětlila iDNES.cz mluvčí.

Jan Koukal iDNES.cz poodhalil obsah asi dvouhodinového setkání, které bylo podle jeho slov domluvené týden dopředu. "Chystá se jeho návštěva Rakouska a také dvě konference o energetice," upřesnil Koukal.

Jestli se premiér chystal také lyžovat, a proto si vybral k setkání Innsbruck, a ne hlavní město Vídeň, Koukal nemohl potvrdit ani vyvrátit. "Popravdě nevím, jak odcestoval, u toho jsem nebyl," řekl.

ČSSD chce vysvětlení
Okolnosti premiérova cestování budou chtít vysvětlit poslanci z opoziční ČSSD na jednání Sněmovny příští týden.

"Určitě ho budeme interpelovat. Pokud cesta neměla zcela pracovní účel, je to něco mimořádného," řekl iDNES.cz místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek.

Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek si od debaty ale mnoho neslibuje. "Kloudnou odpověď od pana Topolánka nečekám. Už dříve dokázal na interpelace odpovídat - ano, ne, nechápu, proč se mě na to ptáte," sdělil iDNES.cz.

Mezipřistání cestu prodraží
Trasa Topolánkovy cesty byla sice domluvená, okolnosti ale vzbuzují otázky. Premiér výrazně odklonil cestu kvůli krátkému hovoru s velvyslancem a nakonec v Rakousku zůstal.

Souvisejí s tím i náklady na mezipřistání. Podle odborníka na letový provoz, kterého redakce iDNES.cz oslovila, je u toho řada věcí zpoplatněná - přistání, odbavování cestujících, pochopitelně případné doplnění paliva a další. Cena u vládního airbusu se tak prý může pohybovat v desítkách tisíc.

Podle mluvčí vlády je však vyčíslení nákladů na přepravu, včetně mezipřistání, bezpředmětné. "Jedná se o součást leteckého výcviku, která je hrazena z nákladů na běžný provoz. Piloti jsou navíc povinni splnit předepsaný počet letových hodin," vysvětlila Bartošová.

Ochranku může odmítnout
Jak a kdy se Topolánek nakonec vrátil do Česka, nelze přesně určit, tedy ani to, zda využil služeb ochranky. Šéf policejního odboru Lubomír Kvíčala, který se o ochranu ústavních činitelů stará, se odmítl k podobným opatřením vyjadřovat. Nepřeje si to podle něho Úřad vlády.

Připomněl ovšem, že zákon premiérovi nezakazuje, aby se dopravoval soukromě. "Platí to pro všechny ústavní činitele," vysvětlil.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Najdete na iDNES.cz