Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Letecká záchranka slaví výročí

  13:49aktualizováno  13:49
Praha - Letecká záchranná služba pro Prahu a Středočeský kraj slaví letos 15. výročí své existence. Za tu dobu přepravila 9500 pacientů. V posledních letech její vrtulníky startují přibližně šestsetkrát za rok. Další významné výročí oslaví celá pražská záchranka. Na podzim uplyne 145 let od jejího založení.

Pražská záchranná služba dala podnět ke vzniku letecké záchranky (LZS) již v roce 1987. "Zkušební provoz byl zahájen ve stejném roce díky finanční podpoře Československé státní pojišťovny. Po zkušebním provozu se LZS stala nedílnou součástí pražské záchranné služby," uvedl ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

V té době však ještě záchranáři neměli dostatek pozemních stanovišť pro své výjezdy, proto museli postupně dobudovávat další střediska pro vrtulníky. "Tato střediska, která jsou dnes doplňkem pozemních složek, tvoří ucelenou síť 10 stanovišť kopírujících síť územních středisek záchranné služby zřizovaných Ministerstvem zdravotnictví, které financuje i provoz vrtulníků LZS," upřesnil Schwarz.

Pražská záchranka také provozuje LZS ve spolupráci s policejní leteckou službou.

Před 15 lety měli záchranáři především zraněného rychle naložit a přepravit. Nyní je medicína už trochu dál. Lékař se snaží pro pacienta udělat maximum už na místě. To znamená, že ho vyšetří, zajistí jeho základní životní funkce a dopraví ho nikoli do jakéhokoli nejbližšího zdravotnického zařízení, ale přímo na specializované pracoviště.

Velký vrtulník je schopen převézt dva ležící pacienty, případně jednoho ležícího a dva sedící. Zdravotníci mohou najednou poskytnout maximální péči dvěma těžce nemocným lidem, protože součástí vybavení je dvojí zařízení pro udržení základních životních funkcí. Doprovod pacientů je umožněn pouze v případě, že je převáženo malé dítě.

"Není to neochota, ale prostory jsou stísněné a rozrušený spolucestující by spíše překážel," uvedl mluvčí záchranné služby lékař Jan Škoula. Posádku tvoří dva piloti, lékař a záchranář.

Vrtulník může přistát všude, kde je k dispozici volné místo o minimálním rozměru 20 krát 50 metrů. Každá nemocnice má buď ve svém areálu nebo v jeho blízkosti vyčleněnu přistávací plochu. Ve vinohradské nemocnici se dá přistát přímo na střeše.

Akutní zásahy poskytuje pražská letecká záchranná služba nejdále na vzdálenost 70 kilometrů, kam doletí nejpozději do 15 až 20 minut. V noci, kdy z deseti českých středisek letecké záchranné služby mohou létat pouze pražské a plzeňské vrtulníky, převáží hospitalizované pacienty z celé republiky. Bezprostřední pomoc při neštěstích v noci letecká služba podle Škouly neposkytuje.

"Za dobu patnáctileté existence pražské LZS bylo ošetřeno a přepraveno celkem 9447 pacientů. V roce 2001 se jednalo o 581 pacientů," dodal Schwarz.

Zásahy letecké záchranné služby v Praze od roku 1989 do prvního čtvrtletí roku 2002.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz