Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři poslali pro novorozence policii

aktualizováno 
Lékaři z nemocnice v Berouně se rozhodli, že ženu s třídenním dítětem najdou stůj co stůj. Za rodičkou, která se po porodu rozhodla odejít dřív, než je zvykem, poslali policii a hasiče, aby novorozence - pokud to bude třeba - přivedli zpět. Podobné situace nejsou pro porodníky úplně cizí. Občas se stane, že matka odejde předčasně, ať už s dítětem, nebo bez něj. Ale volat policii - to tu ještě nebylo.

Má někdo vůbec právo zabránit ženě, aby odešla se svým dítětem domů dřív, než je oficiálně propuštěna? V jednom jediném případě ano - kdyby byl život novorozence bezprostředně ohrožen. Zda tomu tak bylo i v tomto případě, je však nanejvýš sporné.

Přivolaný lékař totiž potvrdil, že dítě je v pořádku, a mnozí zúčastnění hodnotí celý zásah jako nešťastný a zbytečný. Předminulou sobotu porodila žena v berounské porodnici chlapce. S nemocničním personálem si nepadla do oka hned od počátku.

"Nutili manželku rodit vleže na zádech, ačkoli to tak nechtěla. Porod se zastavil, takže dítě muselo jít císařským řezem," tvrdí otec. Z jeho pohledu se vše dál odvíjelo takto: dítě bylo v inkubátoru, zatímco rodina je chtěla u sebe. Dítě zhublo, takže lékaři navrhli umělou výživu, kdežto matka věřila, že až začne normálně kojit, vše se spraví.

"Jenže nikdo nám s kojením nepomohl. Tak jsme se rozhodli, že půjdeme domů. Když nám sdělili, že my můžeme, ale dítě ne, počkali jsme do odpoledne - a šli," uvedl otec.  Rodiče se ještě během pobytu v nemocnici spojili s Hnutím za aktivní mateřství, které podporuje alternativní metody v porodnictví.

Momentálně jsou s dítětem v Libečově nedaleko Berouna. Váhají zveřejnit své jméno. Redakce je však zná a s otcem dítěte hovořila. Jana Novotná z Hnutí za aktivní mateřství byla první, kdo s matkou mluvil. "Minulou středu ráno mi pak otec celý rozrušený volal, že se k nim dobývá policie. Je prý na pozemku a prohrabuje i popelnice," uvedla.

"Ve sluchátku jsem slyšela, jak s nimi přes okno dohadoval, že laikům dítě nedá. Policie zavolala záchranku. Lékař konstatoval, že dítě je v pořádku, a všichni odjeli." Jana Novotná sama matce sdělila, že podle Úmluvy o lidských právech může z porodnice odejít, pokud dítě není ohroženo a ona cítí, že péči zvládne.

"Rodiče odešli z porodnice, protože nechtěli dítě krmit umělou výživou. Žena doma a v klidu začala kojit. Všichni jsou v pořádku. A kdo tento superzásah zaplatí?" ptá se Novotná.

Policii požádalo o akci vedení berounské nemocnice. "Chtěli, abychom jim pomohli zjistit, kde žena je. Udali, že po těžkém porodu, zřejmě ještě v poporodním šoku, a tedy nervově labilní odešla z porodnice i s dítětem neznámo kam. Uvedli, že dítě je v ohrožení života," řekl okresní policejní ředitel Miroslav Jerling.

Policie podle něho směla v takovém případě vniknout do domu i násilím. "Neudělali jsme to," uvedl policejní ředitel. Nemocnice svůj postup považuje za standardní, neboť dítě ztrácelo na váze. "Matka ohrozila život dítěte," řekl mluvčí Jindřich Kašák.
Ovšem dítě i matka byly zcela v pořádku. To uvedl ředitel záchranné služby Miroslav Bejlek, jehož přivolali policisté.

Nemocnice si na rodinu dodnes stěžuje. Proč? Prý se chovali "zvláštním" způsobem. "Matka nespolupracovala, odmítala umělou výživu pro dítě a glukózu vylévala do záchodu," uvedl primář porodnice Daniel Brodan. "Přesto byl zvolený postup příliš tvrdý a řekl bych i zbytečný," připustil však.

Lékaři se mohou o dítě opravdu někdy bát. "Jsou určité situace, kdy lékaři nechtějí dítě pustit domů, například když neprospívá," říká ředitel pražské porodnice v Podolí Jaroslav Feyreisl.

"Pak se snaží rodiče přesvědčit, aby zůstali. Když se jim to nepodaří, lze odejít na vlastní žádost stačí sepsat o tom záznam, aby nemocnice byla krytá. Ale volat policii? S tím jsem se za 23 let praxe nesetkal," podotkl Feyreisl.

Podle bývalé ministryně zdravotnictví senátorky Zuzany Roithové může nemocnice jednat proti vůli rodičů jedině v případě, že dítě je bezprostředně ohroženo. "To slovo bezprostředně je klíčové," uvedla Roithová.

Ale berounská nemocnice se začala po matce shánět až den poté, co odešla. Prý doufala, že se matka sama vrátí. Sociální pracovníci i terénní lékaři v Berouně dnes říkají: Bylo to nešťastné. "Nemocnice měla nejdřív kontaktovat nás a dětskou lékařku. Nás ale zavolali až jako poslední," uvedla vedoucí sociálního referátu Okresního úřadu v Berouně Eliška Králová.

Dětská lékařka Věra Kolářová, která nyní chodí dítě vyšetřovat, dodala: "Matka byla v těžkém psychickém šoku. Člověk po porodu vnímá situace jinak a je logické, že zaujala obranný postoj matky, která se bojí, že přijde o dítě." Včera lékařka rodinu navštívila - matka podle ní kojí, dítě je v pořádku, čisté a ošetřené.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz