Lékaři jsou plánem ministra zdravotnictví Tomáše Julínka zděšeni.

Lékaři jsou plánem ministra zdravotnictví Tomáše Julínka zděšeni. | foto: Petr Lemberk, MF DNES

Lékařům hrozí pracovní soboty

  • 122
Návrat nevolnictví. Tak vidí mnozí lékaři snahu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka zavést jim pracovní týden o osm hodin delší, než je ten současný. Hodiny navíc, které mají lékaři nyní placeny jako přesčas, by měli v podstatě zahrnuty už v základní pracovní době.

Ministerstvo chce upravit zákoník práce tak, aby lékaři a zubaři pracovali déle než ostatní lidé, pokud se tak dohodnou se svým zaměstnavatelem. Zákon by tedy omezil dobře placené lékařské přesčasy.

"Platný zákoník práce se neustále porušuje, protože lékaři i tak pracují více než čtyřicet hodin, jen v jiném režimu," míní mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš  Cikrt.

Podle něj se řada lékařů nechává najímat jako soukromníci, což nemocnice a záchranné služby stojí více peněz, než kdyby byli lékaři placeni v rámci pracovní smlouvy. "Bojíme se, že by byla časem ohrožena péče o pacienty, protože na ni peníze nezbudou," dodává Cikrt.

Lékaři jsou Julínkovým plánem zděšeni. Šéf Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel považuje ministerskou úpravu zákoníku práce za právní paskvil. "Není v souladu s českými a mezinárodními předpisy," říká Engel, který považuje za skandální řešit přesčasy tím, že se prostě změní na regulérní pracovní dobu.

Navíc se podle jeho slov úprava zákona vůbec nevěnuje tomu, jak budou lékaři zaplaceni, pokud novinka z Julínkova pera začne platit. "Bojím se, že přidají hodiny, ale zároveň vůbec nezvednou platy. V každém případě by se platy lékařů propadly. Je to prostě zavedení pracovní soboty i nevolnictví," zlobí se Martin Engel.

Další zdravotníci poukazují na fakt, že by se změna délky pracovní doby týkala pouze lékařů. To považují za diskriminační.

"Jedním z důvodů zákonem omezené délky pracovní doby je bezpečnost a ochrana zdraví při práci. V případě zdravotníků platí tento důvod mnohem více, protože nejde pouze o ochranu jejich vlastní bezpečnosti při práci, ale především o ochranu pacientů," argumentuje prezident České lékařské komory Milan Kubek, který je také jednoznačně proti Julínkovu návrhu.

"Tato úprava by nebyla v souladu s principem rovného zacházení se zaměstnanci," říká Kubek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video