Lékaři přehlédli kardiostimulátor, pacient zemřel

  • 34
Dva lékaři a jedna laborantka čelí obvinění, že svou nedbalostí způsobili smrt pacienta při vyšetření na magnetické rezonanci. Přehlédli totiž, že má kardiostimulátor. A s tím se na toto vyšetření nesmí.

Jestliže se sedmaosmdesátiletý Milan Kostohryz něčeho bál, nebylo to vyšetření na magnetické rezonanci, tzv. "tunel".

Lékaři v pražské Všeobecné fakultní nemocnici chtěli pomocí vyšetření zjistit, zda se pacientovi trpícímu rakovinou prostaty nerozšířil nádor do dalších míst těla a není příčinou jeho bolestí páteře.

Vyšetření se však pacientovi nakonec stalo osudným. Z "tunelu" vyjel mrtvý. Pitva prokázala, že mu selhalo srdce. Muž měl v těle voperovaný kardiostimulátor a s ním se do "tunelu" nesmí. Rezonance by totiž mohla přístroj vyřadit z provozu, a způsobit tak pacientovi smrt.

Případ se stal už v květnu před šesti lety, ale teprve ve středu se konalo druhé stání u soudu. Kvůli úmrtí muže stojí před soudem dva lékaři a jedna laborantka. První z lékařů, neurolog Ivan Tolde, si podle obžaloby neověřil, zda má pacient kardiostimulátor, když ho objednával na vyšetření.

Laborantku ve Všeobecné fakultní nemocnici Ladislavu Dvořákovou viní státní zástupkyně z toho, že si vše neověřila. I když pacient - nedoslýchavý - při dotazu na kardiostimulátor zavrtěl hlavou, jeho manželka ho při vyplňování dotazníku jasně zmínila.

A konečně lékař z téže nemocnice Tomáš Viták čelí obvinění, že si před vyšetřením fakta v dotazníku neověřil. "Není to mým úkolem," řekl Viták.

Nebýt tedy hned tří pochybení tří různých zdravotníků, mohl možná pacient žít. Možná. Skutečnost, že pacient zemřel při vyšetření, na něž jít nesměl, je neoddiskutovatelná.

Avšak jasnou odpověď, zda zemřel právě kvůli selhání kardiostimulátoru, anebo třeba hypoteticky na stres při vyšetření, zatím soud nenašel. A to přesto, že když experti funkci kardiostimulátoru v "tunelu" otestovali, zastavil se jim hned třikrát.

"Je pravděpodobné, že smrt mohlo způsobit selhání kardiostimulátoru," připustil primář František Paďour, jeden z autorů znaleckého posudku. "Ale jestli to tak bylo, to z pitvy nelze určit. Pacient měl zároveň pokročilé stadium ischemické choroby srdeční a srdce mu mohlo teoreticky selhat kdykoli," dodal.

Lékaři i laborantka svoji osobní vinu odmítají a událost považují za shodu nešťastných náhod, protože pacient je prý o kardiostimulátoru dostatečně neinformoval. "Tatínek byl nedoslýchavý," upozorňovala ve středu před soudem jeho dcera Eva Stehlíková. A státní zástupkyně dodala: "Takto starým lidem musí lékaři vše říci třikrát a polopaticky."

Soudce odročil proces na říjen, kdy by už mohl padnout rozsudek. Pokud zdravotníkům prokáže vinu, mohl by je poslat v krajním případě až na pět let za mříže.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Lékař, prostata, soud, Srdce

Video