Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři se ptali. Ministryně neodpovídala

  0:01aktualizováno  0:01
Ředitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička zaplatil za účast na pondělním zdravotnickém fóru na pražském Žofíně 2205 korun. Chtěl se od ministryně zdravotnictví Marie Součkové dozvědět, kdy dostane zaplaceno za léčení pacientů, aby zase on mohl zaplatit firmám za stavební práce v nemocnici.

Jak posléze řekl: "Nedozvěděl jsem se nic."

Jeden o voze, druhý o koze
Bylo to zatím největší setkání ministryně s lékaři, lékárníky, šéfy nemocnic a pojišťoven. Ministerstvo zdravotnictví lákalo na Žofín slovy: "Marie Součková se v době vrcholící krize ve zdravotnictví setká se zdravotníky z celé republiky."

Zhruba tříhodinová debata se však nesla v duchu: oni o voze, ona o koze. Na většinu dotazů ministryně konkrétně neodpověděla. Přesněji řečeno, opakovala, co vše je ve zdravotnictví špatné a co by se mělo změnit.

Ale lékaři jí vytkli, že jsou to jen proklamace. Že bude napřesrok ve zdravotnictví chybět 16 miliard? To víme, ale co s tím vláda udělá? Že se zbytečně léčíme v nemocnicích, když by stačila i ambulantní léčba? Dobře, ale kdy redukce nemocnic začne?

Že je nutné, aby si i pacienti připláceli, protože dnes mohou obejít deset ordinací a pojišťovna jim všechno proplatí? Ano, ale kdo to přes odpor premiéra prosadí? "Slova plynou a doba teče, až se bojím, že se toho nedožiju," sdělila Jitka Vydrová ze Sdružení smluvních lékařů.

Ministryně si ji poměřila a odvětila: "Vypadáte celkem mladě, takže se toho ještě dočkáte." A vytkla lékařům, že až dosud vždy jen žádali odvolávání ministrů, takže na reformu nebyl nikdy čas.

Mimochodem, jeden z bývalých ministrů, Ivan David za ČSSD, na Žofíně také byl. "Není pravda, že chybí odvaha něco řešit. Správně je to tak, že trvá odvaha nic neřešit," obvinil současnou vládu.

Odmítl vytrvat, odešel
Nápor konkrétních dotazů pokračoval. "Kdy si Všeobecná zdravotní pojišťovna vezme s požehnáním státu úvěr, aby mohla začít lékařům platit včas? Bude to za pár týdnů, nebo za půl roku? Kdy stát prostřednictvím konsolidační agentury odkoupí dluhy státních podniků na pojistném za několik miliard, jak sliboval?" ptal se prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Ale ministryně odpovídala: "Já ty peníze na účtě nemám, já je nevyplácím." Praktický lékař Jan Jelínek z Prahy chtěl zase vědět, kdo mu bude kompenzovat náklady spojené s ohlášeným zvýšením DPH.

Poté, co se od náměstka ministryně Jaroslava Civína dozvěděl, že "úředníci chápou, že je to pro lékaře v ordinacích nepříjemné, ale teď je víc pálí, co to bude znamenat pro nemocnice", zvedl se a opustil sál. "Tady nebudu ztrácet čas," prohlásil.

Ostatní zjevně rezignovali. Místo aby ministryni po skončení fóra oblehli a znovu se ptali na nezodpovězené, pojedli guláš, popili plzeňské a s konstatováním, že se toho mnoho nedozvěděli, se rozešli.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Hyundai i10 1,0   Family +
Hyundai i10 1,0 Family +

r.v. 2017, naj. 3 482 km, benzín
177 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz