Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Letecký úder koalice vedené USA zřejmě omylem zabil irácké vojáky

  7:18aktualizováno  11:49
Při leteckém úderu koalice vedené Spojenými státy proti Islámskému státu zřejmě v pátek nechtěně zahynulo devět iráckých vojáků. Celý incident se nyní prošetřuje. Americké letouny měli v oblasti ze vzduchu podpořit pozemní operaci Iráčanů.

Irácké šíitské milice v bojích proti Islámskému státu v provincii Fallúdža (17. srpna 2015) | foto: Reuters

„K útoku došlo za špatného počasí, když irácká armáda bojovala s militanty na jih od Fallúdžy,“ uvádí prohlášení iráckého ministerstva obrany. Právě kvůli počasí irácká armáda o vzdušnou podporu požádala. Při útoku však zahynulo podle iráckého ministerstva obrany celkem devět jejich vojáků a další byli zraněni.

Prokletá Fallúdža

Město Fallúdža, které leží jen asi 60 kilometrů západně od hlavního města Bagdádu, se již jednou stalo ohniskem sporu Iráku se Spojenými státy.

Na konci roku 2003 se rozšířila zvěst, že američtí vojáci v oblasti znásilnili a zavraždili mladou dívku. Skupina povstalců tak v březnu 2004 zaútočila na americký konvoj projíždějící městem. Čtyři elitní americké vojáky zavraždili useknutím hlavy a jejich těla pověsili ze zábradlí mostu a zapálili. Poté je vláčeli ulicemi Fallúdži. Američané obratem spustili operaci "Rozhodná odpověď“ a následovala jedna z nejkrvavějších amerických operací v Iráku.

"Pamatuj na Fallúdžu!" se stalo později jedním z hesel iráckého povstání v letech 2003 - 2008.

Zdroj: RADĚJ, T.: Irácké povstání v letech 2003 - 2008

Podle zpráv od vojáků je však mrtvých ještě více. Zdroje deníku Washington Post na místě uvádí, že zahynulo 25 a zraněných je celkem 37. O vyšším počtu raněných mluví i vojenský lékař. „Ošetřoval jsem nejméně dvacet lidí a moji kolegové ještě více,“ uvedl.

„Nejprve jsme si mysleli, že něco vystřelil Daeš (arabský výraz pro IS pozn. red.). Exploze byla velká. Běželi jsme. Viděl jsem mnoho mrtvých těl. Viděl jsem, jak jeden z mých kamarádů přišel o nohu,“ uvedl jeden z vojáků.

Koalice přiznala, že nálety v oblasti podnikali. Ujistila však, že útoky se uskutečnily koordinovaně s iráckými silami. „Navzdory domluvě s iráckými bezpečnostními silami na zemi poukazují prvotní zprávy na možnost, že útok vyústil ve smrt iráckých vojáků,“ uvedli.

Americká armáda chce nyní celou záležitost důkladně vyšetřit ve spolupráci s iráckými spojenci.

Vojenská koalice vedená Spojenými státy zajišťuje leteckou podporu v bojích proti Islámskému státu. USA k tomu využívají leteckých základen na jihu Turecka.

Incident může zkomplikovat další debaty o koalici proti Islámskému státu. Irácké armádě americké letouny proti IS výrazně pomáhají, zároveň však musí koalici obhajovat před Íránem, který je jejich dalším důležitým spojencem, ale který nesouhlasí se zapojením USA v oblasti.

Letos v únoru USA omylem bombardovaly nemocnici:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Najdete na iDNES.cz