Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Léky zdražuje odměna pro lékaře, za jeden předpis dostávají i stovky

  11:36aktualizováno  11:36
Farmaceutická firma Valeant odměňovala lékaře za předepisování jejích léků. Některým nabídla provizi, s jinými uzavřela smlouvu o reklamě či o provádění průzkumu. MF DNES se podařilo získat detailní informace z části účetnictví společnosti Valeant.

Preparát Glanuta | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V březnu letošního roku přichází na mailovou adresu vedoucího lékaře pražského urocentra podivná zpráva. Martin Padělek, zástupce nadnárodní farmaceutické společnosti Valeant, v ní naprosto otevřeně nabízí úplatek, když budou lékaři předepisovat pacientům jejich léky.

"Z glanuty můžeme nabídnout 300 Kč a z finanormu 100. Ceny jsou pouze startovací, a pokud je preskripce větší, lze dojednat i mnohem vyšší částky," stojí v Padělkově e-mailu.

Faktury a smlouvy firmy Valeant s mnoha lékaři ukazují, že na vyplácení odměn má firma dokonale fungující systém. "Z glanuty jsme mohli nabízet provizi lékařům až pět set korun. Pak se to fakturovalo jako reklama nebo nějaký průzkum," říká Martin Padělek.

Byla bych hloupá, kdybych toho nevyužila

Jako příklad toho, jak velké peníze Valeant lékařům dával, lze použít jeden lékařský pár. Manželé Všetičkovi jsou oba urologové a s firmou Valeant měli minimálně loni v létě smlouvu. Mezi březnem a červencem 2010 společnosti vyfakturovali nejméně 275 tisíc korun: Valeant si podle smluv v ordinacích manželů Všetičkových vyvěsil plakátek o rozměrech 30 x 40 centimetrů, kromě toho oba lékaři pro firmu prováděli takzvaný marketingový výzkum.

Za co přesně Valeant lékařům platil, ukazují faktury a smlouvy, které má MF DNES k dispozici. Účetní Valeantu vždy do pravého horního rohu dopsali, za který konkrétní lék firma touto formou platí.

Soňa Všetičková říká, že glanuta je podle ní výborný lék a kromě toho jsou pobídky farmaceutických firem pro lékaře běžné. "Byla bych hloupá, kdybych toho nevyužila."

Pod smlouvami s různými lékaři je podepsána Ingrid Šmerdová, která byla donedávna ředitelkou české pobočky Valeantu. Když ji MFDNES požádala o vysvětlení, jakékoliv pochybení firmy odmítla.

Peníze na provize zdražují léky

"Všechny smlouvy jsou v souladu s etickými pravidly společnosti. Nemohu za selhání jednotlivce či špatné pochopení ze strany lékařů." Problém je ale hlubší, za jedno předepsané balení glanuty dostane Valeant ze zdravotního pojištění 970 korun. A je-li firma ochotna dát až 500 korun lékaři jako provizi, neměl by být lék o "provizi" levnější?

To, že by za glanutu a její variace mohlo jít z veřejného zdravotního pojištění méně peněz, potvrzuje i ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. "V Holandsku, kde se ceny léků soutěží v aukcích, je lék se stejnou účinnou látkou o 86 procent levnější než tady," říká.

Lékař, který od Martina Padělka korupční nabídku dostal, nejprve upozornil, že ji chápe jako úplatek, a pak vše oznámil ústavu pro kontrolu léčiv. Ten podal na Padělka trestní oznámení a muž byl před dvěma týdny odsouzen za korupci. Dostal tři měsíce vězení s roční podmínkou.

Ne chyba jednotlivce, ale systém

Firmu Valeant však žádný trest nestihl - i přestože Padělek upozorňoval, že ve skutečnosti šlo o systém. Policie nikdy neprověřovala ani účetnictví společnosti. Tam přitom, jak zjistila MF DNES, leží klíčové důkazy, desítky smluv s lékaři z celé republiky.

Bývalá ředitelka Ingrid Šmerdová z Valeantu několik měsíců po Padělkově případu odešla, ne však v souvislosti s penězi pro lékaře. Padělek i ona ve farmaceutickém průmyslu pracují dodnes.

Valeant se ke konkrétnímu případu odmítl vyjádřit. Prý kvůli ochraně osobních údajů. "Společnost Valeant bere věci, na které upozorňujete, velmi vážně. Naše politika je dodržovat všechny zákony, pravidla v zemích, kde společnost podniká. Jakákoli aktivita, která je s nimi v rozporu, je okamžitě zastavena a řádně vyřešena," stojí v prohlášení mluvčí centrály v USA Laurie Little.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Najdete na iDNES.cz