Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Stovkám expertů ve službách státu klesne plat. Přijdou o desítky tisíc

  • 212
Nejlepším odborníkům zaměstnaným v příspěvkových organizacích státu od ledna výrazně klesnou výplaty. Ze zákoníku práce totiž vláda vyškrtla paragraf, který umožňoval nabídnout vybraným zaměstnancům vyšší „mimotabulkové“ platy. Snížení platů zasáhne zejména špičkové lékaře a šéfy státních nemocnic.

Smluvní platy zavedl bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Tehdejší vláda tímto krokem chtěla do státní sféry nalákat odborníky ze soukromého sektoru. Současné vedení ministerstva však paragraf ze zákoníku práce vypustilo s odůvodněním, že v organizacích státu se hospodaří s veřejnými prostředky, a proto nelze nabízet platy, které neodpovídají tabulkám.

Nejlépe placení odborníci proto od ledna přijdou i o desetitisíce.

Nejcitelněji snížení platů zasáhne špičkové lékaře a ředitele státních nemocnic. „Přesné vyčíslení z hlediska dopadů na platy odborníků ještě nemáme, ale bude se jednat řádově o stovky lidí,“ uvedl pro iDNES.cz Jan Štoll z tiskového oddělení Ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo plánuje novelu

Právě resort zdravotnictví je jedním z největších odpůrců změny a již plánuje novelu zákoníku práce, která by možnost smluvních platů opět zavedla.

Změna zákona

Novelou zákoníku práce č. 250/2014 Sb., související s přijetím zákona o státní službě, dojde od 1. ledna 2015 ke zrušení možnosti sjednávat smluvní platy, a to nejen se státními zaměstnanci ve služebních úřadech, ale i u dalších organizačních složek a státních příspěvkových organizací, kde jsou zaměstnanci za práci odměňováni formou platu.

„Zrušení smluvních platů bude mít nežádoucí dopad do oblasti odměňování zaměstnanců, na které jsou zejména z hlediska jejich odbornosti, náročnosti práce a zodpovědnosti za výsledky této práce kladeny vysoké požadavky,“ říká Štoll. „Lze očekávat, že dojde nejen k odchodu vysoce kvalifikovaných a uznávaných odborníků z řad zdravotnických pracovníků, ale i manažerů a jiných odborníků a bude rovněž obtížné získat nové,“ dodává.

Možnost sjednávat smluvní platy byla v resortu zdravotnictví využívána především pro odměňování předních odborníků z řad lékařů působících ve velkých a specializovaných pracovištích fakultních nemocnic, zejména přednostů klinik a vedoucích jednotlivých pracovišť, a ve specializovaných zařízeních jako například Institut klinické a experimentální medicíny nebo Nemocnice Na Homolce.

„Ministerstvo zdravotnictví se bude snažit o další kroky tak, aby se stav podařilo řešit, a to jednak na úrovni poslanecké iniciativy a jednak dalším jednáním s Ministerstvem práce a sociálních věcí, které má věc v gesci,“ uzavírá Štoll.

Pokles platů odborníkům částečně vynahradí odměny

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí však novela není třeba, neboť nižší platy mohou instituce svým špičkovým zaměstnancům „dorovnat“ pomocí odměn a příplatků. To plánuje například Národní divadlo.

„Snížení platů se týká asi osmi našich zaměstnanců, tedy pana ředitele, uměleckých šéfů a vrcholného managementu,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Reálně jim však prý platy neklesnou.

„Tito lidé sem nastoupili na nějakou pozici a dostali příslib určitého příjmu. My jim samozřejmě tento příjem musíme dorovnat prostřednictvím cílových odměn. Takže nedojde k reálnému poklesu příjmu, ale k restrukturalizaci mzdy,“ říká Staněk.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video