Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři vyzývají politiky: Zdražte pití

  1:00aktualizováno  1:00
Česko je rájem alkoholu. Ve srovnání s ostatními státy světa je tu snadno dostupný - a taky levný. Pivo mají Češi deváté nejlevnější na světě. Ve spotřebě alkoholu se řadí na čtvrtou příčku mezi vyspělými státy. Lékaři proto žádají, aby stát postoj k alkoholu zpřísnil.

Návrh: vyšší daň a omezený prodej
"Je třeba udělat tři věci: Zvýšit spotřební daň u alkoholu tak, aby u nás nebylo levnější pivo než limonáda," začíná vypočítávat Ladislav Csémy z Psychiatrického centra v Praze. Jen v šestnácti zemích na světě stojí pivo méně než nealkoholický nápoj a Česko je mezi nimi.

Skupina odborníků a lékařů, mezi nimiž je Csémy, dále požaduje zavést licenci pro ty, kdo chtějí alkohol prodávat, a odebrat jim ji ve chvíli, kdy poruší zákony a prodají alkohol lidem mladším osmnácti let. A do třetice omezit dostupnost pití.

Podle zprávy světové organizace pijí ve světě alkohol dvě miliardy lidí a 76 milionům z nich to působí nějaký zdravotní problém. Konzumace alkoholu je celosvětově příčinou tří procent úmrtí, ale v Česku téměř šesti procent.

Alkohol má zmizet ze stánků s občerstvením
Stát se v evropských úmluvách zavázal, že sníží spotřebu o celou čtvrtinu. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová hodlá zřídit poradní orgán, který by navrhl konkrétní "protialkoholové" kroky. "Máme ústní příslib, že vznikne do konce září," řekl Petr Popov, předseda Výboru pro návykové látky České lékařské společnosti.

Už více než rok kromě toho leží ve sněmovně zákon, který má omezit dostupnost alkoholu. Alkohol by musel zmizet ze stánků i areálů nemocnic, hospodským, kteří nalejí nezletilým, by hrozila pokuta až 50 tisíc korun nebo zákaz činnosti na dva roky.

Projednání zákona se však stále odkládá. "Jsem přesvědčen, že je za tím tlak výrobců alkoholu," tvrdí lidovecký poslanec Josef Janeček, který by navíc zakázal i televizní reklamu na alkohol do desáté hodiny večer.

Deváté nejlevnější pivo na světě
Padne vláda, která lidem zdraží pivo. Tahle letitá hospodská pravda, zdá se, zařadila Česko do malé skupiny zemí světa, kde je výhodnější dát si k pití láhev piva než limonádu. Poměr "pivo-kola", jak toto měřítko nazývá Světová zdravotnická organizace (WHO), je u nás 0,93.

Takhle je na tom jen šestnáct zemí na světě, kromě Česka například ještě Bulharsko, Maďarsko či Portugalsko. Ovšem nejprotěžovanější je pivo v Austrálii: za cenu jednoho nealkoholického nápoje tam člověk pořídí rovnou dvě.

Světová zdravotnická organizace ve své nejnovější zprávě porovnávala "protialkoholové strategie" jednotlivých zemí. Mimo jiné měřila i to, jak je kde alkohol cenově dostupný vzhledem ke kupní síle obyvatel. A Česká republika z toho vyšla takřka jako cenový ráj: u piva zaujala devátou pozici, u tvrdého alkoholu dvanáctou a u vína sedmnáctou. Porovnávala se zhruba stovka zemí.

Kromě věkové hranice osmnácti let neexistují v Česku takřka žádná omezení pro prodej alkoholu. Současně se Češi v poslední době "propili" na čtvrtou příčku mezi vyspělými zeměmi světa: Co dospělý, to v průměru patnáct litrů čistého alkoholu ročně.

Experti, kteří ve své praxi vidí následky nadměrného pití, bijí na poplach. Žádají tvrdší prohibici. "Pověra že vláda, která zdraží pivo, padne, je ale bohužel hluboce zakořeněná. Naši političtí představitelé se bojí, že když se omezí dostupnost alkoholu, pivovary a likérky přestanou vyrábět a stoupne nezaměstnanost. Není to pravda," tvrdí Ladislav Csémy.

Alkohol na dálnici jen od 10 do 18 hodin
Světová organizace říká: "Když jdou ceny nahoru, jde spotřeba dolů." Beze zbytku však tahle přímá úměra neplatí. U Lucemburčanů možná ano (vedou v nejnižších cenách i spotřebě), ale například ve Spojených státech ne.

Alkohol je pro tamní obyvatele levnější, než je tomu v Česku, přesto Američané pijí mnohem méně. Ovšem v USA se smí alkohol prodávat až od jedenadvaceti let, a jak tvrdí Csémy, přísně se na to dbá.

Stejně tak patří Spojené státy americké k zemím, kde je prodej alkoholu limitován tím, kdy a kde se smí prodávat. Například ve Francii koupí člověk alkohol u benzinek na dálnici jen přes den mezi desátou a osmnáctou hodinou, v řadě států nekoupí alkohol o víkendu. Největší počet všelijakých omezení mají v Norsku a na Islandu. Pije se tam ostatně také nejméně.

A jak si v tomto ohledu stojí Česko? Opět jako ráj, žádné regulace, žádná omezení. Podobně jako země s největší spotřebou alkoholu, Portugalsko a Lucembursko. Jenže tuhle logiku opět nabourává Irsko. Má spoustu zákazů, každý prodejce alkoholu tam navíc potřebuje speciální licenci. V Česku je to opět věc zcela neznámá - a přesto Irové pijí ještě víc než Češi.

"Nejde o to, co má která země na papíře, ale jak to dodržuje," vysvětluje to Csémy. Pro důkaz ovšem vůbec není třeba chodit za hranice. V Česku je také věk pro nalévání alkoholu omezen, ale nedodržuje se.

Vodku? S jakou příchutí? zeptal se čtrnáctiletého

Není vám osmnáct let, na alkohol nemáte nárok. Tak praví zákon. Jenže skutečnost je jiná. V restauracích či hospodách se občas nalévá i lidem podstatně mladším, jak se o tom o víkendu přesvědčili reportéři MF DNES.

Čtrnáctiletý Jakub prošel v sobotu v doprovodu redaktorky MF DNES pět zlínských hospod a restaurací. Ve čtyřech z nich si ho číšník prohlédl a požádal o občanku. V Gamma klubu na třídě Tomáše Bati si Jakub objednal panáka ovocné vodky Puschkin a číšník se jen zeptal, jakou by chtěl příchuť.

Na pozdější dotaz, zda ví, že nalévá nezletilému, číšník řekl: "Víte, ono je dneska strašně těžké poznat, kdo je vlastně nezletilý a kdo ne. Když mám podezření, na občanku se ptám."

V Praze udělali podobnou zkušenost redaktoři MF DNES hned v první hospodě: U Kruhu. Když v doprovodu šestnáctileté Terezy P. vešli, u servírky si objednali půllitr piva. Všem ho vzápětí číšník přinesl na stůl. Na věk se nikdo z personálu neptal. "Slečna vypadá starší. Navíc tu byla v doprovodu dospělých. Ani mě nenapadlo chtít po ní občanku," vysvětlovala později servírka.

Podobnou zkušenost udělala Tereza i v další pražské hospodě, U Vejvodů. Na otázku, jestli sem chodí na kontroly policisté, místní vedoucí jen řekl, že za poslední půlrok tady byli jedinkrát.

Ani sami policisté nemají přehled, kolik hospod zkontrolovali. "Evidenci si nevedeme. Jelikož nejde o trestný čin, nemáme ani statistiky podávání alkoholu nezletilým," řekla mluvčí pražské policie Daniela Razímová. Hostinští mohou za nalévání alkoholu nezletilým zaplatit pokutu ve výši několika tisíc nebo přijít o živnost.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Sníh a vítr komplikují dopravu, silnice mohou klouzat. D1 je průjezdná

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Situace na dálnici D1, kde v uplynulých dnech kvůli počasí kolabovala doprava, se zklidnila, podle vysočinské policejní...

Najdete na iDNES.cz