Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lenin řešil kouření lépe než naše Sněmovna

  1:00aktualizováno  1:00
Pronásledování kuřáků je zajímavý fenomén. Pro nekuřáky je to důkaz svobody nečichat kouř, pro kuřáky naopak důkaz státní zvůle, která strká nos do všeho. Je překvapivé, že se právě z něčeho tak efemérního, jako je kouř, stal předmět vášnivého sporu mezi zastánci svobody a zastánci státních regulací.
Je třeba jen věc zorganizovat, vydat poukázky a zastřelit pár kuřáků pro výstrahu.

Je třeba jen věc zorganizovat, vydat poukázky a zastřelit pár kuřáků pro výstrahu. | foto: Profimedia.cz

Kdo však zná dobře životopis Lenina, nediví se. Problém kouření řešil Lenin už v březnu 1917, když ho s ostatními revolucionáři vezli v zapečetěném vagónu ze Švýcarska přes Německo do Ruska, aby rozvrátil ruskou vládu.

Soudruzi Radek a spol. chodili kouřit na záchod, aby neobtěžovali soudružky. (Zejména soudružky Krupskou a Ravičovou, které nikdy nekouřily, což se mezi soudruhy vědělo.)

Ale to způsobilo, že se v chodbičce tvořila fronta a revolucionáři byli před věčně obsazeným záchodem vystaveni – Lenin to nazval decentně – značnému nepohodlí.

Správně si uvědomil, že ohleduplnost kouřícího Radeka k soudružkám je správná, ale vyvolává fronty na záchod, což je naopak nesprávné. Viděl, co dokáže dialektika pokroku a zpátečnictví i ve vlaku.

Přídelový systém
Z jeho podnětu byl zaveden přídělový systém přístupu na záchod. Osobně nastřihal papír, vytvořil tři druhy poukázek pro všechny tři způsoby využití záchodu a komise (Radek, Zinověv, Ravičová) je vydávala soudruhům. (Viz Radek: V plombirovannom vagoně. in: Pravda 20. 04. 1924)

Zachoval se výrok Grigorije Safarova, který se chtěl zalíbit Leninovi: Krupská má v kouření výjimku. Lenin výjimku zamítl. Fronta v chodbičce se sice nezmenšila, ale ubylo hádek a nejasností.

Došlo tak bezděčně i k zásadnímu definování příští socialistické státní správy. Přidělování poukázek na potřeby obyvatelstva v Rusku Lenin obohatil už jen o jeden moment: vyhození za jízdy těch, kdo se systému příčí.

Lenin si pomocí regulace fronty u záchodu ověřil, že socialistické metody organizace společnosti vyžadují centrálně řízený koordinovaný systém určení potřeb a přidělování výrobků.

A Radek už během střihání papírů viděl, že Lenin má předpoklady převzít vedení revoluční vlády.

Distribuce kouře
Kdyby naše Sněmovna studovala Leninovy metody lépe než dosud, věděla by si s distribucí kouře rady. V zásadě jde o jednotu poukázek a potřeb obyvatel, o jejich centrální distribuci pod dozorem odborných komisí.

Pro naši státní správu to není nic cizího, má zkušenosti. 28. března 1917 mezi Bernem a Berlínem v 17.30 hod. řekl Lenin Iness Armandové: Všechno je otázka dostatečného počtu komisí, směrnic a proškolených úředníků.

Toho všeho máme i v ČR dostatek. Je třeba jen věc zorganizovat, vydat poukázky a zastřelit pár kuřáků pro výstrahu. A bude pokoj s kouřením. Státu se uvolní ruce. Bude se moci vrhnout na problém velkých jedlíků, což je stejně škodlivé jako kouření. Postup už známe.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...Najdete na iDNES.cz