Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Doktoři si opatřili knihu na stížnosti a přibyla jim spousta papírování

  16:36aktualizováno  16:36
Lékaři v ambulancích řeší administrativní problém. Od 1. dubna totiž musí mít ordinace vybaveny knihou přání a stížností. Nakazují jim to nové zdravotnické normy. Jak má ale vypadat? Má ležet v čekárně, nebo ji pacient dostane až na vyžádání? To jsou otázky, které musí rychle vyřešit, jinak jim hrozí pokuta.
(ilustrační snímek) - Lidé v čekárně praktického lékaře

(ilustrační snímek) - Lidé v čekárně praktického lékaře | foto: Josef VostárekMF DNES

A nebude to jen tak ledajaký sešit: zápisky z knihy musí lékař pravidelně řešit a jednou ročně o tom podat referát příslušnému krajskému úřadu spolu s nevyřízenými stížnostmi. Do třiceti dnů má navíc lékař odpovědět i pacientovi, jak stížnost vyřešil, a tedy - jak sám sebe potrestal. Kdo knihu přání a stížností mít nebude, hrozí mu pokuta až padesát tisíc korun.

"Velký problém v tom nevidím, ale pro lékaře to bude samozřejmě znamenat další nárůst administrativy a víc papírování," říká právník Jakub Uher, který radí praktickým lékařům.

"Zákon vlastně ve věci stížností pacientů udělal z lékaře samotného něco jako prvoinstanční řízení. Teprve ve druhé fázi bude stížnost řešit krajský úřad," vysvětluje Uher s tím, že původní záměr byl dobrý: donutit lékaře a pacienta, aby spolu víc komunikovali o svých problémech a nezahltili každým nesmyslem úřady.

Potrestej se sám

Představa, jak sám sebe lékař potrestá, aby měl pacient radost, je však zvláštní. Pro pacienta to spíš znamená, že se řešení jeho stížnosti protáhne. Bude muset nejprve počkat, jak o sobě rozhodne lékař, na něhož si stěžoval. Až pak se stížnost případně posune dál. Podobně by měl podle právníka Uhra lékař řešit i interní hodnocení kvality a bezpečí ordinace.

"Zdá se, že by si měl lékař sednout se sestrou a popovídat si u kafe, jak dobře to dělají, a pak o tom vytvořit zápis," krčí rameny právník. Podle něj také původně dobrá myšlenka nyní bude spíše jen dalším generátorem zbytečných papírů.

Další mírný zmatek do ordinací vnesou také ceníky. U každého lékaře by měly totiž viset v podstatě tři: jeden se seznamem nadstandardních výkonů, který bude veřejně přístupný, tedy na internetu či v čekárně. Papír musí lékař vyvěsit i tehdy, pokud žádný nadstandard neposkytuje - s tímto prostým oznámením.

Druhý ceník má obsahovat seznam vybraných výkonů, které nejsou hrazené z pojištění, a které si tudíž pacient v ordinaci zaplatí hotově. U něj stačí, když bude přímo v ordinaci a pacient se s ním seznámí těsně před zákrokem. "A třetí ceník jsou administrativní úkony jako razítka a potvrzení, který má být také veřejně přístupný," doplňuje Jakub Uher.

Nové povinnosti navýší papírování

Na papíry by si ostatně lékaři měli pořídit hodně velké nové skříně. Nové papírování totiž přineslo nutnost mít podepsané souhlasy obou rodičů při zákrocích u dětí, a to včetně nepovinného očkování. Souhlasy na léčbu budou muset navíc v mnohých případech pacienti podepisovat stále dokola, každý měsíc znovu.

"To se týká například chronické plánované péče. Tam totiž informovaný souhlas pacienta platí jen třicet dní. Takže když se někdo rok dva tři léčí třeba na dialýze, bude muset každý měsíc znovu dokolečka lékaři podepisovat, že ví, do čeho jde, a je si vědom všech rizik," popisuje prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger už prohlásil, že by u zákonů mělo stačit řídit se zdravým rozumem. "Jenomže nestačí. Kdybychom se měli řídit zdravým rozumem, nemusíme mít zákony vůbec. Jediný, kdo u nás smí vykládat zákony, je soud," nesouhlasí s ministrem Kubek.

Lékaři tak v nejbližších týdnech a měsících budou notně zaměstnávat právníky. A zároveň ve svých ordinacích vysvětlovat pacientům, že všechny ty papíry vážně nutně potřebují, protože jim to pod vysokou pokutou ukládá zákon.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...Najdete na iDNES.cz