Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékařská komora se omluvila perzekvovaným židovským lékařům

  15:53aktualizováno  15:53
Česká lékařská komora se po více než 70 letech omluvila židovským lékařům postiženým perzekucí od října 1938 do března 1939. Podle mluvčího komory Michala Sojky se jedná především o skutek, který má symbolický význam. Omluvy se nikdo z postižených s největší pravděpodobností totiž nedožil.

Ilustrační foto | foto: Reuters

Předválečné vedení komory se 14. října 1938, pět měsíců před německou okupací, podílelo na přípravě memoranda s ostře antisemitskými opatřeními.

Profesní komory lékařů, advokátů, notářů a inženýrů v memorandu z roku 1938 navrhly vládě omezit počet Židů ve svobodných povoláních na takové procento, které by odpovídalo jejich zastoupení ve společnosti. Pro budoucnost nemělo být podle nich přípustné, aby povolání lékařská, právnická a technická byla vykonávána Židy.

ČLK

Česká lékařská komora je zřízena zákonem z roku 1991. Členem komory je povinně každý lékař, který chce léčit. V registru je nyní 46 tisíc členů.

Tato stavovská organizace garantuje odbornost svých členů, hájí je a poskytuje jim servis, zákon jí ukládá i povinnost plnění disciplinární pravomoci vůči svým členům.

"Memorandum nelze chápat jinak než jako antisemitský a diskriminující dokument, za jehož signaci našimi představiteli cítíme povinnost se omluvit. Činíme tak bez jakékoli snahy ohodnotit a soudit pohnutky našich předchůdců s odstupem dlouhých 72 let. Vážení členové ČLK, kolegové, lékaři židovského původu, přijměte naši omluvu za čin našich předchůdců," citoval Sojka z textu, který bude během dnešního dne zveřejněn na webu ČLK.

Text omluvy židovským kolegům navrhl předseda vědecké rady ČLK Aleš Herman, vědecká rada ho schválila jednohlasně minulý týden. "Nyní jej jednomyslně přijalo představenstvo a omluva je tedy oficiálním dokumentem České lékařské komory," sdělil krátce po hlasování iDNES.cz Michal Sojka.

Omluva má symbolický význam

Podle něj má omluva především symbolický význam. ČLK totiž není právním nástupcem původní instituce, která memorandum připravila. Stavovskou organizaci lékařů zrušili komunisté po únoru 1948. Obnovena byla zákonem v roce 1991. "Formálně s tou předchozí institucí nemáme nic společného," uvedl Sojka.

Omluvu podle něj stavovská organizace řešila už dříve, ke schválení vedlo komoru také výročí okupace Čech a Moravy vojsky nacistického Německa, které připadá na 15. března.

Česká advokátní komora se kolegům židovského původu omluvila již loni.

Zástupci židovských organizací omluvu vítají. "Každá omluva je dobrá. Pořád tady ale je prostor pro nápravu některých chyb nebo aspoň na částečnou náhradu některých křivd," sdělil iDNES.cz předseda Židovské obce Praha František Banyai s tím, že například nejsou dořešeny některé majetkové spory.

"V oblasti zákonných nároků už to většinou skončilo, ale jde přesně o podobné dobrovolné kroky uvědomění si souvislostí. Jde o to nepokračovat v některých nemorálnostech, nenavazovat na selhání, které předcházelo před 70 lety," nastínil Banyai. Omluva od lékařské komory podle něj mohla přijít dříve, ale vzhledem k tomu, že některé věci stále dořešeny nejsou, nepovažuje to za tak velký problém.

"Rozhodnutí ČLK je projevem slušnosti, a to tím spíše, že se za své kolegy omlouvají ti, kteří se ničím neprovinili," podpořil jej ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát.

Podle Banyaie se dá těžko odhadnout, kolika lidí se tyto perzekuce mohly dotknout. Z dvaceti tisíc Židů, kteří v té době v republice pobývali, se totiž nehlásili k židovské víře a národnosti všichni.

"Perzekuce byly jen začátkem procesu, který pokračoval nejenom zbavením nějakých profesních oprávnění, ale de facto i práv lidských a zabavením majetku. Nakonec to většinou končilo deportacemi a bojem o holý život," připomněl František Banyai.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...Najdete na iDNES.cz