Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékárny musely zastavit výdej léčebného konopí, nefungují e-recepty

  15:35aktualizováno  16:53
Léčebné konopí nebude v českých lékárnách nějakou dobu k mání. Nefunguje totiž systém elektronických receptů, na něž se konopí vydává. Na vině je neprodloužení spolupráce s firmou, která chod systému technicky zajišťovala. Ministerstvo zdravotnictví reagovalo mimořádnou změnou systému.
Léčebné konopí v uherskohradišťské lékárně (ilustrační snímek)

Léčebné konopí v uherskohradišťské lékárně (ilustrační snímek) | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Problém tkví v tom, že Městský soud v Praze Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má systém e-receptů v kompetenci, zakázal užití některých softwarových aplikací. Bez nich je ale nefunkční i samotné centrální úložiště a tím pádem i e-recepty potřebné pro vydání léku. S informací přišel ve čtvrtek server Aktuálně.cz.

Samotné úložiště není předmětem předběžného opatření. Ústav k němu má vypořádána licenční práva, servis a podporu mu ale dosud poskytovala firma Tronevia a.s., která o předběžné opatření požádala. Ta se totiž s ústavem nedohodla na pokračování spolupráce.

Tronevia s ústavem přestala spolupracovat už na konci října, soudní opatření tak bylo pouze vyvrcholení problému. „Na základě skutečnosti, že dodavatel přestal ústavu poskytovat součinnost k 30. říjnu 2015, nedošlo k úpravám registru podle aktuálně platné tzv. konopné vyhlášky,“ vysvětlil ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.

„V souvislosti s předběžným opatřením Městského soudu v Praze ze dne 14. prosince 2015, kdy bylo ze strany SÚKL ukončeno užívání některých podpůrných aplikací pro Centrální úložiště elektronických receptů, aktuálně není možné přijímat a vyřizovat nové žádosti o přístup do centrálního úložiště elektronických receptů,“ píše se na stránkách SÚKL.

Dokud se problém nevyřeší, nebudou lékárny konopí vydávat. „Jedná se o flagrantní nedbalost při podpisování smluv v předchozích obdobích, které bych datoval asi do let 2009 až 2012,“ uvedl Blahuta na otázku, jak mohlo k takovým problémům vůbec dojít.

Opatření ministerstva: konopí na receptech s modrým pruhem

Ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření, na základě něhož se pacienti k léčebnému konopí dostanou. Změní se pouze forma předepisování - lékaři budou konopí vypisovat na tištěné recepty s modrým pruhem. Na ně se vydávají návykové látky. Zbylý postup v lékárnách zůstane stejný.

Blahutu ve čtvrtek přijal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). „Chceme zabránit tomu, aby pacienti nebyli odříznuti od své léčby (...) Dopoledne jsem si zavolal ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeňka Blahutu a uložil jsem mu, aby SÚKL situaci velmi rychle vyřešil. Pro mě je přijatelná lhůta v rámci několika dnů. Situace kolem autorských práv by měla být vyřešena tak, aby nebyla omezena činnost SÚKL,“ prohlásil ministr zdravotnictví Němeček ve čtvrtek večer na brífinku.

Konopí bude dostupné nejpozději začátkem února

Podle informací lékárnické komory ale poslední dovezené konopí bylo vydáno v říjnu, lékárny žádné další v zásobách nemají. Konopí na elektronický recept si vyzvedávaly v celém Česku dvě desítky pacientů.

„Nejpozději ve chvíli, kdy bude dostupné první konopí vypěstované v Česku, bude registr již funkční. To by mělo být nejpozději na přelomu ledna a února,“ potvrdila mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

Zatímco se původně zdálo, že se pacienti znovu dostanou k léčebnému konopí až začátkem února, zásah resortu zdravotnictví by měl proces výrazně urychlit. Namísto elektronických receptů totiž umožnil předepisovat léčebné konopí na základě receptů s modrým pruhem, jak je tomu dosud v případě návykových látek. „Toto opatření je účinné okamžikem jeho vydání a bude vyvěšeno na úřední desce,“ řekl na čtvrtečním briefinku Němeček.

Firma Elkoplast Slušovice začátkem října po pěti měsících čekání podepsala smlouvu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Předtím musela získat licenci v rámci veřejné zakázky. První dávku konopí by tak firma mohla dodat už na konci prosince, nebo začátkem ledna. Lékárny budou konopí pro nemocné objednávat ze státního centrálního skladu (více o českém konopí zde).

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz