Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři v jihlavské nemocnici se bouří

  19:14aktualizováno  19:14
Propast mezi většinou lékařů jihlavské nemocnice a jejím vedením se rozšířila. Zástupci Lékařského odborového klubu vyhlásili stávkovou pohotovost. Odboráři chtějí docílit naplnění dvou hlavních požadavků: okamžitého zrušení směnného provozu a odvolání ředitele Dušana Hubače.

Podle jednoho z odborářů byla impulsem k vyhlášení pohotovosti poslední prohlášení ředitele, v nichž jednomu z odborářů nabídl svou funkci. „Když jsme s tím souhlasili a řekli pojďme za zřizovatelem, odpověděl, že to tak nebylo míněno. S tím člověkem se už nedá jednat,“ uvedl za LOK jihlavské nemocnice lékař Vít Bárta.

Odboráři už mají krizový scénář řešení situace, který obsahuje i jméno kandidáta, který by měl dočasně (do vypsání výběrového řízení) usednout do křesla po Hubačovi. „Je to lékař chirurgického oddělení. Jeho jméno zatím nezveřejníme,“ doplnil Bárta.

Stávkovou pohotovost drží od čtvrtka více než polovina ze sto třiceti lékařů. Odboráři zdůraznili, že v momentální situaci jim jde především o nastolení sociálního smíru. Podstata neshod, výše mezd lékařů, je podle nich v současnosti v pozadí.

Lékaři v nemocnici ale nejsou zdaleka jednotní. Polovina primářů z celkem 24 oddělení vydala prohlášení, v němž apeluje na zdravý rozum a profesní etiku svých kolegů. Podle nich LOK situaci účelově dramatizuje a pacienty si bere jako rukojmí ve sporu o výši mezd.

Proč lékaři vyhlásili stávkovou pohotovost
1. Dlouhodobé nekoncepční vedení nemocnice a neschopnost dohodnout se se zaměstnanci, které vyústilo v nařízení směnného provozu.
2. I přes zavedení směnného provozu od 1. února nepodnikal ředitel žádné faktické kroky či jednání, které by vedly k urychlenému řešení této situace.
3. Ředitelství nemocnice nepřesně a nedostatečně informuje zřizovatele a veřejnost o vážnosti situace.
4. Ředitel nerespektoval při vyhlášení směnného provozu a následném rozpisu směn v řadě bodů zákoník práce.
5. Ředitel nerespektoval při zavedení směnného provozu doporučení ČLK - odborného garanta kvality poskytované péče.
Za co lékaři pohotovost odvolají
1. Okamžité zrušení směnného provozu.
2. Odvolání Dušana Hubače z funkce ředitele nemocnice.

Účelová starost o blaho pacientů je podle nich pouhou mediální zástěrkou a jednoznačným pokrytectvím. Jeden z primářů, který ve stávkové pohotovosti není, Pavel Svítil z interního oddělení, celkově hodnotí Hubačovo působení ve funkci dobře. Zároveň však připustil, že ředitel udělal chybu před rokem, kdy připustil výrazný nárůst mezd. „Dostali jsme se tak v této oblasti do výše mezd nemocnice Na Homolce, jejíž úrovně při vší úctě naše nemocnice nedosahuje,“ míní primář.

S názorem primáře souhlasí i Petr Menšík, přednosta okresního úřadu, který je zřizovatelem nemocnice. Ten poprvé připustil, že by Dušana Hubače z funkce odvolal. „Ale jen v tom případě, že by odešli i tři lékaři z LOKu, kteří stojí proti němu. Pouhé odvolání ředitele by nic neřešilo,“ řekl Menšík.

Ředitel Hubač sám už několikrát odmítl odstoupit. Svůj názor nezměnil ani po vyhlášení stávkové pohotovosti. Pacientům, z nichž dnes značná část ani neví, jestli se jim vůbec dostane péče, případně kdy a v jakém rozsahu, vzkázal: „Stávkovou pohotovostí nedojde k ohrožení poskytované zdravotní péče a nebude se ani zhoršovat její kvalita.“ Zároveň potvrdil, že na jedné ze schůzek nabídl svou funkci představitelům LOKu. Podle něj to ale tehdy jeden z jeho členů odmítl. „Teď se mě zeptali, jestli má nabídka platí. Odpověděl jsem, že ne, protože byla jednorázová,“ poznamenal Hubač.

Situací v nemocnici by se měl zabývat spolu s ministrem vnitra Stanislavem Grossem i ministr zdravotnictví Bohumil Fišer. Grosse o pomoc požádal prezident České lékařské komory David Rath. O situaci Rath také hovořil na schůzce s premiérem Milošem Zemanem a ministrem Fišerem.

Směnný provoz v nemocnici vyhlásil ředitel od počátku měsíce, protože se s částí lékařů při kolektivním vyjednávání nedohodl na výši mezd. Zatímco loni pobírali v průměru 42 tisíc korun, letos jim ředitel nabídl o deset tisíc méně.

Podle odborového předáka Víta Bárty nejsou primáři jednotlivých oddělení směnný provoz při současném počtu lékařů schopni zajistit, a zhoršily se tak služby pacientů. V nemocnici pracuje více než dvanáct set zaměstnanců, z toho sto třicet lékařů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Soud zamítl žalobu šumavského parku, Kreuziger mu nemusí prodat pozemky

Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger ukazuje pozemky na...

Bývalému cyklokrosaři Romanu Kreuzigerovi staršímu se otevřela cesta k částečné obnově vesničky Zhůří na Šumavě....

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Najdete na iDNES.cz