Podvyživené somálské dítě leží v nemocnici v metropoli Mogadišu. (8. července

Podvyživené somálské dítě leží v nemocnici v metropoli Mogadišu. (8. července 2011) | foto: AP

Letecký most začal zachraňovat děti v Somálsku před smrtí hladem

  • 171
OSN poslala první humanitární pomoc do suchem zasaženého jižního Somálska, které "spravují" povstalci napojení na al-Káidu. Život ve vyprahlé zemi ohrožuje na deset milionů lidí a na déšť to v zemích Afrického rohu stále nevypadá. Desítky tisíc Somálců hledají pomoc v sousední Keni a Etiopii.

Dětský fond OSN zahájil pomoc tento víkend. "Unicef spustila letecký most a podvyživeným dětem ve městě Baidoa přepravuje léky a jídlo," řekla stanici BBC koordinátorka pomoci Razanne Chorltonová.

Do tábora pro uprchlíky může dorazit až milion lidí

Velká Británie v pátek přislíbila přispět částkou 84 milionů dolarů (1,45 miliardy korun). Německo oznámilo, že na boj s hladem věnuje dalších pět milionů dolarů (86,4 milionu korun). Miliony dolarů slíbily další dárcovské státy. Podle ředitele UNICEF Anthonyho Lakea to ale na pokrytí potřeb všech strádajících nestačí.

Pomoc z Česka

Češi mohou přispět na pomoc obětem sucha v Africkém rohu zasláním peněz na účet Charity ČR (55 66 00 22 / 0800, variabilní symbol pro Etiopii je 146 a pro Somálsko 103).

Nebo prostřednictvím organizace Člověk v tísni, a to zasláním peněz na sbírkové konto 70697069/0300, pro platby ze zahraničí IBAN: CZ87 0300 0000 0000 7069 7069 BIC (SWIFT): CEKOCZPP; či dárcovskou SMS s textem "DMS SOS SOMALSKO" na číslo 87777 (v hodnotě 30 Kč)

zdroj: Charita ČR a Člověk v tísni

Někdejší somálský farmář Isak Abdi Saney přišel kvůli suchu o všechno. A teď hrozí, že přijde i o šestiměsíčního syna. "Už ani nevíme, jestli je živý, nebo mrtvý, můžeme jen přihlížet," řekl Somálec a ukázal na dítě zabalené ve starém tričku.

Saney se před necelým měsícem rozhodl, že opustí vyprahlé jižní Somálsko a s rodinou se vydal na dlouhou cestu k hranicím Keni. Saneyovi putovali asi dvacet dnů, než dosáhli cíle: obřího keňského uprchlického tábora Dadaab.

Kemp byl původně vybudován pro 90 tisíc lidí, nyní v něm ale přežívá skoro 400 tisíc uprchlíků. A každý den přichází na čtrnáct set dalších. Humanitární agentury se obávají, že se počet tamních uprchlíků brzy zvýší až na milion.

Takřka u každého stanu živoří děti, které náročnou cestu vyschlou zemí absolvovaly se svými příbuznými. Mnohé podle amerického listu The New York Times jen letargicky leží, přičemž každý výdech z jejich vyhublých hrudníků vypadá jako ten poslední.

Podvýživou trpí v Africkém rohu podle UNICEF více než dva miliony dětí, které potřebují bezodkladnou pomoc.

Unicef začal v Somálsku pomáhat po takřka dvouleté odmlce (červenec 2011)

Lidé ve vyprahlém Somálsku jsou odkázáni na pomoc druhých (červenec 2011)

Tisíce hladových Somálců hledají útočiště v keňských a etiopských uprchlických táborech (červenec 2011)

Humanitární agentury varují, že Somálsko je na pokraji katastrofy. V některých částech východoafrické země nepršelo už tři roky a vyprahlá oblast se potýká s největšími suchy od roku 1951. A podle meteorologů nebude v zemích Afrického rohu pršet ještě několik měsíců. Minimum srážek zasáhlo i miliony lidí v Džibutsku, Keni a Etiopii.

V Somálsku zhoršili kritickou situaci i povstalci z militantního hnutí Šabáb, které pojí nitky s teroristickou organizací al-Káida a jež ovládá rozsáhlá území v jižní a střední části země. Islamisté tam před necelými dvěma lety označili všechny zahraniční humanitární agentury za protimuslimské a z území je vyhnali.

Hnutí však vzhledem k prohlubující se krizi před několika dny zákaz zrušilo a vstup zahraniční pomoci znovu povolilo. Koordinátorka z Unicef Razanne Chorltonová řekla, že pracovníci OSN nemuseli platit Šabábu žádný poplatek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video