Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdejší lesy ohrožují invazní listnáče, jsou nebezpečnější než kůrovec

  18:10aktualizováno  18:10
Do českých lesů prorůstá nebezpečí větší než je kůrovec nebo sucho. Ochranářská společnost Česká krajina varuje před invazními druhy jako dub červený nebo akát, které se tu dobře šíří a vytlačují domácí dřeviny.

V příznivých teplých sezonách se dub červený v českých lesích rychle množí. | foto: Jan Řezáč, VÚLHM

Rozšiřování dubu červeného nebo akátu souvisí se snahou lesníků zvyšovat podíl listnáčů v českých lesích – ať už jako náhradu za kůrovcem zničené porosty, anebo kvůli hospodářskému přínosu nepůvodních druhů, které rychle rostou a v české přírodě nemají přirozené nepřátele. Rozšiřování cizích dřevin je ale nebezpečné, protože dokážou likvidovat konkurenční stromy a rostliny.

„Například dobře známý akát, který je u nás vysazován již od 18. století, dokáže zcela zničit lokality, které zaroste. Málokomu asi ujde, že v akátovém lese kromě akátu neroste téměř nic jiného. Vylučuje totiž do okolí jedy, které omezují růst jiných rostlin a navíc dokáže po svém pokácení vyprodukovat mnoho mladých stromků z kořenů i z pařezu,“ upozornil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Dub červený zase pochází ze Severní Ameriky a do Česka se dostal v 19. století jako okrasná dřevina určená pro zámecké parky. Ekologům vadí, že je klasifikovaný jako stejně hodnotná listnatá dřevina jako původní duby letní či zimní a že lesníci pokračují s jeho vysazováním.

„Semenáče dubu červeného vytvářejí tak hustý porost, že mnohdy znemožňují růst původních druhů dřevin. Jeho žaludy se mohou z místa cílené výsadby šířit na velké vzdálenosti a ve vymezených plochách ho rozhodně neudržíme,“ dodal Jirků.

Podle Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti to je ovšem naopak. „Co se týče kvality, není mezi dřevem původních dubů a dubu červeného rozdíl,“ prohlásil Ondřej Špulák letos v dubnu. Lesníkům se dub červený vyplatí, protože se snáze uchytí a roste rychleji než původní druhy (více v článku Krásný, ale agresivní. Dub červený podle expertů ohrožuje české lesy).

Další problematickou dřevinou je douglaska tisolistá, která v poslední době nahrazuje domácí smrk sužovaný kůrovcem. „Roste rychle a zdánlivě nemá žádné škůdce. Pravda je ale taková, že každý druh stromu má své kůrovce, cizopasné houby a jiná onemocnění. Například kůrovec, který ničí douglasku v její americké domovině, do Evropy zatím nedorazil. Nedávno se však dostal do Číny. Vzhledem k množství dřeva, které se do Evropy dováží z Ameriky například jako palivo pro tepelné elektrárny, je jen otázka času, kdy se škůdci a nemoci dnes tolik populární douglasky objeví i u nás,“ dodal Lukáš Čížek z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR.

Větší pohroma než kůrovec

Invazní druhy se navíc často šíří právě tam, kde je les oslabený. Mohou tak v budoucnu zcela zničit oblasti, které nyní ničí sucho či kůrovec.

Podle ochranářských organizací by řešením mohlo být rozšíření základního členění porostů o kategorii nepůvodních druhů. Dosud se dělí na jehličnany a listnáče, a není tak přesně jasné, jak velké je rozšíření nepůvodních druhů stromů.

„Zatím věnuje invazním dřevinám pozornost zejména ochrana přírody v rezervacích, zatímco v hospodářských lesích se schyluje ke katastrofě. Odborná veřejnost sice na nebezpečí invazních rostlin upozorňuje již desítky let, nebyly však provedeny žádné kroky k systémovému řešení. Plantáže cizích dřevin, včetně invazních druhů, vznikají jako houby po dešti,“ uzavřel Jirků.

Stát podporuje výsadbu nepůvodních druhů

Situaci nezlepšuje ani úprava vyhlášky 83/1996 o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů, kterou nachystalo ministerstvo zemědělství s cílem připravit lesy na změnu klimatu a zlepšit rozmanitost druhů dřevin.

„Ministerstvo zemědělství motivuje k výsadbě geograficky nepůvodních druhů, byť to zákon o ochraně přírody a krajiny umožňuje jen se souhlasem orgánu ochrany přírody a krajiny,“ řekl iDNES.cz expert na lesnictví Dušan Utinek.

„Douglaska, jedle obrovská a dub červený jsou mezi takzvanými melioračními a zpevňujícími dřevinami (MZD) a musí se jich sázet polovina až třetina oproti například dubu či buku. Tím, že patří k MZD, je tam zvýhodněná sazba dotací na zalesnění a zajištění. Ministerstvo tak ponouká vlastníky lesů, aby sázeli geograficky nepůvodní druhy,“ míní Utinek.

Návrh nové vyhlášky je v současné době v meziresortním připomínkovém řízením a není jasné, kdy začne platit. 

„V rámci standardního procesu mezirezortního připomínkového řízení ministerstvo zemědělství obdrželo připomínky k vyhlášce jak ze strany ministerstev, včetně ministerstva životního prostředí, tak ze strany ekologického hnutí a jeho příznivců. Všechny zaslané připomínky byly vzaty v úvahu, a tam kde to bylo možné či odborně podložené, byly do návrhu textu vyhlášky zapracovány,“ napsal iDNES.cz mluvčí resortu Václav Tampír.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Zeman se dostal do sporu s Českým rozhlasem kvůli zdravotnímu doprovodu

Prezident Miloš Zeman (vlevo) s ministerským předsedou Spolkové země...

Prezidenta Miloše Zemana rozezlila zpráva redaktora Českého rozhlasu, podle které je při aktuální návštěvě Německa po...

Ministr Ťok podepsal smlouvu na výběr mýta s CzechToll a SkyToll

Ministr dopravy Dan ťok

Ministerstvo dopravy podepsalo desetiletý kontrakt s vítězným konsorciem firem CzechToll a SkyToll, které budou od roku...

Méně léků, více volnosti. Psychicky nemocní budou sami bydlet i pracovat

V Národním ústavu duševního zdraví zkoumají především fungování mozku. Není...

Stát plánuje výrazně rozšířit počet center duševního zdraví, která pomáhají pacientům psychiatrických léčeben začlenit...Najdete na iDNES.cz