Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lekce z kontrastu: svět srovnává Havla s Kim Čong-ilem

  14:32aktualizováno  14:32
Severokorejský diktátor Kim Čong-il zesnul jen pár hodin před Václavem Havlem a světová média si povšimla, že stejný víkend jen sotva mohli zemřít rozdílnější lidé. Úmrtí bytostného humanisty a nemilosrdného tyrana prý planetě udělilo lekci z kontrastu.

Václav Havel a Kim Čong-il. Demokrat a diktátor | foto: iDNES.cz / Reuters

Srovnání diktátora, který úzkostně lpěl na kultu osobnosti a systematicky zotročoval svůj národ, a intelektuála, jenž nenásilnou cestou setřásl ze svých spoluobčanů tíhu komunistického režimu, působí až směšně. Ale o současném světě leccos vypovídá.

Rozdílné bylo už to, jak se oba muži ujali moci. Zatímco Havel se postavil do čela země jako přirozený vůdce jen pár týdnů po svém posledním zatčení a pomohl ji převést z jedné éry do druhé, Kim Čong-ila nikdo nevolil. Třímal moc, protože otěže komunistické říše přebral po otci.

Svět a úmrtí Václava Havla

Drahý vůdce, jak se nechal Kim Čong-il titulovat, vybudoval jaderný arzenál, zatímco čtvrtina obyvatel jeho země trpí hlady v absolutní bídě. Demokrat Havel naproti tomu tváří v tvář komunistickému útlaku naplnil své spoluobčany nadějí a odvahou, připomíná list Calgary Herald.

Zatímco Havel propustil po konci komunistického režimu tisíce politických vězňů, Kim Čong-il jimi soustavně plnil gulagy po celou dobu svojí vlády. A zatímco vůdce KLDR v posledních dnech kul pikle, jak převést vládu na svého syna, Havel se setkal s dalajlamou, upozorňuje jihokorejský list The Korea Times.

Tvorba v ústraní proti opulentním hostinám

Rozdílnější nemohli být oba státníci ani v soukromí. Havel na své chalupě na Hrádečku potichu tvořil a pod věčným dohledem Státní bezpečnosti pořádal intelektuální večírky pro své známé. Kim Čong-il se mezitím zpíjel drahým koňakem na opulentních večírcích v útrobách svých paláců.

Z Japonska si Kim přivezl osobního kuchaře na sushi a z Itálie najal kuchaře na pizzu. Hladomor v tu chvíli kosil dva miliony Severokorejců. Ve své knihovně uchovával dvacet tisíc filmů, ale lidem hrozila za zhlédnutí byť jen jediného amerického nebo jihokorejského filmu léta v pracovním táboře.

Prostopášným rozhazováním přivedl svou vlast na pokraj ekonomického kolapsu a v zahraničí si vybudoval jméno nevypočitatelného vyvrhela, který rád zachřestí jaderným zbraněmi. Havel mezitím šířil dobré jméno České republiky po všech koutech zeměkoule a jeho příběh inspiroval mnoho bojovníků za demokracii.

Tichá pieta versus smutek poháněný strachem

Rozdílně působí i úmrtí obou politiků. Zatímco smrt Kim Čong-ila uvrhla svět do nejistoty a strachu, skon Havla zavdal příčinu pro reflexi opravdového vůdcovství, uvedl Calgary Herald. A rozdílně nakonec na smrt reagují i lidé v obou zemích.

Zatímco severokorejská státní média zaplavily obrázky lidí, kteří často ze strachu z represí padají k zemi a vyjadřují smutek muži, jenž je léta tyranizoval, lidé na různých místech České republiky zapalují v tiché pietě svíčky a intimně vzpomínají na to, co pro ně Havel znamenal.

Toho si všiml i nizozemský deník de Volksrant. Podle něj jsou záběry lidí zbrocených slzami pouhou fasádou, za kterou miliony lidí umírají a touží po lepším a svobodném životě. "Dvě úmrtí prominentů: Jeden zcela upřímný a otevřený, druhý zahalený hustou mlhou. Smrt demokrata versus stalinisty," podotýká deník.

Boj proti represím a tyranii ve jménu lidských práv prokazuje svoji hodnotu stále znovu. V tomto boji je Kim ztělesněním problému, protože nadřadil své touhy a hlad po moci potřebám lidí. Havel je lídr, kterého je hodné následovat, uzavírá list The Los Angeles Times.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...Najdete na iDNES.cz