Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři spolčení s odbory odmítají reformy: Vláda šetří na úkor pacientů

  15:20aktualizováno  18:13
Odbory ve zdravotnictví se spojily s lékaři a postavily se proti zdravotnickým reformám ministra Hegera. Jsou nespravedlivé a posilují moc pojišťoven na úkor lékařů a pacientů, tvrdí. Lékaři odmítají vybírat zdravotnické poplatky, pokud se stanou příjmem zdravotních pojišťoven. Podle ministerstva lékaři nehájí pacienty ale své finanční jistoty.

Proti reformě vystupuje Česká lékařská komora, Lékařský odborový klub, Mladí lékaři a dalších osm skupin specialistů. Ministra zdravotnictví Leoše Hegera vyzývají, aby při tvorbě reforem vyslechl názory odborníků a dbal na ně.

Brojí i opozice

Komunisté doufají, že Ústavní soud by zrušil standardy zdravotní péče, pokud by se je koalici podařilo prosadit. Pacienti by si měli připlácet za nadstandard, ten by měl podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera znamenat pouze větší pohodlí pro pacienta, nikoliv kvalitnější péči.
Předseda KSČM Vojtěch Filip však tvrdí, že standardy přinesou rozdělení péče pro chudé a pro bohaté. "Připomínám, že KSČM již jednou byla v 90. letech úspěšná u Ústavního soudu se zrušením vyhlášky ministerstva zdravotnictví, která v té době měla stanovit tzv. podíl spoluúčasti pacienta, což je i pokus současné koalice," řekl Filip.

ČSSD se zase nezamlouvají úhrady léků pacienty do výše 50 korun. Podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha dojde k dalšímu finančnímu zatížení pacientů. "Upozorňuji, že léků v této cenové relaci je skutečně hodně a myslím, že lidé se budou těžko vypořádávat už se samotným zvýšením cen léků v rámci sjednocení sazeb DPH," míní Rath. Pacient podle něj může zvolit druhou variantu a bude po lékaři chtít alternativní lék nad 50 korun, aby jej nemusel hradit, takže návrh zatíží i pojišťovny.

Komora s lékaři sepsala stanovisko nazvané Sebeobrana lékařů, které má dvanáct bodů. Nesouhlasí například s tím, aby měli lékaři povinnost nepřetržité péče o své pacienty nebo se zaváděním generické preskripce. Ta je podle nich ekonomický nesmysl, který nic neušetří a navíc může ublížit pacientům, protože ne každý lék obsahující stejné množství léčivé látky je shodný.

Lékaři proto nechtějí na recept psát jen účinnou látku místo názvu léku, ztratí tak kontrolu nad léčbou, za kterou odpovídají. Levnější variantou léků se prý navíc ovlivňování farmaceutickými firmami nepotlačí, jen přesune z ordinací do lékáren.

Doktorům vadí i změny v regulačních poplatcích. Jestliže poplatky půjdou do kas zdravotních pojišťoven, doktoři je nebudou vybírat. "Nechť si pojišťovny poplatky vybírají samy a obtěžují se s tím, my to dělat odmítáme," vzkázal šéf České lékařské komory Milan Kubek.

"Nepodpoříme žádné legislativní změny posilující pojišťovny, odmítáme snahy o řízenou péči - je to motivováno pouhou snahou ušetřit peníze na úkor pacientů. Vláda nemá odvahu najít cesty, kudy peníze skutečně utíkají, například lékovou politiku," dodal Kubek.

Dodal, že mezi lékaři roste nejistota a nevůle k tomu, aby pojišťovny rozhodovaly o síti zdravotnických zařízení, aby mohly bez udání důvodu vypovídat smlouvy lékařům a aby si mohly zřizovat vlastní zdravotnická zařízení.

"Lékaři nehájí pacienty ale své finance"

"Obavy lékařů převážně pramení z neinformovanosti či zahleděnosti do sebe a snahy získat pro sebe co největší prospěch... Lékaři se ohrazují proti možnosti zdravotních pojišťoven vypovědět zařízením smlouvu bez udání důvodu, nechtějí být pojišťovnami pokutováni za porušování smluv a odmítají soutěžit o poskytování péče pacientům. Je třeba si uvědomit, že tyto záměry jsou ve prospěch pacienta," reagovalo ministerstvo v tiskovém prohlášení.

"Právě pojišťovny jsou povinny svým pojištěncům zařídit péči co nejkvalitnější a časově a místně dostupnou. Jak mají toto činit, pokud nedisponují potřebnými nástroji?" ptá se ministerstvo.

Lékaři se údajně ohrazují proti opatřením, které ale ministerstvo nechce prosazovat. "Jejich tvrzení pravděpodobně vyplývá z jejich nedostatečné informovanosti. Poplatky u lékaře se nemají stát příjmem zdravotních pojišťoven, dále zůstanou příjmem lékařů a zdravotnických zařízení... Lékaři ve svém boji nehájí pacienty, ale své finanční jistoty, nehledě na ekonomický stav zbytku země, svou nedotknutelnost na trhu práce a jistotu práce," uvedl tiskový mluvčí Vlastimil Sršeň.

Organizace nyní očekávají, že společným tlakem ministra ke změnám přesvědčí. "Prosazování reforem silou vydrží tak dlouho, jak trvá síla, a padá s novou vládou. Zasloužíme si větší úctu, jistotu a stabilitu," vzkazují jednomyslně lékaři.

Návrhy se stále mění

Komora i odbory ministrovi také vyčítají, že návrhy ministra se každým dnem mění. "Když na schůzce s ministrem vzneseme jakoukoliv námitku, je nám řečeno, že jsou to zastaralé věci a že se to před týdnem změnilo. Věnujeme zbytečně moc času věcem, které už vlastně neexistují. Spolupráce vázne," doplnila místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová.

Podle Kubka je možné, že návrhy zákona tiše projdou Sněmovnou, aniž by si toho kdokoliv všiml. "Hlasování bude v létě, kdy je pozornost občanů nižší. Balíček reforem se spojí s hlasováním o důvěře vlády, takže z poslanců se stanou hlasovací automaty," dodal Kubek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

V Bílém domě jsem žádné obtěžování nezažila, řekla k aféře Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Spojenými státy zmítají v posledním měsíci skandály celebrit i politiků, nařčených ze sexuálního násilí či obtěžování....

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...

BMW Řada 7 3,0 750xd...
BMW Řada 7 3,0 750xd...

r.v. 2016, naj. 20 000 km, diesel
2 600 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz