Léky pomáhají, ale také ubližují - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Léky pomáhají, ale také ubližují

  22:52
Praha - Léky lidem pomáhají zachránit život, v řadě případů je však jejich efekt zcela opačný: vedlejší účinky medikamentů mohou vážně poškodit zdraví a někdy i zabít. Z dvaceti lidí, kteří skončí na jednotkách intenzivní péče s krvácením do zažívacího ústrojí, jich osmnáct bralo léky na tlumení bolesti, připouštějí lékaři.

Státní ústav pro kontrolu léčiv evidoval loni 496 případů, kdy lék s velkou pravděpodobností způsobil lidem vážné komplikace. Pět lidí zemřelo na selhání srdce, alergické reakce a krvácení. Mezi léčivými přípravky byla zastoupena antibiotika, léky proti alergii, na podporu erekce a léčiva zastavující krvácení.

"Je to daň za to, že umíme léčit závažné nemoci," říká specialista na lékovou problematiku Josef Suchopár ze společnosti Infopharm. Dodal, že neexistuje lék, který by byl účinný a zároveň nepřinášel riziko - někdy rychlé, jindy dlouhodobé.

Jak podotýká Suchopár, mikroskopický počet hlášených nežádoucích účinků u nás svědčí o jediném: "Že se prostě nehlásí." Například v USA podle Suchopára vedou statistiku kvůli mnohem častějším soudním procesům.

Vždyť USA publikovaly několik studií, podle nichž mohou být léky příčinou až 100 tisíc úmrtí ročně. Tím se vedlejší účinky léků řadí na čtvrté až šesté místo mezi všemi příčinami smrti v USA.

Že realita i u nás předčí statistiku, tvrdí i pracovníci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (dle odhadů z jednotlivých zemí je prý skutečný výskyt stokrát až tisíckrát vyšší). Právě oni v minulých dnech upozornili na nežádoucí účinky léků.

K tomuto je přiměly informace o aktivitách několika farmaceutických firem, které se rozhodly přispívat na dobročinné akce podílem z každého prodaného léku. Tím de facto nabádají lékaře i pacienty k vyšší spotřebě léků.

Spotřeba léčiv v Česku se od roku 1991 téměř zdvojnásobila: prodloužil se tak věk lidí, ale řada medikamentů se užívá zbytečně.

Akce tří firem (Léčiva, Galena a Abbott Laboratories) se zaměřily na prodej léků Ibuprofen, Simgal a Klacid. Koruna, tři či pět z každého balení jsou výtěžkem různých nadací. Případem "Klacid" se bude dokonce zabývat etická komise Mezinárodní asociace farmaceutických firem: Abbott vyzývá děti k malování obrázků a sbírání nálepek bacilů z krabiček silného antibiotika, které dětem popisuje jako "lék, který právě mlsají".

"Děti by měly být poučeny o rozdílu mezi lékem a sladkostmi," varoval Státní ústav pro kontrolu léčiv. "Vnější podobnost s pamlsky a často i sladká chuť některých léčiv mohou být příčinou nebezpečných záměn a vážných otrav," dodal ve svém stanovisku.

HROZBA ANTIBIOTIK
Léčba antibiotiky může vyvolat kožní vyrážky či průjmy, v horším případě těžké alergické reakce nic z toho však neděsí lékaře tolik jako velké neznámo, které může přijít po jejich nekontrolované spotřebě. Zejména u silných, takzvaných širokospektrých antibiotik hrozí, že mikroorganismy se přizpůsobí a léky přestanou účinkovat. Takové případy jsou už prokázány.

"Každé nesprávně podané antibiotikum je kapka do vody. O tom, co bude, až se hladina vylije, nic nevíme," prohlašuje šéf Dětské kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Ivan Novák. Nikdo navíc netuší, kolik léků vlastně spolykáme: antibiotika totiž podávají i veterináři, kromě toho se v zemědělství používají takzvaná probiotika, aby zvířata dobře rostla a tloustla. "V naší zemi nebyly dosud zveřejněny údaje o spotřebě antibiotik v zemědělství," říká mikrobioložka Pavla Urbášková ze Státního zdravotního ústavu.

Podle kvalifikovaného odhadu prý dosahuje nepřiměřená spotřeba antibiotik ve vyspělých zemích až 50 procent spotřeby celkové. Urbášková uvádí příklad z nedávné doby: v jedné části Prahy byla nejméně třetina antibiotik předepsána dětem s virovým onemocněním, na něž antibiotika nepůsobí.

"Například u zánětu nosohltanu, středního ucha, vedlejších dutin a průdušek s nekomplikovaným průběhem se doporučuje nedávat nic," souhlasí docent Novák. I tak však Novák tvrdí, že dětští lékaři předepisují tyto medikamenty šetrněji než ti, kteří mají na starosti dospělé. "Lidé na ně tlačí, chtějí rychle něco dát, aby mohli chodit do práce." Jak upozornil Novák, infekce dýchacích cest vyvolává pět bacilů a dvě stě virů. Je tedy čtyřicetkrát větší pravděpodobnost, že antibiotika stejně nezaberou.

(NE)VINNÝ IBUPROFEN
Bezpečnost léků hlídá Státní ústav pro kontrolu léčiv a všechny nežádoucí účinky, které se kdy objevily, musí výrobce uvést na příbalovém letáku. "Léky na krevní tlak, takzvané ACE-inhibitory, vedou u dvou až čtyř procent k dráždivému kašli, takže se musí vysadit. Některé léky na úpravu srdečního rytmu zase mohou u dvou až tří pacientů ze sta paradoxně tyto poruchy vyvolat," vyčísluje Josef Suchopár ze společnosti Infopharm.

Ovšem i na první pohled nevinný (a proto volně prodejný) ibuprofen může způsobit vážné komplikace. Specialista na nemoci zažívacího ústrojí Václav Chytil upozorňuje: "Léky tlumící bolest se staly součástí terapie čehokoli, lidé tím ovšem překrývají přirozený signál těla, že něco není v pořádku. Pak dělají něco, co by jinak nemohli, a tím si problém zhoršují."

Takzvaná nesteroidní antirevmatika, kam patří ibuprofen či diklofenak, mohou způsobit krvácení do zažívacího traktu v oblasti žaludku. "Je to sice jen ve čtyřech procentech případů, ale když se to vezme obráceně: léky jsou nejčastější příčinou těchto potíží. Z dvaceti lidí, které přivezou na jednotky intenzivní péče, protože zvrací krev, to má osmnáct z léků." Václav Chytil příliš nevěří tvrzením, že některé modernější medikamenty této řady jsou šetrnější: "Lidé jen platí víc za to samé, to je byznys.

V Americe se říká, že ročně 16 tisíc lidí zemře na následky užívání léků, jako je aspirin či brufen." Podle něho však není důvod, proč si při bolesti hlavy nevzít prášek. "Klidně si ho v malých dávkách vezměte, ale nejezte ho nalačno. To ovšem není jen po ránu, ale vždycky tři hodiny po jídle," radí.

Václav Chytil soudí, že pacienti užívají léky proti bolestem nadbytečně. "O kolik, neumím odhadnout, ale jsou snadno dostupné, relativně levné, pojišťovnou často hrazené, a k tomu ještě volně prodejné. A že firmy nutí lékaře, aby předepisovali léky víc, než je potřeba, to je jisté. Ty jejich akce jsou nehorázné," komentoval Chytil příspěvek na dobročinnost podmíněný prodejem konkrétního léku.

V diskusi na serveru iDNES zazněl pohled z opačné strany: "Co opravňuje někoho zakazovat soukromé firmě, aby propagovala svůj výrobek způsobem, který používají tisíce jiných? Pokud má veřejnost pocit, že lékaři jsou ovlivňováni, musí zavést zákonné etické normy pro ně. Soukromé firmy v zahraničí velmi přísně regulují, jaké úsluhy smějí zaměstnanci od dealerů cizích firem přijmout. Často je i pouhé zaplacení oběda důvodem k ukončení zaměstnání." 

Autoři:
Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Zabil vojáka, chystal bomby. „Ruský Bond“ míří před soud, k dopadení pomohl kefír

Ve druhém největším ukrajinském městě Charkově se chystá soud s ruským agentem, který zastřelil ukrajinského vojáka a plánoval zabít dva vysoce postavené úředníky, včetně šéfa oblastní správy Oleha...

8. dubna 2025  21:20

Zaslouží si gilotinu. Senior vyhrožoval soudkyni kvůli Le Penové, policie ho zatkla

Francouzská policie zadržela šestasedmdesátiletého muže kvůli hrozbám smrtí soudkyni, která předsedala soudu, jenž vynesl verdikt nad krajně pravicovou političkou Marine Le Penovou. Informovala o tom...

8. dubna 2025  21:07

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě před tím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to...

8. dubna 2025  20:39

Na diskotéce v Karibiku se zřítila střecha, zemřely čtyři desítky lidí včetně guvernérky

Nejméně 44 lidí zemřelo a asi 160 dalších utrpělo zranění v noci na úterek na diskotéce v hlavním městě Dominikánské republiky poté, co se tam zřítila část střechy. Týmy na místě neštěstí pokračují v...

8. dubna 2025  14:32,  aktualizováno  20:09

Demokratický restart. Strana s oslem ve znaku přitvrdí, vzorem jí bude i Trump

Premium

Byť se to z událostí posledních měsíců nezdá, americká Demokratická strana stále existuje. A plánuje velký návrat do boje s administrativou Donalda Trumpa. Klíčem bude tým složený z volených zástupců...

8. dubna 2025

USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“

Už ne 54, ale 104 procent. USA zpřísnily cla pro Čínu poté, co se rozhodla postavit čelem hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustoupit obchodnímu tlaku. Peking místo toho již pracuje na...

8. dubna 2025  19:44,  aktualizováno  19:58

USA zvažují dronové údery na kartely v Mexiku. Ani náhodou, vzkázala prezidentka

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvažuje o tom, že do boje proti drogovým kartelům v Mexiku, které pašují narkotika přes hranice do USA, nasadí útočné drony. Uvádí to stanice NBC News....

8. dubna 2025  19:24

Jako místo činu. 3D sken odhalil převratné detaily o posledních chvílích Titaniku

Podrobná analýza digitálního skenu Titaniku ve skutečné velikosti odhalila nové poznatky o posledních hodinách plavidla. Přesná 3D replika ukazuje, jak se loď po nárazu do ledovce v roce 1912...

8. dubna 2025  19:04

USA se stáhnou z klíčové základny v Polsku. Žádné překvapení, mírní obavy Tusk

Velení amerických sil v Evropě oznámilo „plánované přesunutí“ amerických vojáků z letecké základny Jasionka u města Rzeszów na jihovýchodě Polska na jiné základny v zemi. Polský premiér Donald Tusk v...

8. dubna 2025  18:47

Každý den mizí miliardy. Trumpa k jednání o clech dotlačí trh, říká ministr průmyslu

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v pondělí v Lucemburku jednal se svými protějšky ze zemí EU o tom, jak reagovat na americká cla na dovoz do Spojených států. V rozhovoru pro iDNES.cz...

8. dubna 2025  18:08

Slovenský ministr Kaliňák v Česku. V Aeru jednal o možném nákupu až 12 letounů

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák v Aeru Vodochody jednal o možném nákupu zhruba deseti až 12 letounů L-39 Skyfox pro Slovensko. Termín rozhodnutí ani jedna ze stran neupřesnila. Spolu s...

8. dubna 2025  12:24,  aktualizováno  17:58

Bývalý poslanec Volný vyvěsil billboardy s Putinem. Rusko není nepřítel, tvrdí

Bývalý poslanec Lubomír Volný se na Facebooku pochlubil novými billboardy s fotografiemi, na nichž si podává ruku s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Snímek doplnil textem „Rusko není nepřítel,...

8. dubna 2025  15:05,  aktualizováno  17:51