Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Letadla shazují bomby, Taliban hlásí mrtvé

  6:44aktualizováno  6:44
Na hlavní město Afghánistánu Kábul a posléze i na město Dželálábád opět dopadaly bomby. Spojenci se pro další útoky rozhodli v pondělí nad ránem a zahájili tak druhý týden bombardování. Očití svědci hovořili o několika letadlech v oblacích: "Vidíme útočníky na obloze, nevíme kolik jich přesně je, ale jistě více než dva letouny," řekl svědek nové vlny náletů. Silnou palbu také spustily jednotky protivzdušné obrany afghánského vládnoucího hnutí Taliban. Taliban také hlásí první mrtvé: 12 mrtvých a 32 zraněných v severoafghánském městě Kaláje Nau.
Afghánci prohlížejí trosky Kábulu

Afghánci prohlížejí trosky Kábulu - Afghánci si prohlížejí trosky budov v Kábulu po leteckém úderu 13. října 2001. | foto: Reuters

V neděli večer, přesně týden po začátku vzdušných útoků na Afghánistán, přelétávaly nad Kábulem opět americké bombardéry. Tentokrát podle svědků mířily na severní okraj metropole, aby zaútočily na frontovou linii, kde jsou talibanské jednotky v kontaktu s opozičními silami. "Viděl jsem záblesky na severu města. Letadla tam shodila minimálně tři bomby, další dvě dopadly na frontovou linii za severním předměstím," sdělil očitý svědek agentuře Reuters.

Silné údery míří také na jihoafghánský Kandahár. Při večerním náletu byl zasažen vojenský komplex a letiště. Ve městě jsou přerušeny dodávky elektrického proudu a ulicemi se valí oblaka prachu. Podle afghánské agentury AIP zasáhly rakety i obytnou čtvrť, kde zabily dva lidi a další čtyři zranily.

Útoky na Kandahár trvají celý víkend
Americké a britské síly obnovily o víkendu nálety, které přerušily po dobu pátečních muslimských modliteb. Město Kandahár na jihu Afghánistánu, které je opěrným bodem afghánského vládního hnutí Taliban, se v neděli ráno stalo cílem amerického bombardování. Kandahár zažil již v noci intenzivní nálety, které se zaměřovaly na vojenské cíle a na místní letiště. V sobotu Američané útočili po celé zemi, vedle Kandaháru to byla také města Kábul, Dželálábád a Herát a Mazáre Šaríf.

"Bombardování znovu začalo", uvedl jeden z obyvatel Kandaháru, podle něhož bomby začaly dopadat asi kolem 7:30 SELČ.

Představitelé Talibanu dnes také uvedli, že po nočním bombardování bylo přerušeno z velké části telefonické spojení hlavního města Kábulu se zbytkem světa. V provozu jsou nyní podle agentury Reuters jen bezdrátové linky místní společnosti Afghan Wireless Company.

V metropoli zasaženo letiště

Na Kábul bylo v sobotu podniknuto několik úderů. Po leteckém průzkumu bylo opět zasaženo  letiště. Po sérii šesti explozí pak podle svědků vystupoval ze zasažených cílů hustý sloup kouře.

Další letadla poté znovu zaútočila také na vojenská zařízení v Kandaháru. Zasažena byla především kasárna Talibanu na severovýchodním okraji města, v nichž pak vypukl mohutný požár.

Na Herát podnikly americké letouny za sobotu údajně sedm vln útoků. Ty se zaměřily především na letiště na okraji města. To je hlavním městem západní části země. Informace o případných ztrátách na životech zatím nejsou k dispozici.

V Dželálábádu údajně bomby poškodily i civilní domy
Americké letectvo zasáhlo i vojenské cíle v okolí  východoafghánského města Dželálábád. Bomby prý zasáhly pozice 1. brigády talibanské armády na východě města, ale i civilní obytné domy.

"Obáváme se, že mnoho lidí bylo zraněno nebo zabito," řekl činitel Talibanu s tím, že šest zraněných bylo převezeno do nemocnice.

Město bylo bombardováno ve chvíli, kdy se k němu blížila Talibanem zorganizovaná výprava zahraničních novinářů. Jejím cílem původně byla vesnice Kádam, kde tento týden při útocích údajně zahynulo na 160 lidí.

U všech cílů protalibanská AIP vždy hlásí také oběti mezi civilním obyvatelstvem. Tuto informaci dosud nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Američané civilní oběti nevylučují, od počátku však prohlašují, že se snaží zasahovat jen vojenské cíle a jejich letadla se často vracejí zpět i s nákladem bomb, pokud si nejsou piloti jisti cílem a mají obavy, že by zasáhli nevinné.

Američané přiznali, že omylem zasáhli obytnou čtvrť v Kábulu
Dnes poprvé Pentagon oficiálně přiznal omyl v bombardování, když stíhací bombardér F/A-18 Hornet shodil řízenou pumu JDAM místo na letiště v Kábulu do obytné čtvrti v jejím sousedství.

Devítisetkilogramová bomba minula zamýšlený vojenský cíl na kábulském letišti.
"Jedna velká bomba zjevně minula a dopadla možná půldruhého kilometru od svého cíle," uvedl představitel Pentagonu v telefonickém rozhovoru.

"Při vojenské angažovanosti dochází obvykle i k nechtěným ztrátám. To je i nynější případ. Já i všichni zúčastnění každopádně litujeme nechtěných ztrát lidských životů," řekl mluvčí Pentagonu.

Taliban chce bojovat do posledního dechu
Taliban odmítl druhou šanci, kterou mu dal prezident Bush na vydání teroristy Usámy bin Ládina, když nabídl zastavení útoků proti Afghánistánu za vydání vůdce teroristické organizace Al-Kajda. "Usámu nevydáme. Svatá válka bude pokračovat do posledního dechu. Budeme bránit naši vlast a islám," prohlásil talibanský ministr informací mulla Kudratulláh Džamál Achund.

"Chce znovu říci, že cílem USA je válka proti muslimům a Afgháncům" řekl Džamál agentuře Reuters v Kábulu. "O Usámu tady vůbec nejde a náš lid si to uvědomil po zločinech, které proti němu byly spáchány," dodal.

Teroristická organizace Al-Kajda pohrozila, že zasáhne americké a britské cíle v pomstě za bombardování Afghánistánu. Radikálové USA a Británii vyzvaly, aby opustily Perský záliv.

Mluvčí teroristů v prohlášení vysílaném katarskou televizní stanicí Al-Džazíra radil Američanům, aby nelétali letadly a nezdržovali se v mrakodrapech.

Británie: Široká pozemní operace nebude
Ministr zahraničí exilové afghánské vlády Abdalláh Abdalláh tvrdí, že šest dní spojeneckých útoků paralyzovalo talibanské síly tak, že nejsou schopny protiofenzívy. "V posledním týdnu nebyla žádná protiofenzíva Talibanu. To jasně ukazuje, že nemá sílu bojovat," řekl Abdalláh, který je reprezentantem Severního spojenectví, jež válčí proti Talibanu řadu let.

Britská ministryně pro mezinárodní rozvoj Clare Shortová zdůraznila, že spojenci nemají v nejmenším úmyslu zahajovat na afghánském území jakoukoli široce založenou pozemní operaci. "Žádná velká invaze pozemních sil nebude. Možné jsou jen malé, přesně cílené výsadky," řekla pro rádio BBC.

Útoky pokračují
Mezitím americké a britské jednotky provedly další útok na Afghánistán. Obnovení náletů, které americké a britské síly přerušily po dobu pátečních muslimských modliteb, potvrdil v sobotu v Londýně mluvčí ministerstva obrany, který uvedl, že "Spojené státy zahájily novou vlnu vojenských operací v Afghánistánu za podpory britských sil".

Nad ránem se v Kábulu znovu ozvaly mohutné exploze. Očití svědkové citovaní agenturou Reuters hlásí, že letadla začala na afghánskou metropoli shazovat bomby po dvou. "Zdá se, že na nás shodili nejméně šest bomb," uvedl jeden z obyvatel Kábulu.

Podle svědků při náletech nedaleko kábulského letiště zemřel jeden člověk. Čtyři lidé byli zraněni, poškozeno bylo několik domů.

Další nálet byl hlášen z bašty Talibanu Kandaháru, ale podobnosti o něm nejsou známy.

Pokračování náletů hlásí i zpravodaj Reuters s paluby letadlové lodi Carl Vinson v Arabském moři.  Píše, že ráno zaútočilo dvacet letounů F/A-18 Hornets a F-14 Tomcats a shodilo na Afghánistán spoustu bomb.

Bush může bojovat podle zákona
Americké bezpečnostní složky dostanou další nástroje k boji proti teroristům. Měsíc poté, co tuto válku vyhlásil prezident George Bush, schválila Sněmovna reprezentantů jeho návrh na rozšíření pravomocí policie a dalších orgánů bdících nad americkou bezpečností. Přestože se mírně liší od verze schválené Senátem, očekává se, že po sjednocení obou znění začne norma platit příští týden.

AKTUÁLNÍ ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

ON-LINE ZPRÁVY 12. ŘÍJNA

Antrax zřejmě dorazil k Microsoftu

Antrax: nakazit se lze i bakterií z obálky

Bush: Útoky probíhají podle plánu

Taliban hlásí stovky mrtvých
(souhrn do 12. října)

USA: zabili jsme předáky Talibanu
(souhrn do 11. října)

Letouny útočily poprvé ve dne
(souhrn: bombardování v noci
z 8. na 9. října)

Taliban hlásí 20 mrtvých civilistů
(souhrn: údery začaly)

Nejvýraznějším rozdílem, který je třeba odstranit nebo naopak zapracovat i do odlišné verze dříve, než se návrh dostane na Bushův stůl, je zřejmě senátní dodatek o praní špinavých peněz.

Obě předlohy se naopak shodují na rozšíření práva policie na odposlech podezřelých lidí, získávání informací o teroristech a právo stíhat ty, kdo vědomě poskytují teroristům úkryt.

Kritici zákona tvrdí, že tak rozsáhlé pravomoci budou zneužitelné a neslučitelné s
občanskými právy. Naopak navrhovatelé zákona jsou přesvědčeni, že jen zajistí rovnováhu mezi prosazováním zákona a právy jednotlivce.

Útoky na Afghánistán polevily
S ohledem na hlavní den muslimských modliteb pozastavily v pátek americké letouny útoky na předem plánované cíle v Afghánistánu. Prohlásil to šéf sboru náčelníků ozbrojených sil Myers.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld dal nicméně na stejné tiskové konferenci v Pentagonu jasně najevo, že ataky na některé cíle pokračují. Poslední zprávy uváděly, že americké letouny shazovaly tříštivé pumy na pozice talibanských vojáků severně od Kábulu.

Svědkové hlásili mohutné exploze z oblasti frontové linie mezi talibanskými jednotkami a Severním spojenectvím asi 40 kilometrů severně od afghánské metropole.

Shazování pum dočasně pozastavily bombardéry, které vylétají na Afghánistán z letadlové lodi USS Enterprise v Arabském moři. "Přelétáváme, ale nic neshazujeme," řekl mluvčí námořní posádky lodi. Nálety mohou prý pokračovat ještě v pátek Podle něho budou nálety pokračovat v pátek večer.

Protiamerické protesty
Pátek byl také dnem sílících protestů proti americkým útokům. Došlo k nim v Pákistánu, Indonésii, Íránu, Indii a Malajsii. Demonstranti jsou po tradičních modlitbách v mešitách rozvášněni více než jindy.

V pákistánském Karáčí musela policie zasáhnout proti tisícům muslimských demonstrantů, kteří na ni zaútočili kameny, slzným plynem. Několik desítek účastníků bylo zatčeno. Úřady oznámily, že nejméně šedesát zadržených Afghánců vyhostí zpět do jejich domoviny.

Už dříve vláda varovala, že vyhostí každého Afghánce, který se zúčastní politického podněcování. "Dnes v noci je odvezeme z Karáčí a převezeme na afghánskou hranici," prohlásil v pátek nejmenovaný oficiální činitel.

Policie musela v Karáčí střílet do vzduchu, aby protiamerické protesty rozehnala. Demonstranti přesto zapálili dvě auta a vytloukli výlohy dvou restaurací amerického řetězce rychlého občerstvení Kentucky Fried Chicken.

Rozzuřený dav napadl ve městě Záhedán na jihozápadě Íránu pákistánský konzulát. Útočníci použili kameny a hole a než je policie dostala pod kontrolu, vymlátili okna. Křičeli: "Smrt Pákistánu!" a "Smrt Americe!" Podle svědků je situace v oblasti velmi napjatá.

Nevinných obětí přibývá, tvrdí Taliban
V pátek přišel Taliban s novou statistikou obětí amerických útoků. Ve vesnici Kádam u východoafghánského Dželálábádu bylo podle něho zabito nejméně 200 lidí. Británie bilanci Talibanu zpochybnila; z výpovědí afghánských uprchlíků podle ní vyplývá, že tato čísla jsou přemrštěná.

Šéf Pentagonu Rumsfeld už ve čtvrtek řekl, že USA litují ztráty životů nevinných lidí. Zároveň ale rezolutně popřel, že by americké ozbrojené síly záměrně útočily na civilní cíle, jak tvrdí Taliban.

Afghánistán bude mít šanci o víkendu vydechnout
O víkendu by se měla intenzita leteckých úderů v Aghánistánu výrazně snížit, uvedl v Londýně státní tajemník britského ministerstva obrany Lewis Moonie. Důvodem je podle něho sobotní muslimský svátek Nanebevstoupení proroka Mohameda.

Afghánští duchovní mezitím vyzývali během pátečních modliteb ke svaté válce proti USA. Dželálábádský imám řekl, že je už prokázáno, že americký prezident je největší terorista na světě a že je nutné mu dát lekci podobně jako v minulosti Britům a Sovětům. V Kandaháru jeden duchovní prohlašoval, že Američané mohou zničit zemi, ale ne víru Afghánců. Emoce mezi věřícími vyvolaly hlavně zprávy o desítkách obětí u Dželálábádu.

OSN žádá přestávku v útocích
USA by měly udělat přestávku ve svém bombardování Afghánistánu, aby umožnily přísun humanitární pomoci. V irské metropoli Dublinu to řekla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová. Kolem 15. listopadu přichází zima a pokud tam nebudeme moci dopravit potraviny, Afghánci budou umírat hlady, varovala.

Opozice bojuje o Mazáre Šaríf
S Talibanem navíc stále intenzivně bojuje afghánská opozice. Boje se soustřeďují na sever země a zaměřují se na strategické město Mazáre Šaríf. To je totiž považováno za klíčový bod k ovládnutí celého severu země.

Bush dal Talibanu poslední šanci
V noci na pátek nabídl americký prezident Bush Talibanu ještě jednu poslední šanci vydat bin Ládina a vyhnout se tak dalším ničivým útokům. 

"Zničili jsme většinu protiletecké obrany Talibanu," řekl Bush s tím, že útoky probíhají podle plánu. Prezident také potvrdil, že Američané jsou stále vystaveni hrozbě teroristických útoků. Vláda však podle něho činí kroky, aby nebezpečí odvrátila. Varování před možností atentátů v příštích dnech, které úřad FBI uveřejnil ve čtvrtek, nemusí být posledním, podotkl Bush.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz