Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři mluví o „nevídaném exodu“, Nečas jim slíbil peníze z reformy

  10:08aktualizováno  11:22
Premiér Petr Nečas slíbil na ranním setkání s šéfem České lékařské komory Milanem Kubkem, že peníze ušetřené z reformy zdravotnictví půjdou na platy lékařů a zdravotníků. Kubek ho na oplátku ujistil, že lékaři plánovanou reformu podporují. Nepotřebují prý peníze odjinud, ve zdravotnictví je jich dost.

Kubek jednal s Nečasem o protestu bezmála čtyř tisíc nespokojených lékařů, kteří dali výpověď a chystají se k 1. březnu odejít z nemocnic, a o stavu českého zdravotnictví. Nečas potvrdil, že žádné peníze navíc do zdravotnictví nepůjdou.

"Vláda má naprosto minimální manévrovací prostor z hlediska veřejných financí a rozpočtů. Placení zdravotnictví z veřejných rozpočtů by mohlo spustit takzvaný domino efekt. Věřím, že jedinou možností je reformovat zdravotnictví. Možnost, že by vláda mohla použít prostředky například ze státního rozpočtu, jsem zcela otevřeně vyloučil," uvedl Nečas po setkání.

Prezident ČLK s premiérem souhlasí. "Nespokojení lékaři jsou připraveni podpořit kroky vlády. Cílem lékařů není odejít do zahraničí, ale zlepšit pracovní podmínky v nemocnicích, omezit plýtvání i porušování zákona. Nepožadujeme žádné peníze, které by v resortu zdravotnictví dnes již nebyly," uvedl Kubek.

Nečasovi nastínil, odkud je možné peníze rychle získat. Pomůže především zrychlená revize cen léků. Neměly by též být registrovány léky, které jsou velmi drahé a přitom negarantují vyšší účinnost. Peníze jsou podle Kubka uloženy i v základních fondech pojišťoven.

Premiér Petr Nečas se sešel s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem

Pokud se vláda a ministerstvo s nespokojenými lékaři nedomluví, vlna exodu lékařů bude podle Kubka nevídaná. "Je to nejvážnější krize za posledních dvacet let, kterou zdědila současná vláda. Není možno zajistit lékařskou péči bez lékařů, jakákoliv krizová řešení budou mít ekonomické důsledky a budou velice drahá," upozornil šéf ČLK.

Nečasovi představil reformu, jak ji navrhla Česká lékařská komora. Rozdělila ji na dvě období - v první fázi by měl krizový management získat ztracenou důvěru lékařů a další čas na reformu. Zavedena by byla rychlá úsporná opatření, která by navýšila platy lékařů. Druhá fáze by nastolila stabilní a předvídatelné prostředí pro poskytování zdravotní péče.

Česká lékařská komora sdružuje 46 tisíc lékařů. Podle Kubka však nemůže ovlivnit to, aby lékaři neodcházeli z nemocnic, to je jen na vládě.

"Nezajistíme ani akutní péči"

Stejný názor zastává i Vědecká rada České lékařské komory, která zasedala ve čtvrtek. Pokud se ministr s protestujícími lékaři nedohodne, nebude podle Kubka v březnu zajištěna ani akutní péče.

"Členové Vědecké rady současně upozorňují, že závažné organizační problémy při poskytování zdravotní péče nastanou mnohem dříve. Rada se proto znovu sejde na mimořádném zasedání už 3. února," uvedl prezident České lékařské komory.

LÉKAŘE PODPORUJE I EVROPSKÝ VÝBOR

České lékaře podpořil i Stálý výbor evropských lékařů, který zaslal ministrovi Leoši Hegerovi a premiéru Petru Nečasovi z Bruselu dopis. Výbor sdružuje národní lékařské organizace z 27 zemí EU, členem je i Česká lékařská komora.

"Zdá se, že pracovní podmínky lékařů, kterým jsou vystaveni v České republice, představují potenciální nebezpečí pro pacienty a pro veřejné zdravotnictví všeobecně. Jsme poněkud překvapeni faktem, že lékaři v České republice mohou dosáhnout přijatelné životní úrovně pouze za neustálou a rozsáhlou práci přesčas," píše v dopise prezident výboru Konstanty Radziwill.

Upozornil, že směrnice o pracovní době byla sladěna i s českým právem, přesto se zde nedodržuje. Výbor podpořil lékaře a dodal, že dveře v evropských nemocnicích mají otevřené.

"Evropská unie je otevřena lékařům k prospěchu evropských pacientů a k volnému pohybu v rámci Evropy. Nicméně, pokud by měly tisíce českých lékařů opustit zemi z důvodu současných pracovních podmínek, nedostatek lékařů v České republice by měl ještě horší účinky na veřejné zdravotnictví. Tomuto je samozřejmě nutné se vyhnout," upozornil Radziwill.

České politiky vyzval, aby v České republice zabezpečili veřejné zdravotnictví a uvedli pracovní podmínky lékařů do souladu se zákonem.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz