Spotřeba léků v Česku neustále roste. Lidé za ně utratí 25 miliard ročně

  10:56
Nosní kapky, pilulky na bolest, teplotu, kašel či průjem. To je výčet léků, které Češi kupují v lékárně nejčastěji. Ročně za ně každý v průměru utratí asi 1 400 korun, k tomu další tisícovku za doplatky u léků na předpis. Co rok, to nárůst celkové spotřeby léků o víc než miliardu korun. Dohromady tak Češi jen v roce 2017 utratili ze svého za léky víc než 25 miliard. Vyplývá to z posledních dat, která uveřejnil Český statistický úřad.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Celková spotřeba léků je ještě mnohem vyšší. Zdravotnický systém vydal v roce 2017 za léky skoro 83 miliard, o 11 miliard víc než v roce 2013. Hned po domácnostech se na nárůstu podílí spotřeba léků v nemocnicích: vzrostla skoro o šest miliard. Měnící se cena léků má však na stále vyšší výdaje podle mluvčí SÚKL Barbory Peterové jen nepatrný vliv.

„Bohužel léky plýtváme,“ říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová. Jenže nejde jen o ty z volného prodeje, které si podle posledního průzkumu SÚKL lidé kupují hlavně „do zásoby“, a podle odborníků navíc lidé část z nich berou úplně zbytečně i tehdy, kdy by stačila třeba jen úprava životosprávy.

Výdaje za léky v ČR dle spotřeby (za rok 2017, v mld. Kč)

O zbytečném užívání léků je paradoxně řeč i u přípravků na předpis. V Česku totiž funguje už léta „systém“, kdy pacient navštěvuje kromě praktického lékaře ještě několik dalších specialistů, a tak dochází k souběžnému předepisování léků s podobnými účinky. „Pořád se s tím potkáváme. Prodávají se pod jiným komerčním názvem a napsali mu je dva kolegové, kteří o sobě nevědí,“ potvrzuje předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. S receptem přicházejí lidé nejvíc pro pilulky na bolest, spaní, snížení tlaku nebo hladiny cholesterolu a antibiotika.

Z posledního průzkumu SÚKL vyplynula ještě jedna důležitá věc. Mnoho léků lidé vůbec nevyužijí.

Prošlé léky zpět do lékárny

Část léků slouží jako „zásoba“ nakoupená ve volném prodeji, část jsou léky, které lidem zbyly po nasazení jiné léčby nebo přípravek vysadili kvůli nežádoucím účinkům. Vyjádřeno čísly, do lékáren lidé vrátí ročně nevyužité léky asi za miliardu korun, k tomu další balení v hodnotě půl miliardy končí v koších a toaletách.

Cena léků za jednoho obyvatele (v tisících Kč, výdaje domácností i pojišťoven)

„Pozitivní je, že většina národa ví, že léky, které jsou prošlé nebo už je nepoužívají, mají vrátit do lékárny. Přijíždějí pro ně specializované firmy, které je ve spalovnách spalují při vysokých teplotách. Je to jediný správný způsob likvidace léků,“ dodává Storová.

Nejčastěji lidé léky nakupují v době chřipkové sezony. Je jim špatně, mají rýmu a kašlou. I přesto, že v domácí lékárničce paralen i nosní kapky mají, nakoupí si další. Dílem jsou ovlivněni reklamou a chtějí nový přípravek, dílem nakupují do zásoby. Podle posledního průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv si takhle tvoří zásoby až 46 procent domácností.

Když se všechny takové nákupy sečtou a přidají i doplatky za recepisy, zaplatili Češi ze své vlastní kapsy jen v roce 2017 více než 25 miliard korun. Mnohdy ale podle odborníků zbytečně. „Řekla bych, že někdy léky lidé užívají v nadměrném množství nebo tam, kde nejsou zapotřebí a kde by třeba stačila úprava životosprávy. Sáhnout po léku je samozřejmě jednodušší a bezpracné,“ říká vedoucí mladoboleslavské lékárny Benu Ivana Lánová.

Platíme, ale přežíváme

Nejsou to tedy jen domácnosti, kdo za léky utrácí. Do osmdesátimiliardové sumy se promítá i rostoucí spotřeba léků hrazených pojišťovnami a stoupají náklady za léky spotřebované přímo v nemocnicích. V roce 2017 se zastavily těsně pod hranicí 25 miliard, což je téměř o třetinu více než v roce 2013, a každoročně se zvyšují.

Výdaje za léky v ČR (v miliardách Kč)

Patrný je pak v tomto ohledu jeden trend. O dvě třetiny vzrostly náklady na speciální léky, které potřebují třeba pacienti při onkologické léčbě, po cévní mozkové příhodě nebo u léčby popálenin. Tyto přípravky stály v roce 2017 pojišťovny necelých 17 miliard. „Důvodem je spousta nových, nesmírně nákladných molekul léčiv, které výrobci postupně registrují. Nárůst bude pokračovat,“ odhaduje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Důvodů, proč lidé speciálních léků potřebují pořád víc, je několik. Kromě nových přípravků se zlepšuje i diagnostika, lidé se tak o nemoci dozvědí dřív, déle dožívají, a tím se spotřeba zvyšuje. „S nejdražšími léky se neplýtvá, někdy ale léčba není úspěšná. Nebyl-li účinek dosažen, měl by podstatnou část platit výrobce,“ domnívá se Chudoba.

Stát tuto možnost už připravuje. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění nově počítá s odpovědností i farmaceutických firem. Pokud totiž lék nebude pro pacienta výrazným přínosem, jeho nutné dobrání, než bude nasazena nová léčba, zaplatí právě firmy. „Předpokládáme dopracování novely do konce dubna. Účinnost zákona by mohla být v první polovině příštího roku,“ upřesňuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Brodský.

„Přejedení“ stejným lékem

Zatímco u vysoce specializovaných léků nemůže být o plýtvání řeč, u jiných přípravků hrazených pojišťovnami k tomu naopak dochází. V Česku totiž funguje zažitá praxe, že pacient kromě praktického lékaře dochází i k několika specialistům, a tak může v podstatě stejný lék užívat dvakrát, jen má každý jiný název.

Půlmiliarda spláchnutá do záchodu

Každý rok odnesou lidé do lékáren nevyužité léky za miliardu. K tomu do toalet spláchnou a do košů vyhodí balení v hodnotě půl miliardy.

Podle lékárníků lidé do sběrných košů přinášejí léků stále víc- Likvidaci lékárnám následně hradí jednotlivé kraje, kterým na to zase vyplácí dotace ministerstvo financí. V roce 2014 poskytlo 8,8 milionu, v roce 2016 o tři miliony víc. Loni likvidace léčiv přišla na více než 13 milionů. 

„Nepoužitelná léčiva se považují na nebezpečný odpad. Z lékáren jsou odvážena do spalovny. Výhodou je zmenšení asi na pět procent původního objemu odpadu, ale také možné využití tepla.. Do ovzduší se dostává vodní pára s minimem dalších emisí“, vysvětluje lékárnice Ivana Lánová

Tuto situaci by mohl do budoucna řešit takzvaný lékový záznam. Fungovat bude tak, že se svolením pacienta do něj nahlédne buď lékárník, nebo lékař, a kombinaci předepsaných léků upraví. „Možné plýtvání bude z tohoto pohledu ošetřeno,“ domnívá se Chudoba.

Pomoct by to mělo i pacientům, aby nebrali zbytečně i osm léků najednou, jak se to často děje například u seniorů. Třeba zvýšený krevní tlak se běžně léčí kombinací dvou či tří léků, obvykle k tomu bývá i lék na snížení hladiny cholesterolu a dost často jsou lidé, kteří mají navíc cukrovku a užívají ještě další jeden až dva léky. „Na jednu stranu lidem pomáháme, na druhou jim může kombinace léků škodit,“ uzavírá předseda praktických lékařů ČR Petr Šonka.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

Hlas poslaný poštou by šlo přebít hlasem vhozeným do urny, domlouvají politici

29. března 2024  11:28

Více než 63 hodin čistého času strávili poslanci v lednu bitvou o možnost korespondenční volby pro...

Na moskevském letišti auto poškodilo obří airbus. Oprava bude drahá a složitá

29. března 2024  11:11

Na moskevském letišti Domodědovo narazilo technické vozidlo do největšího osobního letadla Airbus...

Země NATO smí na Ukrajinu, Alianci tím nezapojí do války, tvrdí Bundestag

29. března 2024  10:48

Podle dokumentu, který připravily výzkumné služby Německému spolkovému sněmu (Bundestag), je možné...

Rusko od podzimu obsadilo přes pět set kilometrů čtverečních ukrajinské země

29. března 2024  10:38

Rusové od podzimního začátku ofenzivních operací obsadili odhadem 505 kilometrů čtverečních...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...