Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci zabití v Afghánistánu jsou ve vlasti, prezident je vyznamená

  10:21aktualizováno  17:59
Letadlo s ostatky tří českých vojáků padlých v Afghánistánu – Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka – krátce po šestnácté hodině přistálo v pražské Ruzyni. Nad územím Česka ho doprovázely gripeny. Po přistání proběhl pietní ceremoniál. Prezident Miloš Zeman vojákům 28. října in memoriam udělí medaili Za hrdinství.

Armádní speciál vstoupil do českého vzdušného prostoru v 15:50. Po přistání letadlo přijelo po letištní ploše k pozůstalým, vojáci vyzvedli ze stroje rakve zakryté národními vlajkami a uložili je na katafalky. Smuteční proslov pronesl hlavní vojenský kaplan Jaroslav Knichal. 

„Prožíváme ztrátu našich zemřelých vojáků. Je to ztráta, která nás připravuje o inteligenci, srdce, vůli, o někoho, kdo jednal spravedlivě a krásně,“ řekl kaplan a dodal, že vojáci obětovali svůj život při ochraně druhých. Vyzval k následování dobrých činů, které vojáci udělali, aby se na jejich životy navázalo. Po jeho smutečním proslovu uzavřela ceremoniál státní hymna. 

Pietního aktu se kromě pozůstalých zúčastnil i prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar i další politici a představitelé armády.

Po hymně čestná stráž odnesla rakve k vozidlům a kolona pohřebních vozů za doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie přepravila těla do Ústřední vojenské nemocnice. 

V době přistání letadla se rozezněly po celé Praze zvony katolických kostelů a chrámů. Památku padlých v poledne uctilo po celé zemi více než osm tisíc sirén. 

Vyšetřování ukázalo, že zachránili další životy

Zatím nebylo jasné, jak přesně trojice vojáků zemřela a zda nebylo jejich úmrtí důsledkem nějakého pochybení. Podle zástupce náčelníka generálního štábu však z předběžných výsledků vyplývá, že vojáci nepochybili. „Naopak svým hrdinským přístupem v dané situaci zachránili další životy, takže mohlo to být ještě mnohem fatálnější,“ řekl Verner. Dodal, že tři čeští vojáci „padli proto, aby další mohli žít“. Incident blíže nechtěl komentovat, jeho popis v médiích je ale podle něj vcelku přesný.

Média dříve informovala, že hlídka vystoupila z vozu a vešla do úzké boční uličky. V čele hlídky šel afghánský voják, za ním tři čeští a dva američtí vojáci. Útočník vykročil ze stínu nedaleko od nich a odpálil na sobě nálož.

Čeští vojáci se navrátí k hlídkování v okolí základny Bagrám v řádu hodin, nejpozději do pátku, uvedl generál Verner.

Metnar pojede do Afghánistánu

„Došlo k tragédii, které lze jen těžko zabránit při službě v armádě. Tři naši vojáci položili životy, položili je i za nás a za naše bezpečí zde v České republice. Rozhodl jsem se tyto hrdiny povýšit do hodnosti štábních praporčíků a zároveň jsem rozhodl udělit jim nejvyšší resortní vyznamenání, Kříž obrany státu,“ uvedl po pietě ministr obrany Lubomír Metnar.

Přiznal, že ceremoniál ho poměrně silně zasáhl. Poděkoval i prezidentovi, premiérovi a dalším představitelům, že přišli vzdát hold hrdinům. „Také bych se rád zmínil o tom, že mě překvapila reakce našich občanů a veřejnosti. Byl jsem velmi, velmi mile překvapen a je to pro mě signál, že lidé vnímají důležitost úkolů, které příslušníci armády v zahraničních misích plní,“ shrnul Metnar.

Tragická událost podle něj nezmění zapojení České republiky v boji s terorismem. Metnar také slíbil, že jeho první cesta za vojáky zahraničních misí povede do Afghánistánu. Zatím ještě neví přesně kdy, protože by se rád zúčastnil i pohřbů padlých. Rád by ale vojáky navštívil v řádu týdnů.

Velitel: Patřili k nejlepším v praporu

„Je to situace, která se dá očekávat, ale když nastane, tak jsou všichni překvapení a každý se s tím vyrovnává po svém. V tuto chvíli mají lidé za sebou už tři dny, kdy se s tou informací vyrovnávají, takže je to tam poměrně stabilní,“ řekl kaplan Společného operačního centra ministerstva obrany Vladimír Hudousek.

Fotogalerie

Na místě vojákům pomáhá kaplan a k dispozici mají také psychologa, zmínil. Podotkl, že na tuto situaci není možné se připravit, protože je pokaždé jiná.

Daniel Cekul, velitel jednotky, v níž zesnulí vojáci sloužili, zmínil, že ostatní to zvládají statečně. „I nadále plní operační úkol. Všichni jsou smutní, včetně amerických druhů v boji, kteří tam jsou s nimi. Solidárnost se projevila ve všech směrech. Jednotka zůstala silná a i nadále bude pokračovat v plnění úkolu,“ shrnul Cekul.

Velitel také zavzpomínal na padlé. Zmínil, že patřili k nejlepším vojákům praporu, protože jinak by se „ven nedostali“. Dodal, že chtěli plnit úkoly a chtěli i bránit vlast.

Dostanou vyznamenání in memoriam

Vojáci Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) padli v Afghánistánu v neděli při hlídce u spojenecké základny Bagrám. Společně s nimi byli vážně zraněni američtí a afghánští vojáci. 

Termín pohřbů vojáku zatím není jasný. Místa určí rodiny vojáků. Budou pohřbeni  se všemi vojenskými poctami. Prezident Zeman udělí vojákům in memoriam medaili Za hrdinství.

08.srpna 2018 v 16:09, příspěvek archivován: 08.srpna 2018 v 16:17

Pan prezident udělí ve státní svátek 28. října 2018 in memoriam státní vyznamenání, Medaili Za hrdinství, třem českým vojákům, kteří padli v Afghánistánu.

Tragická událost vzedmula vlnu solidarity

Na několika místech v republice vznikla pietní místa, jedno z nich je například před budovou generálního štábu v Praze nebo v Mokrouších na Plzeňsku, odkud pocházel Štěpánek. Dívčice na Českobudějovicku, kde bydlel Marcin s rodinou, zvažují, že vyrobí pamětní desku, která ho bude připomínat. Beneš žil v Hluboké nad Vltavou, město nabídlo rodině, aby si vybrala na hřbitově jakékoli místo, kde bude Beneš pochovaný.Podle předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity Lenky Šmerdové se téměř okamžitě po oznámení úmrtí vojáků vzedmula vlna solidarity. Fond proto uspořádal mimořádnou sbírku. Příspěvky mohou lidé posílat na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo cestou dárcovské SMS podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat, a to ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777.

08.srpna 2018 v 11:46, příspěvek archivován: 08.srpna 2018 v 11:53

Do sbírky Vojenského fondu solidarity určené pro rodiny padlých vojáků již lidé přispěli více než 1 milionem korun. Dalších více než 220 tisíc Kč bylo zasláno cestou dárcovských DMS. Děkujeme všem! https://t.co/tamKeSOtTG

VIDEO: Sirény po celém Česku připomněly památku padlých vojáků v Afghánistánu (8. srpna 2018):

Autoři: , ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Všude bylo strašně krve. Češka promluvila o útoku žraloka na manžela

Ilustrační snímek

První dovolená v Egyptě se pro rodinu z malé moravské obce stala doslova hororovým zážitkem. Dva dny před odletem domů...Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Nejlepší fotkou roku 1968 je snímek raněného muže z 21. srpna

Fotografie Bretislava Hyblera „Raněný na nosítkách“ vyhrála v soutěži Českého...

Fotografie Břetislava Hyblera „Raněný na nosítkách“, kterou pořídil 21. srpna 1968 na Vinohradské třídě, vyhrála v...

Zemanovci chřadnou, spříznění sponzoři jim ale dál posílají statisíce

Vztahy Miloše Zemana a Lubomíra Nečase jsou dlouhodobě velmi dobré. Nečas mu...

Stovky tisíc přišly během posledních několika měsíců na účet Strany práv občanů zemanovci. Vysoké částky jim poslaly...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...Najdete na iDNES.cz