Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Lékaři z jediného dětského kardiocentra vypověděli přesčasy

  • 1881
Lékaři z jediného českého dětského kardiocentra, které sídlí v pražském Motole, se v úterý rozhodli podpořit akci Děkujeme, odcházíme. Podali výpovědi dohod o přesčasech, které je nutí porušovat zákonem stanovený limit 150 hodin ročně. Prohlášení podepsalo 20 z 25 doktorů. Chod centra může být ohrožen.

"Vyjadřujeme podporu všech požadavků kampaně Děkujeme, odcházíme, kterou považujeme za oprávněný a demokratický projev nemocničních lékařů k současnému stavu a financování českého zdravotnictví," píší lékaři v prohlášení.

Jedním dechem dodávají, že prohlášení nevzniklo, aby popudilo přednosty či vedení jednotlivých klinik a nemocnice, ale reaguje na kroky vlády.

CELÉ PROHLÁŠENÍ LÉKAŘŮ

Prohlášení dětských kardiochirurgů z Motola čtěte zde

"Je to apel vládě České republiky, která je zřizovatelem lékařské péče pro všechny občany, a řešení je plně a pouze v její kompetenci. Nesouhlasíme s pasivní vládní a parlamentní politikou, která zlehčuje důsledky výpovědí nemocničních lékařů a neřeší podstatu problému," vzkazují lékaři.

K prohlášení se proto rozhodli podat i výpověď dodatku k pracovní smlouvě, který umožňuje přesčasovou práci nad zákonem stanovený roční limit 150 hodin. Výpověď je dána k poslednímu lednovému dni.

"Prohlášení jsme odevzdali na ředitelství Fakultní nemocnice Motol. Podepsalo jej 20 lékařů z 25, kteří mají úvazek podstatný pro chod oddělení. Až na jednoho všichni, kteří se na přesčasové práci podílejí," informoval dětský kardiochirurg Tomáš Matějka.

VLÁDA SITUACI ŘEŠÍ

Premiér Petr Nečas po jednání vlády uvedl, že vláda se situaci ve zdravotnictví nepodceňuje a denně ji řeší. Konkrétní kroky, jak zabránit krizi, však neuvedl.
"Jsem v neustálém kontaktu s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Několikrát jsem se setkal také s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem, se kterým budeme jednat i nadále. Na páteční schůzce předložíme další návrhy, které však přes média předesílat nebudu," uvedl Nečas s tím, že vydírání lékařů prostřednictvím malých dětí nikam nepovede. Reagoval tak na upozornění lékařů, že hromadné odchody ohrozí porodnictví a poporodní péči.
Podle Nečase zdravotnictví vyléčí reforma, která bude předložena do 30. června a v platnost by měla vzejít v lednu 2012. "Součástí této reformy by měla být i optimalizace lůžkových zařízení," reagoval Nečas na výzvu VZP.(Více k problematice čtěte zde)

Přesčasy podle něj on i většina jeho kolegů, kteří zajišťují nepřetržitý chod centra, překročí už na začátku dubna 2011.

"Měsíčně je to kolem 50 hodin přesčasové práce. Základní hodinová mzda plně kvalifikovaného dětského kardiochirurga  - v České republice jsme jen tři - bez těchto přesčasů a příslužeb je přitom kolem 200 korun na hodinu. Nedivte se, že musíme protestovat," vzkázal Matějka.

Ředitel je na dovolené

Dětská kardiochirurgie patří mezi špičková motolská oddělení a v České republice je jediným centrem pro diagnostiku a léčbu vrozených vad srdce u dětí. Jak si nyní poradí s provozem a léčbou, je už nyní na ředitelství nemocnice. Na vyřešení situace má ředitelství čas do konce března, kdy výpovědi dodatkových smluv vejdou v platnost.

Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík však momentálně s lékaři nejedná. Odjel totiž na osmidenní pobyt do Beninu. "Pan ředitel je momentálně na dovolené. Osobně však předpokládám, že jakmile se vrátí, nějaké jednání proběhne," uvedla mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová.

Lékaři nechtěli podle Matějky podávat výpovědi, protože péče o děti by zkolabovala úplně. Vypovězení přesčasů se tak dá řešit například zavedením třísměnného provozu. Zdraví malých pacientů by protest ohrozit neměl. Zda je to však pro kardiocentrum reálné, mluvčí už neřekla.

"Dnes odpoledne mi ředitel Ludvík z Beninu po náměstkovi vzkázal, že se nesmím k žádnému tématu týkajícímu se nemocnice vyjadřovat. Předpokládám, že mě brzy odvolá," dodala Jurinová.

KTEŘÍ LÉKAŘI VYPOVĚDĚLI PŘESČASY

Tomáš Matějka, Roman Gebauer, Marek Selko, Pavel Vojtovič, Jan Brázdil, Petr Bukovský, Žaneta Bandžuchová, Jiří Hostaša, Viktor Tomek, Sylvia Krupičková, Jiří Gilík, Jan Janoušek, Oleg Reich, Vladimíra Švábová, Helena Bartáková, Petr Kubuš, Irena Svobodová, Petr Hecht, Tibor Klein, Filip Kučera.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video