Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři: Odmítáme pracovat pod tlakem

  17:27aktualizováno  17:27
Odvolání šéfa Všeobecné fakultní nemocnice přililo oleje do ohně kolem rušení nemocnic. V Praze se sešli přednostové klinik, aby proti rozhodnutí ministryně zdravotnictví protestovali. "Nevíme, co s námi bude. Pod takovým tlakem se nedá pracovat," varovali.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková před asi stovkou přednostů ústavů a klinik, zástupců akademického senátu a dalších zaměstnanců Všeobecné fakultní nemocnice své rozhodnutí obhajovala.

Prohlásila, že šéfa VFN Martina Holcáta odvolat musela, protože se dopustil závažného pochybení.

Holcát totiž dopisem oznámil středočeskému hejtmanovi Petru Bendlovi, že pražské nemocnice přestanou přijímat akutní pacienty ze středních Čech. - více zde

Bendl tuto informaci zveřejnil v TV Nova. Součková za to na Bendla i Novu podala trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy a Holcáta odvolala z funkce

Právě s jeho odvoláním lékaři nesouhlasí. Vydali proto společné prohlášení, kde Součkovou upozorňují, že její podřízení jsou nekompetentní řešit krizové situace.

"Nekvalifikovanými postupy úředníků ministerstva zdravotnictví při řešení krizové situace pražského zdravotnictví je zásadně ohrožena vědecká a výzkumná práce na lékařských fakultách," píší mimo jiné v prohlášení.

Lékaři se shodli na tom, že jim ministerští úředníci vydatně komplikují jejich práci.

Poté, co na jednání dorazila i ministryně Součková, rozpoutala se živá diskuse. "Pod takovým tlakem se nedá pracovat. Vůbec nevíme, co se s námi stane," upozornil přednosta urologické kliniky VFN Jan Dvořáček.

"Takhle se zdravotnictví spravovat nedá," prohlásil hned v úvodu děkan fakulty Štěpán Svačina. Zdravotnictví podle něj řídí zájmy o lukrativní budovy nemocnic.

"Tyto problémy odvádějí pozornost od podstatných věcí," podotkl s tím, že cílem shromáždění není konfrontace s ministerstvem, ale snaha stabilizovat zdravotní péči.

Lékaři chtějí Horáka
Součková se rozhodla na Holcátovo místo vypsat výběrové řízení. "Jsem z toho znechucen. Je to žvanírna," komentoval po skončení výměny názorů na půdě fakulty odvolaný ředitel Martin Holcát.

Zdůraznil, že výběrového řízení na post ředitele se v žádném případě účastnit nebude.

Důvod svého odvolání vidí v dlouhodobé špatné komunikaci s ministryní a otevřené vystupování proti záměru rušit Dětskou kliniku Ke Karlovu. 

Lékaři ale Součkové navrhují, aby na uvolněné místo šéfa VFN jmenovala dosavadního náměstka nemocnice Pavla Horáka, který Holcáta nahradil zatím jen dočasně. Ministryně jim slíbila, že jejich doporučení zváží.

"V nejbližší době se s panem náměstkem sejdu a proberu s ním koncepci dalšího rozvoje nemocnice," prohlásila.

Horák se bude muset především vypořádat s dluhy nemocnice. Podle ministryně by mohl například odprodat nepotřebné budovy a pozemky nemocnice.

V Krči měli zákaz
Protestní akci ale nemohli přijít podpořit pracovníci Fakultní Thomayerovy nemocnice v Krči. "Ředitel nemocnice Jiří Pubrdle zakázal svým podřízeným, aby přišli na toto setkání," informoval přítomné děkan fakulty Štěpán Svačina.

Děkan Svačina si hned na začátku postěžoval, že se snaží s ministryní setkat už od léta. Bez odezvy.

Součková připustila, že kvůli chybějící koncepci se zdravotnictví ani dnes neubrání zbytečnostem. "V parlamentu si tu a tam prosadí, že se staví, kde to vůbec není potřeba," konstatovala.

Věcné připomínky řečníků k neuspokojivé práci ministerstva několikrát vystřídal smích. To když se ministryně Součková například snažila uklidnit přítomné, kteří se obávají uzavření specializované Dětské kliniky Karlov.

"Není plánováno, že by se to mělo stát ze dne na den," řekla.

Přitom na středečním setkání s novináři tvrdil náměstek pro zdravotní péči Milan Špaček, že se o tom v horizontu následujících deseti let vůbec neuvažuje.

Bendl se brání trestnímu oznámení
Proti trestnímu oznámení, které na něj podalo ministerstvo zdravotnictví, se hejtman Bendl ostře ohradil.

"Středočeský hejtman považuje odvolání Martina Holcáta za potvrzení faktu, že ministryně Součková chápe obsah Holcátova dopisu jako on, tedy že nemocnice nebude poskytovat zdravotní péči občanům Středočeského kraje," cituje Bendla jeho mluvčí Martin Krafl. - dopis ředitele Holcáta zde

Podle hejtmana udělala Součková z ředitele Holcáta falešného a jediného viníka celého problému.

"Podle Petra Bendla tato konkrétní situace ukazuje, že v resortu zdravotnictví vládne zmatečnost a nejsou v něm jasně vymezeny kompetence," podotkl Krafl.

"Hejtmanovi jde o zajištění řádné a kvalitní zdravotní péče občanům a za jeho jednáním rozhodně není snaha o osobní útok na ministryni zdravotnictví."

Ve Zlíně jednali hejtmani
Ministryně zdravotnictví čelí kritice již několik měsíců. Její odstoupení požadují lékaři, nemocnice i hejtmani.

Asociace českých a moravských nemocnic trvá na tom, aby ministryně zdravotnictví Marie Součková odstoupila z funkce, pokud nezajistí nemocnicím podmínky k jejich fungování. 

Ve Zlíně kvůli tomu zasedla Rada asociace krajů České republiky. K nejdůležitějším bodům diskuse hejtmanů patřilo právě oddlužení nemocnic.

Hejtmani zde dohodli, že by v horizontu dvou týdnů mohly čtyři největší nemocnice v kraji získat od státu první peníze na splacení alespoň části svých několikamilionových dluhů.

"Zatím nevím, jakým způsobem peníze od státu na nemocnice převedeme. Věřím však, že se nám to podaří do čtrnácti dnů, neboť jsme v časové tísni," řekl po jednání předseda asociace Evžen Tošenovský.

Podotkl však, že přerozdělení peněz nebude vůbec jednoduché. Kraje totiž musí přefiltrovat zhruba dvě miliardy korun, které poputují do prázdných kas zadlužených nemocnic.

Dluhy nemocnic Zlínského kraje pochází z let, kdy byl jejich zřizovatelem stát. Ke konci loňského roku činily zhruba 320 milionů korun.

"Pod takovým tlakem se nedá pracovat. Vůbec nevíme, co se s námi stane," upozornil přednosta urologické kliniky VFN Jan Dvořáček. (28. listopadu 2003)

Odvolaný ředitel VFN v Praze Martin Holcát (vlevo) a přednosta dětské kliniky Jozef Hoza poslouchají argumenty ministryně zdravotnictví Marie Součkové. (28. listopadu 2003)

Lékaři, kteří se v Praze se sešli na protest proti odvolání šéfa VFN, poslouchají argumenty ministryně zdravotnictví Marie Součkové. (28. listopadu 2003)

"Nevíme, co s námi bude. Pod takovým tlakem se nedá pracovat," varovali lékaři na shromáždění v Praze. (28. listopadu 2003)

Ministryně zdravotnictví Marie Součková před asi stovkou pracovníků 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice obhajuje své rozhodnutí odvolat šéfa VFN. (28. listopadu 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...Najdete na iDNES.cz