Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři mohou ignorovat přání rodičů

  12:00aktualizováno  12:00
Tříměsíční děvčátko, které se narodilo se znetvořeným obličejem, podstoupí přípravnou operaci pro tracheotomii. Rodiče prohráli právní bitvu u Nejvyššího soudu, který rozhodl, že nemocnice může ignorovat jejich přání a pokračovat v léčbě. Lékaři tvrdí, že dítě může zachránit jen propíchnutí průdušnice, což rodiče považují za nebezpečné a zbytečné. Po rozhodnutí soudu nakonec s operací souhlasili.

Spor vypukl kvůli dítěti, které trpí vzácným Goldenharovým syndromem. Maria al-Rafi se narodila bez pravého oka a ucha, jen s polovinou nosu a zcela postrádá pravou část dásně.

Rodiče se začali hádat s lékaři poté, co oznámili, že provedou tracheotomii, aby tříměsíční děvčátko mohlo lépe dýchat. Pohrozili, že si Marii odvezou. O nezbytnosti zákroku nakonec rozhodoval Nejvyšší soud v Leedsu, kterému předsedal soudce Bodey.

Matka dítěte Suzanne Taylorová byla velmi kritická k dosavadní péči, kterou nemocnice královny Victorie v Newcastlu věnovala jejímu dítěti. "Nemůžu nechat lékaře, aby to mé dceři udělali, pokud zákrok nepotřebuje a není nezbytně nutný. Používají ji k experimentům," tvrdí Taylorová.

Šest hodin trvalo celodenní slyšení, v němž se nakonec soudce Bodey přiklonil na stranu týmu specialistů starajících se o dítě. Odložil však rozhodnutí o dalších zásadních operacích, které Maria potřebuje.

"Věřte mi, nemohu výrok soudu komentovat," řekl otec dítěte Azíz al-Rafi. Rodiče se vyjádřili, že chtějí najít lékařskou pomoc v USA. Za péči o dítě v soukromé nemocnici už rodiče utratili 6000 liber. Tvář dítěte může zachránit 17 operací za půl milionu liber, které by se měly sejít ve veřejné sbírce.

Bitva o dítě začala několik dní před výrokem Nejvyššího soudu poté, co rodiče pohrozili odvozem dítěte. Do boje vytáhla Taylorová i s Azízem Rafim poté, co ji jeden z pracovníků nemocnice řekl, že tracheotomie není nutná.

Nemocnice nejprve požádala o policejní ochranu, která ale skončila po třech dnech. Vedení se proto vydalo za úředníky se soudními pravomocemi, kteří vydali mimořádný ochranný příkaz. Neplatil však pro operační zákrok a proto museli lékaři obhájit nutnost tracheotomie před Nejvyšším soudem.

"Provedeme zákrok jen v nejnutnějším případě, ale především bereme ohledy na dítě. Probírali jsme možné potíže i s rodiči," tvrdí Len Fenwick z vedení nemocnice.

Maria se narodila v prosinci 2001 v Saúdské Arábii během cesty za rodinou Azíze Rafiho. Přišla na svět jako jediné z očekávaných trojčat a doktoři jí dávali padesátiprocentní šanci na přežití.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Najdete na iDNES.cz