Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři šetří neschopenku pro exstarostku

  8:39aktualizováno  8:39
Nusle - Revizní komise České lékařské komory prošetřuje stížnost na lékařku Danu Škopkovou, která je členkou zastupitelstva za ODS v Praze 4. Lékařka je podezřelá, že vystavila neoprávněně neschopenku bývalé starostce Prahy 4 za ODS Marii Studenovské. "Pracujeme na tom," potvrdil předseda komise Jan Skřivánek, který však nechtěl sdělit žádné bližší informace.

Studenovskou se pro změnu zabývají radní Prahy 4, protože podle některých informací docházela na radnici i poté, co byla předloni v prosinci odvolána, a navíc měla neschopenku.

Její velký kritik, Rudolf Mazač z Občanského sdružení Bezpečné Nusle, tvrdí, že pracovní neschopnost byla vymyšlená "Studenovská jen chtěla čerpat nemocenské dávky," míní Mazač. Právě on si stěžoval na radnici na České lékařské komoře.

Lékařka Škopková odmítla o celé záležitosti hovořit. "O zdravotním stavu paní Studenovské se s vámi bavit nebudu. Musím chránit lékařské tajemství," uvedla. Sama nevidí nic neobvyklého na tom, že její pacientka chodila denně na radnici. "Pacienti mívají vycházky," tvrdí.

Bývalá starostka se také nechtěla k případu příliš vyjadřovat. "Už bylo všechno řečeno, pan Mazač mě prostě nenávidí, kontrolní odbor  všechna jeho nesmyslná udání již vyšetřil a konstatoval, že jsem se ničeho nedopustila," řekla.

Šéf kontrolního odboru nuselské radnice Tomáš Domecký potvrdil, že exstarostka na radnici docházela. "Zpráva o její pracovní neschopnosti nás překvapila, ale jestli jí skutečně něco bylo, nebo ne, to mohou posoudit pouze sami lékaři," uvedl.

Advokát Daniel Šimánek míní, že pokud lékař někomu přizná neoprávněně nemocenskou, mohl by se dopustit podvodu. "Z právního hlediska někoho uvedl v omyl, aby z toho měl druhý prospěch. To se však velice těžko dokazuje," řekl.

Exstarostka zneužila nemocenskou
Radnice Prahy 4 nyní řeší nepříjemný úkol - případ bývalé místostarostky. Miroslavu Studenovskou obvinilo sdružení Bezpečné Nusle ze zneužití nemocenských dávek. Studenovská byla po svém odvolání v prosinci předminulého roku tři a půl měsíce v pracovní neschopnosti. Přitom však podle stížnosti, kterou podal předseda občanského sdružení Bezpečné Nusle Rudolf Mazač, chodila v době údajné nemoci do své kanceláře.

"Běžně tam byla deset i více hodin denně, prý aby vyřídila agendu. Je divné, že to zvládla, když byla tak vážně nemocná," řekl Mazač.

Mazačovu stížnost prošetřuje kontrolní odbor radnice.

Zaměstnanec úřadu, který odmítl být jmenován, potvrdil, že exstarostka po dobu nemoci trávila podstatnou část dne ve své kanceláři.

Studenovská se k obvinění nechtěla nijak vyjádřit. "Já už jsem všechno řekla, jde pouze o osobní nenávist ze strany pana Mazače."

KAUZA SVATBY NA PRAZE 4

Rozhodnutí obvodního soudu pro Prahu 4: svatby jsou neplatné

Exstarostka čelí za svatby žalobě
Trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele podal v červnu loňského roku na exstarostku Studenovskou kvůli neplatným svatbám někdejší kandidát v senátních volbách a člen sdružení Bezpečné Nusle Rudolf Mazač. Studenovská, která v dubnu oddala bez pověření radních deset párů, jakoukoli vinu popírá. "V té věci nenesu naprosto žádnou odpovědnost a už v tuto chvíli se cítím jako poškozená," reagovala Studenovská.

Chyba je podle ní zcela na straně úřadu a pokud si Mazač myslí, že jde z její strany o zneužití pravomoci, nezná zákony. "Když mně nabídli termín, abych šla oddávat, vůbec mě nenapadlo, že někdo něco nevystavil," dodala s tím, že ji celá záležitost vůči oddaným párům mrzí.

Podle Mazače však Studenovská měla po odvolání z funkce starosty vědět, že její oprávnění k oddávání zaniklo. "Již proto, že nebyla žádným nováčkem ve státní správě po deseti letech jejího působení na radnici," sdělil. Podle Mazače by exstarostka a nynější zastupitelka měla nahradit všechny škody, které v souvislosti s neplatnými sňatky vznikly.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz