Lékárny na protest proti Rathovi zavřely

  8:49aktualizováno  15:27
Většina lékárníků na tři hodiny zavřela. Protestovali tak proti krokům ministra Davida Ratha. Tvrdí, že existenčně ohrožují čtvrtinu z 2200 lékáren. Premiéru Paroubkovi dopoledne donesli petici, kterou podepsalo 1650 zaměstnanců lékáren.

ČTĚTE TAKÉ:
Lékárny se zavřely, lidé lékárníky chápou
Demonstrující lékárníci: Rath škodí vašemu zdraví

"V našem kraji zavřela podle mých zpráv skutečně drtivá většina lékáren," řekl iDNES Kamil Hrubý, člen představenstva České lékárnické komory a zástupce moravskoslezských lékárníků. "V Ostravě zůstaly otevřené jen lékárny přímo ve fakultních nemocnicích a některé lékárny v hypermarketech."

Provozovatelé lékáren v hypermarketech a obchodních domech se totiž musí řídit nájemní smlouvou. Podle Kamila Hrubého se ale ke stávkujícím připojili alespoň symbolicky. Rukávy plášťů přepásali černou páskou a rozdávali informační letáčky.

Podle šéfa České lékárnické komory Lubomíra Chodoby protest zaměstnancům smluvně zakázal například Kaufland. Naopak Tesco svým zaměstnancům tuto možnost ponechalo.

Provozovatelé lékáren zavřeli dveře svých podniků, ale mnozí z nich zůstali venku před vchodem. Diskutovali s lidmi a vysvětlovali jim, co je k protestu vedlo.

V Plzni proběhla v době stávky demonstrace. Svolala ji místní pobočka České lékárnické komory a zúčastnilo se jí asi 300 lidí.

Akutní péči zajistíme, slíbili lékárníci
Šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba před zahájením protestu iDNES řekl,  že se ho zúčastní asi 90 % provozoven a v některých okresech dokonce všechny.

Ministr Rath se však nechal slyšet, že zavře maximálně 20 procent lékáren, protože lékárníci nechtějí přijít o zisk. - více zde

Podle zpráv z jednotlivých krajů ale skutečně zavřelo 90 % lékáren. V bývalých okresech Beroun, Kutná Hora, Rakovník a Břeclav zavřely dokonce úplně všechny lékárny.

"Je evidentní, že nejde o několik izolovaných hlasů, ale postoj celého odvětví," uvedl ve svém prohlášení Lubomír Chudoba. "Doufám, že si to uvědomí především pan ministr Rath."

Otevřené zůstaly lékárny ve fakultních nemocnicích, ministerstvo tyto ústavy přímo řídí a stávku odmítá.

"Kolegové zaměstnaní ve státních nemocnicích dostali jednoznačný příkaz od vedení těchto nemocnic, které byly atakovány ministerstvem, že se nesmí vyjadřovat, nesmí stávkovat a vyvěšovat symboly. To mi připomíná to, že se tady začíná porušovat svoboda slova a projevu," řekl Chudoba ČTK.

I v zavřených lékárnách se lidé s akutními obtížemi dočkali pomoci. "Vyzvali jsme kolegy, pokud někdo zkolabuje, nebo bude potřebovat antibiotika, aby mu lék vydali," uvedl Chudoba.

Pro pacienty funguje celodenní informační linka České lékárnické komory na čísle: 261 006 501.

Rath: Tlaku lékárníků neustoupím
Ministr zdravotnictví David Rath na tiskové konferenci prohlásil, že tlaku lékárníků nadále odmítá ustoupit. Jejich akci znovu označil za stávku milionářů.

"Nepřipustím žádné zdražování pro pacienty léků tím, že by stoupala marže, jak to požaduje komora," dodal ministr.

Lékárníci jsou podle prezidenta komory Lubomíra Chudoby připraveni ve svých protestech ještě přitvrdit, koncem února by mohli zavřít i na několik dní. K protestům se možná připojí i soukromí lékaři, zubaři a malé nemocnice.

Co jsme vám udělali? ptají se signatáři
Po desáté hodině dopoledne předali lékárníci na Úřadě vlády petici. "Byla to jedna z prvních petic, probíhá jich souběžně několik. Mimo jiné i petice občanů za zachování lékáren," vysvětlil iDNES šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Lékárníci protestují proti snížení obchodní přirážky na léky o 3 %, které nařídil ministr zdravotnictví Rath. "Z reakcí a přímých hovorů s některými zaměstnavateli je nám zřejmé, že velká část zaměstnanců lékáren toto opatření citelně pocítí na svých výplatách, další část bohužel i výpovědí z pracovního poměru," stojí v úvodu textu petice.

Signatářům se nelíbí "nesystémová opatření", která přijímá vedení státu. Vedou podle nich ke snižování platů a k propouštění.

"Jestliže jsme do této chvíle tolerovali bezuzdné rozhazování státu a nečinně přihlíželi devastaci a dehonestaci naší profese a lékáren, tak jsme s tím právě skončili. Nenecháme se ´vyházet´ z práce jen pro to, aby došlo k ukojení osobního ega MUDr. Davida Ratha," bouří se lékárníci.

"Nevíme, co jsme Vám nebo panu ministru zdravotnictví udělali, že nás trestáte takovým způsobem za vlastní neschopnost, která vede k současnému stavu našeho zdravotnictví." Signatáři žádají premiéra o rychlou nápravu vzniklé situace.

Devět set obyvatel Borové zůstane bez lékárny

Kroky ministerstva zdravotnictví, proti kterým protestují lékárníci, mají první "oběť. V obci Borová na Svitavsku, kde žije 900 lidí, nejspíš v půli března zanikne jediná zdejší lékárna.

"Dostali jsme se do minusových čísel, takže ji musíme likvidovat," řekla ČTK majitelka postižené lékárny. Údajně kvůli ministerským zásahům tak budou muset lidé pro léky dojíždět do větších obcí

S dojížděním pro léky budou mít problém hlavně starší lidé, kteří mají potíže s pohybem. V případě zrušení lékárny by jim podle starosty měli pomoci potomci.

Obec Borová loni získala titul nejlepší vesnice Pardubického kraje, podle Borovanů si ocenění zasloužila i díky fungující lékárně. (zdroj: ČTK)
Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Čtyři bratři, čtyři odbojáři. Osud Linhartových připomíná příběh vojína Ryana

Otto Linhart byl jediný ze čtyř bratrů, kterého nacisté nedostali. Do odboje se...

Před 76 lety gestapo spustilo akci, která skončila smrtí tří bratrů odbojářů. Rozšiřovali ilegální tiskoviny, ukrývali...

Filip odrazil pokus o svržení z čela KSČM, vedení odsoudilo kritiky

Ústřední výbor KSČM 20. října hodnotil výsledky strany v komunálních a...

Předseda KSČM Vojtěch Filip ustál na sobotním uzavřeném jednání vedení komunistické strany pokus o odvolání....

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT...

V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz