Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak za komunistů, komentuje žena lékařské prohlídky ve firmách. Soudila se

  0:01
Městský soud v Praze minulý týden zamítl žalobu Ludmily Olšákové. Ta žalovala podnik Dopravní zdravotnictví, a to kvůli pracovně lékařské prohlídce, kterou musela podstoupit u jednoho z jejich lékařů v roce 2017. Žalobu Olšákové zamítl již dříve i Obvodní soud pro Prahu 2, žena se tehdy odvolala. Nyní zvažuje o dovolání k Nejvyššímu soudu.

Ludmila Olšáková pracuje na pozici IT analytičky v bance. V roce 2017 dostala výzvu od svého zaměstnavatele k tomu, aby se podrobila periodické lékařské prohlídce kvůli posouzení zdravotní způsobilosti k lékařce z Dopravního zdravotnictví. 

Nutnost podstoupit povinnou lékařskou prohlídku se jí ovšem nelíbila, protože neměla dobré předchozí zkušenosti s lékaři. 

Pracovně lékařská prohlídka

Prohlídka má zjistit zdravotní stav a posoudit, zda jsou nutná omezení či dokonce vyloučení zdravotní způsobilosti k určitému typu práce. 

Člověk při nástupu do zaměstnání musí podstoupit vstupní prohlídku. Periodickou prohlídkou musí člověk s ohledem na svůj věk či typ práce podstoupit jednou za rok nebo dva; případně čtyři, nebo šest let.

Těsně před prohlídkou si tak pro jistotu vyžádala od lékařky popis rozsahu prohlídky a zdůvodnění nezbytnosti jednotlivých vyšetřovacích úkonů pro bezpečnost práce. Podle odpovědi zjistila, že součástí prohlídky je základní fyzikální vyšetření či vyšetření moči a odběr anamnézy.

Zároveň ženě bylo řečeno, že k celé věci není nutný dřívější písemný informovaný souhlas a že v případě, že se odmítne prohlídce podrobit, nebude jí vystaven posudek o zdravotní způsobilosti. V takovém případě by Olšáková přišla o práci. 

Na prohlídku k lékařce tak nakonec šla, i když podle ní proti své vůli. 

„Vadí mi, že je tam známka politické represe. Je to přístup ‚Dokud nesplníte tento formální úkon, který vám nikdo nevysvětlí, tak přijdete o zaměstnání‘. Jaký je rozdíl mezi přístupem tohoto státu teď a komunistického státu, který říkal, že pokud nepodepíšete něco, nebudete zaměstnán?“ otázala se těsně před začátkem jednání městského soudu. 

Podle právničky Olšákové bylo lékařskou prohlídkou totiž zasaženo do práv její klientky. „Povinné pracovně lékařské prohlídky v případě nerizikových zaměstnání, jako je právě práce klientky – IT analytička, jsou nepřiměřeným zásahem do autonomie člověka, do jeho práva na svobodný a informovaný souhlas a do jeho práva rozhodovat o svém těle,“ uvedla její právnička Zuzana Candigliota.

„Člověk by se měl rozhodnout“

Podle argumentace jí a její klientky by se měl člověk sám svobodně rozhodnout, zda si přeje, nebo nepřeje prohlídku. „Na tomto principu je založena Úmluva o lidských právech a biomedicíně, proto chceme, aby obecné soudy daly podnět Ústavnímu soudu k posouzení ústavnosti povinných prohlídek pro nerizikové zaměstnance,“ dodala právnička. 

Podle výpovědi Olšákové se lékařka vůbec nesnažila zjistit její názor na pracovní prostředí, ani popsat vykonávanou práci. Dokumentaci od praktického lékaře mechanicky přepsala, následně Olšákové změřila tlak, vyšetřila moč, provedla vyšetření fonendoskopem, vyšetření břicha, zraku a sluchu. 

Text omluvy, kterou paní Olšáková požadovala od Dopravního zdravotnictví

„Vážená paní Olšáková, omlouváme se Vám, že jsme po Vás vyžadovali podstoupení vyšetření, která nebyla potřebná pro posouzení Vaši zdravotní způsobilosti pro práci IT analytičky, ani nebyla potřebná pro ochranu jiných osob, čímž jsme zasáhly do Vašeho práva na nedotknutelnost osoby a soukromí a do práva na svobodný a informovaný souhlas."

Podle právničky žádné z vyšetření nemělo logickou vazbu na posouzení zdravotní způsobilosti její klientky k výkonu práce jako IT analytičky. „Jiná než takto nezbytná vyšetření ve spojitosti s konkrétní prací je nutno považovat za neoprávněný zásah do práva žalobkyně na nedotknutelnost, soukromí a do práva na informovaný souhlas,“ uvedla advokátka v žalobě. 

Na Dopravní zdravotnictví tak Olšáková podala žalobu s žádostí o omluvu. S tím ovšem u soudu neuspěla a Městský soud v Praze potvrdil rozsudek prvního stupně. 

Podle soudkyně Veroniky Křesťálové se Olšákové v žalobě domáhala špatné omluvy. Žena chtěla, aby se jí Dopravní zdravotnictví omluvilo za to, že po ní vůbec vyšetření chtělo. Podle Křesťalové ale měla spíše žádat omluvu za vyšetření samotné. To totiž Olšákové vadilo nejvíce. 

„Neboť samotným požadavkem na vyšetření k zásahu do osobnostních práv dojít nemohlo,“ uvedla soudkyně. 

Podle ní přitom Olšákové nejvíce vadila až samotná prohlídka. Písemný souhlas navíc v celé věci podle soudkyně nebyl potřeba. K prohlídce se totiž Olšáková dostavila i poté, co se o prohlídce dozvěděla podrobnosti. „Dala tím tak najevo, že s prohlídkou souhlasí,“ řekla Křesťanová.

Snaha změnit zákony

Olšáková se však nechce jen tak vzdát, ráda by změnila legislativu. „Jedna věc je zdravotní způsobilost, druhá je ochrana zdraví při práci. A ministerstvo zdravotnictví tyto dvě věci dává dohromady. A já bych chtěla, aby se toto změnilo,“ uvedla Olšáková. Podle ní by měla být vyžadována zdravotní způsobilost pouze u profesí, kde je to potřeba a opravdu nutné. 

Povinnost zaměstnance podrobit se pracovně lékařské prohlídce je v současné době stanovena v zákoníku práce a v zákonu o specifických zdravotních službách. 

Poradna: musím na prohlídku nařízenou zaměstnavatelem?

„Ministerstvo zdravotnictví bylo předkladatelem zákona o specifických zdravotních službách, kde je problematika pracovně lékařské služby řešena. Nejedná se o svévoli rezortu zdravotnictví k usměrňování posudkové činnosti zaměstnanců nebo uchazečů o zaměstnání,“ uvedla tisková mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová. Podle ní jsou pracovně lékařské prohlídky jeden z klíčových prvků bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců. 

O změně této legislativy v současné době resort neuvažuje. 

Přestože Olšáková s žalobou neuspěla u prvního, ani u druhého stupně soudu, vzdát se nechce. Přemýšlí o tom, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...