Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři v Jihlavě spoléhají na ministra

  19:52aktualizováno  19:52
Jihlava - Praktičtí lékaři z Jihlavska už spoléhají jen na svého ministra. Chtějí ho požádat o pomoc, protože věří, že šéf resortu zdravotnictví Bohumil Fišer najde lék na jejich problémy. V jihlavské nemocnici trvá od února stávková pohotovost. "Máme dojem, že se tady čeká jen na to, až nějaký pacient zemře. Teprve pak se začne situace řešit," tvrdí šéf sdružení praktických lékařů Jiří Havránek. Pacienti se podle něj v nemocnici ošetření nedočkají.

Na jihlavském okresním úřadě, zřizovatele nemocnice, s žádostí o pomoc lékaři neuspěli. Okresní zdravotní rada Jaromír Ježek soudí, že se situace řeší. Nemocnice podle ředitele Dušana Hubače eviduje čtyři stížnosti, stejný počet pak okres.

Kompromis mezi lékaři a ředitelem nemocnice se pokusí najít devítičlenné kolegium. "V jeho čele bude pracovat zástupce ředitele a primář Jiří Musil. Tři odborové organizace a vedení v ní pak bude zastupovat šest lékařů, jedna zdravotní sestra a jaderný fyzik," informoval postředečním jednání člen předsednictva Lékařského odborového klubu Lukáš Velev.

Proč? Pro peníze a pro přesčasy
Lékaři pracují na klíčových odděleních nemocnice od 1. února ve třísměnném provozu, protože se s vedením nedohodli na výši odměn za práci přesčas. Ze 130 lékařů je 80 ve stávkové pohotovosti, některé ambulance jsou zavřeny a jiné omezily provoz. Někteří pacienti odcházejí z nemocnice neošetřeni. Podle Havránka ale není normální, když atestovaní lékaři tráví polovinu dne doma. Praktičtí lékaři tak stráví 30 procent pracovní doby telefonováním do nemocnic, zda jim ošetří pacienta.

Za tragické považuje i zrušení ambulance bolesti, kterou využívali onkologičtí pacienti. Praktičtí lékaři tak tuto péči musejí nahrazovat a musejí pacientům předepisovat i pomůcky, které mají zajišťovat specialisté.

Lékařská komora chce žalovat přednostu
Česká lékařská komora prý podá trestní oznámení na přednostu jihlavského okresního úřadu Petra Menšíka, pokud do pátku situaci v jihlavské nemocnici nevyřeší.

"Nečinnost přednosty, který ředitele jmenoval a nechce ho odvolat, ohrožuje zdraví a životy lidí. Když situaci do konce týdne nevyřeší, podáme na něj trestní oznámení za obecné ohrožení," potvrdil ve středu prezident ČLK David Rath.

Pacientům poradil, aby se v akutních případech obraceli na jiné nemocnice. Příbuzní nemocných by si to měli podle něj vyříkat s přednostou.

Uvedl, že přednosta dostal nemocnici do patové situace tím, že kryje špatného ředitele. Řešení vidí v odvolání ředitele i přednosty. Předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek uvedl, že situace poškozuje nejen pacienty, ale do budoucna i nemocnici, která provádí méně výkonů, takže dostane méně od zdravotních pojišťoven.

Průměrný plat v jihlavské nemocnici byl loni 42 tisíc korun, lékaři patřili k nejlépe placeným nemocničním lékařům. Průměr v Česku byl totiž 26 tisíc.

Podle Kubka však tolik nedostávali, průměr zvyšovaly extrémní platy ředitelových oblíbenců. "Pokud ředitel sníží vysoké platy primářů, omezí lékařům počet služeb a umožní jim vybírat si náhradní volno, pak bude nemocnice normálně fungovat," tvrdí.

Pozastavil se nad tím, že onkologičtí pacienti čekají několik hodin na transfúzi. "Není to sice poškození zdraví, ale je to nelidské, tak by se nemocnice chovat neměla," řekl Kubek.

Členové nového poradního kolegia při jihlavské nemocnici:

Jiří Musil, náměstek pro zdravotní péči, primář otorinolaringologického oddělení. Řídí poradní orgán.
Pavel Svítil, primář prvního interního oddělení.
Alexandr Černoch, primář radiodiagnostického oddělení.
Vlastimil Hřeben, primář neurologického oddělení.
Petr Knetl, lékař druhého interního oddělení.
Zdeněk Veleba, lékař anesteziologicko-resuscitačního oddělení.
Lukáš Velev, zástupce odborové organizace Lékařský odborový klub-Svaz českých lékařů. Lékař chirurgického oddělení.
Jaromír Šnobr, zástupce odborové organizace Odborový svaz pracovníků v sociálních službách a zdravotnictví. Jaderný fyzik na oddělení radioterapie.
Zuzana Čížková, zástupkyně odborové organizace Unie sester. Instrumentářka na chirurgickém oddělení.

starší články

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz