Na porod se připravujeme, proč ne na smrt? ptá se průvodkyně pozůstalých - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na porod se připravujeme, proč ne na smrt? ptá se průvodkyně pozůstalých

  19:06
O své zemřelé bychom měli pečovat. Kontakt s mrtvým tělem totiž pomáhá pozůstalým vyrovnat se se ztrátou. Na workshopech to učí Alžběta Živá, jedna ze tří zakladatelek spolku Ke kořenům. Spolu spravují přírodní hřbitov, kde se ukládá popel mrtvých ke kořenům stromů, provází pozůstalé posledním rozloučením a nově také radí, jak se postarat o mrtvé tělo blízkého v domácích podmínkách.
Mělo by nám být umožněno pečovat o své zemřelé, je přesvědčena Alžběta Živá.

Mělo by nám být umožněno pečovat o své zemřelé, je přesvědčena Alžběta Živá. | foto:  František Vlček, MAFRA

Co s rodinou udělá úmrtí jednoho z členů?
Smrt je přirozená součást života, ale může v rodině způsobit krizi. Ta má různé důsledky. Buď rodinu spojí a vytvoří silná pouta, nebo má moc ji i rozdělit.

Proč?
V rodině může nastat velké neporozumění. Řešily jsme, že po smrti babičky se část rodiny chtěla vyhnout kremaci a uspořádali rodinný obřad. Druhá část rodiny tohle nepřijala a nepřišla. Natruc šla tenkrát na jiný pohřeb úplně neznámého člověka.

Jak se konfliktům po smrti blízkého vyhnout?
Každá rodina má svou dynamiku. Když jeden člen rodiny zmizí, dynamika se tím naruší. To samotné už může způsobit spoustu nedorozumění a hádek. Stačí si představit, že zemře člověk, který stmeloval rodinu. Po jeho odchodu se vztahy zhorší - pokud se tedy nenajde někdo, kdo by jeho roli přejal, třeba nevědomě. Důležité je o smrti mluvit. Už předtím, než přijde.

Proč tohle téma vůbec otevírat?
Dřív nebylo potřeba se o tom tolik bavit, všichni přirozeně věděli, co je potřeba udělat a co se od nich očekává. Tak už to dnes není. Víme jen to, že existuje pohřební služba a že ta za nás všechno vyřídí. Tím, že tohle téma otevřete, tak předejdete nesouladům v rodině, jestli tělo do země, nebo radši kremaci... Dostanete vodítko, co by si členové vaší rodiny přáli, a netápete pak.

Těhotná žena se taky připravuje na porod, který přijde. Je úplně normální připravovat se tak i na vlastní smrt. Tohle jsou přirozené věci v životě, kterým se nikdo nevyhne. Když navíc o smrti mlčíte, umírající jsou pak na ni sami. Říká se tomu syndrom oddalované smrti - rodina se o tom snaží nemluvit, nemluví o tom ani personál v nemocnici, nakonec o tom nemluví ani umírající. Vzniká tabu, umírající se cítí izolovaně. Vyřkne otázku a ostatní se začnou bavit o počasí.

Jak ale rozeznat, že o tom opravdu chce umírající mluvit a nejsou to jen řeči typu „já už tady stejně dlouho nebudu”?
Tím lepší je situaci využít - když víte, že jsou to jen řeči a blízký vám to říká ještě relativně v dobrém stavu. Můžete mu ve stejném tónu odpovědět: „A kde tedy budeš, když ne tady?” Když jsem dělala dobrovolníka v hospicu, platilo pravidlo, že tohle téma přináší jen pacient sám. Nesměli jsme se ptát, jestli se bojí smrti a jestli se na ni připravuje. Ale když se zmínil, chytli jsme se toho a začali se s ním bavit.

To byste radila i příbuzným?
Určitě. Občas doma pomáhají i zdravotní pracovníci. Je výborné, když je tam někdo třetí, který není osobně zúčastněný a může pomoci. Znám to sama, že je těžké otevřít s někým blízkým i takhle základní a přirozená témata.

Existují nějaké triky, jak o tom začít a zároveň neznít necitlivě?
Funguje humor. A dobré je taky obrátit celou situaci a vztáhnout to na sebe. Začít mluvit o tom, co bychom si přáli my. Také je třeba říct, že nám tím ten druhý pomůže, protože pak jednou nebudeme muset váhat a nebudeme v nejistotě.

Nebude po takových rozhovorech nemocnému ještě hůře?
To je jen mýtus. Tohle téma nikomu hůře neudělá, to už bych musela být dávno mrtvá.

O zármutku jste psala i svoji diplomovou práci s názvem Podpůrné aspekty u pozůstalých vyrovnávajících se se smrtí blízkého člověka. K čemu jste v práci došla?
Vycházela jsem z teorie zármutků a zkoumala, co všechno v našem životě zármutek ovlivní. Spoustu teorií uvažuje lineárně a popisuje jednotlivé fáze zármutku. Jedna teorie o zármutku třeba říká, že se smrtí přeruší sociální vazba a dokud se nevytvoří nové vazby, tak zármutek trvá. Já sama pozoruji, že to takhle postupně není. Je mi proto bližší duální model zármutku, který uvažuje více cyklicky.

Co to znamená?
Představte si, že se pozůstalý objeví po letech na místě, které mu zemřelého připomene, v tu chvíli zármutek prožívá stejně silně. Někteří pozůstalí zase po smrti blízkého neprožívají hned smutek, místo toho často přijde i silná euforie. Jsou rádi, že jejich blízký už netrpí, mohou si v tu chvíli uvědomovat hlavně lásku k němu a k rodině - až po čase může tenhle pocit přepadnout do hlubokého smutku.

Ke kořenům

Nezisková organizace Ke kořenům provozuje ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů přírodní hřbitov Les vzpomínek. V něm může být popel zemřelého uložen pod vybraným stromem. Zároveň trojice mladých žen organizuje alternativní pohřby a nabízí pozůstalým provázení zármutkem. Od letošního roku pořádají Blanka Dobešová, Alžběta Živá a Monika Suchánská workshopy a vzdělávací kurzy o přírodním pohřebnictví.

Jak se výsledky práce promítly do praxe?
Teď víme, jak je pro pozůstalé důležitá péče o mrtvé tělo. V budoucnu chceme pozůstalým nabízet k zapůjčení chladící vybavení nebo prostor pro rozloučení s tělem. Zatím na workshopech alespoň popisujeme, jak mají lidi pečovat o své mrtvé. Kontakt s tělem je nenahraditelná zkušenost.

Proč je to důležité? Pomáhá to vyrovnat se se smrtí?
Přesně tak. Všichni, kdo měli možnost vidět mrtvé tělo svého blízkého, byli za tu skutečnost nakonec rádi. V tu chvíli člověk neví, jestli to je dobré rozhodnutí, ale zpětně bývá rád. Pohled, dotyk... Vše se spojí v informaci: Tenhle člověk už nežije, je mrtvý. Umožní nám to přijmout realitu.

To je v tu chvíli tak potřebné?
Má to terapeutický účinek. I pokud ten člověk zemřel nějakou nehodou a nebylo by vhodné vidět tělo, pomůže truchlícím aspoň pohled na kousek ruky nebo nepoškozenou část těla.

Není potřeba hned volat pohřební službu

Jak se díváte na možnost se o mrtvé po jejich smrti postarat?
Mělo by nám být umožněno pečovat o své zemřelé. Vymizelo to z našeho života asi v dobrém záměru - pohřební služby měly pozůstalým ulevit, ale přitom teď zjišťujeme, že nám tahle zkušenost chybí. V antropologii má pohřební rituál tři fáze: bdění u mrtvého a péče o zemřelé tělo, pak samotný pohřeb a nakonec fáze po obřadu, kdy se člověk pomalu začleňuje zpět do komunity - nošení černého oblečení, práva a povinnosti vdov... Jediné, co nám teď zůstalo, je ten pohřeb. O všechny ostatní fáze jsme přišli.

Je vůbec dovoleno nechat tělo zemřelého doma?
První je nutné zavolat lékaře, aby konstatoval smrt a vystavil ohledací list. Není ale potřeba hned volat pohřební službu, mrtvého je možné nechat doma pár hodin i dní, pokud vám to dovolí podmínky. Můžete se s ním pak skrz slova a dotyk rozloučit.

Pokud si ho ponecháme doma, jak se o tělo postarat?
Nejdříve je nutné mrtvému zavřít oči přiložením navlhčených vatových tamponků. Pod hlavu položit polštář a jeden srolovat pod bradu, aby zůstala zavřená ústa. Určitě si ale najděte chvíli, kdy neděláte nic, na rozloučení. Jen je nutné mrtvého včas uložit do chladné místnosti a přikrýt ho, čímž se zpomalí ztuhnutí. To přijde do pěti hodin, takže je ideální ho do té doby převléct, sundat boty, umýt a dát mu plenu. Obléct mu něco, v čem by byl rád... Není potřeba se s tím trápit - když je to velké, tak se to zahrne, když malé, tak rozstřihne na zádech.

Možnost postarat se o tělo musí podle novely zákona o pohřebnictví nabízet od 1. září i pohřební služby. Chybí vám něco v zákoně?
Je výborné, že novela upravuje právě možnost rozloučit se s tělem zemřelého. To je progresivní krok. Dobré by bylo, kdyby se ještě upravily podmínky pro převoz zemřelého a člověk ho mohl převážet sám. Samozřejmě ne libovolně, ale při dodržených podmínkách.

V Lese vzpomínek mají pozůstalí možnost uložit popel zemřelých ke kořenům...

Co vám nejvíc vadí na klasických pohřbech?
Vadí mi hlavně rychlost. V krematoriu máte dvacet minut a už se jde na další obřad. V nemocnici často pozůstalým oznámí jen „zemřel ten a ten a odvezla ho tato pohřební služba”. Ani nedají prostor přijet se rozloučit.

Je nějaká možnost, jak tohle obejít?
Statistiky říkají, že v Česku je hrozně moc kremací bez obřadu, což vypadá cynicky, ale paradoxně tohle jsou lidi, se kterými pracujeme, protože tohle je možnost, jak mít pohřeb podle vlastního přání.

A jak? Jak se dá udělat obřad jinak?
Při jednom rozloučení se třeba za zemřelou vypouštěly balónky. Organizovaly jsme obřady na lodi, v kavárně, pod širým nebem... Jednou jsme pomáhaly s rozloučením na zamrzlé řece. Byl to mladý člověk, který měl blízko k přírodě a k vodě. Místo udělá hodně, změní atmosféru, lidé jsou uvolnění a dovolí si mluvit, vzpomínat, plakat se i smát. Pamatuji si na obřad, který své mamince uspořádal syn v krematoriu, k tomu ale udělal i alternativní rozloučení v tělocvičně, což byl maminčin druhý domov. Popisoval, jak to na každém místě fungovalo jinak. V tělocvičně to bylo spontánní, přirozené, v krematoriu velmi formální a neosobní.

Co všechno už lze zařídit jinak, než jak jsme zvyklí?
Můžeme si sami vyrobit i rakev, když známe správné rozměry. Není potřeba kupovat věnce s liliemi a růže dovážené přes půl světa. Proč nenatrhat květiny sami, nepřivézt květiny v květináči? Na trhu jsou sehnání i designové urny, papírové rakve jsou skoro k nerozeznání od dřevěných a lze na ně třeba napsat vzkaz zemřelému, vyzdobit je... Můžete objednat i hezké a vkusné parte místo černých rámečků a holubiček.

Není pro pozůstalé ale přece jen snadnější nechat vše na pohřební službě?
Když to vezmeme do vlastních rukou, celý rituál rozloučení najednou dává mnohem větší smysl. Účast na pohřbu při zármutku má terapeutický účinek, vede to ke snadnějšímu přijetí ztráty a smíření. Aktivita nás stojí mnohem víc energie, ale vyplatí se to, vrátí se to.

Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

V domě se čtyři lidé zřejmě otrávili oxidem uhelnatým, jeden člověk zemřel

Všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS) zasahovaly v Dolních Břežanech u Prahy v ulici Lísková u pravděpodobné otravy oxidem uhelnatým v rodinném domě. Jeden člověk zemřel, další tři...

3. dubna 2025,  aktualizováno  11:54

Nešťastná, hodnotí Fiala cla uvalená USA. Podle Lipavského musí Evropa odpovědět

Cla uvalená USA považuje premiér Petr Fiala (ODS) za nesprávná a nešťastná. Dopady na ČR nebudou přímé, ale mohou být velmi silné nepřímo, řekl Fiala Deníku.cz. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský...

3. dubna 2025  10:13,  aktualizováno  11:52

Otci v autě kolabovalo dítě, u křižovatky zaklepal na okno policejního vozu

Dostat co nejrychleji do nemocnice dítě s nebezpečně vypadajícími zdravotními problémy pomohli tento týden v Ostravě jeho otci policisté a záchranáři. Muž policejní hlídku požádal o pomoc přímo na...

3. dubna 2025  11:51

Srážka na sjezdovce. Lyžař vážně zranil seniora a ujel, hledá ho policie

Lednové zranění na sjezdovce ve Skiareálu Lipno na Českokrumlovsku vyšetřují kriminalisté. Hledají lyžaře, který údajně narazil do lyžujícího seniora a z místa ujel. Starší muž utrpěl vážná zranění a...

3. dubna 2025  11:46

Za prst ve vagině pacientky si sanitář odsedí šest let a musí zaplatit odškodné

Za znásilnění pacientky, která byla omámená po narkóze, si čtyřicetiletý sanitář třebíčské nemocnice František Š. odpyká šest let vězení. Trest, který mu uložil brněnský krajský soud, dnes potvrdil...

3. dubna 2025  11:46

Fiala pořádá debatu o bezpečnosti. Mění se světový řád, říká v pozvánce

Přímý přenos

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek v Praze pořádá konferenci Bezpečná budoucnost. Vystoupí na ní třeba jeho poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Řešit budou aktuální hrozby nebo roli...

3. dubna 2025  11:01

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

V horách uhynuly desítky zubožených krav. Ředitele farmy soud poslal do vězení

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal na šest let a devět měsíců do vězení exředitele firmy provozující farmu na Chomutovsku, kde kvůli nevhodným podmínkám chovu uhynuly desítky kusů skotu. Jednatel...

3. dubna 2025  9:08,  aktualizováno  10:30

Trump vyhlásil obchodní válku i pustým ostrovům, kde žijí jen tučňáci

Celní válce, kterou vyhlásil americký prezident Donald Trump, se nevyhnuly ani malá odlehlá teritoria Austrálie. Pozornost vzbudilo opatření, které se zaměřilo na pusté ostrovy, jejichž jedinými...

3. dubna 2025  10:28

Falešný bankéř obral ženu o 750 tisíc, část peněz nesla v hotovosti na parkoviště

Obětí falešného bankéře se stala žena, která tak přišla o více než tři čtvrtě milionu korun. Část peněz předala v polovině letošního února v hotovosti neznámému mladíkovi na parkovišti v Praze 5....

3. dubna 2025  10:23

Vybouchl jsem, řekl obžalovaný. Boxerem s hroty zasadil družce dvacet bodných ran

Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové začala ráno projednávat případ pětatřicetiletého muže, který podle obžaloby loni na náměstí v Jevíčku pobodal boxerem s dýkou ve tvaru T svoji...

3. dubna 2025  8:52,  aktualizováno  10:21

Odstraňte Leninovy sady z Wikipedie, žádá primátorka úpravu názvu městského parku

Jeden z parků v Českých Budějovicích se podle internetové encyklopedie Wikipedie stále jmenuje Leninovy sady. Místní to netuší, znají ho jako Park Dukelská. Název má podle ulice, podél které se...

3. dubna 2025  10:17

Netanjahu navzdory zatykači ICC přijel do Maďarska, zadržení mu nehrozí

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek nad ránem přicestoval na návštěvu Maďarska, a to navzdory zatykači, který na šéfa vlády židovského státu vydal Mezinárodní trestní soud (ICC). Do...

3. dubna 2025  9:13,  aktualizováno  10:08