Nejvíce se platí „darem“ na ortopedii, v očních ordinacích a na gynekologii. Ilustrační foto.

Nejvíce se platí „darem“ na ortopedii, v očních ordinacích a na gynekologii. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Lékaři mají právo na „dary“ za lepší péči, řekl soud

  • 202
U lékaře nebudeme platit až od Nového roku. Za řadu věcí v ordinacích totiž platíme už dnes – jenže pololegálně. Právě proto si před čtyřmi lety stěžoval František Zukal na nemocnici v Sokolově v Karlovarském kraji. Lékaři mu tady operovali šedý zákal v obou očích.

Řekli mu, že buď může dostat lepší čočku, ale musí dát nemocnici sponzorský dar tři tisíce korun, nebo dostane obyčejnou tvrdší čočku, kterou hradí zdravotní pojišťovna.

"Rozdíl je třeba v tom, že s kvalitnější čočkou se oko rychleji hojí," říká předsedkyně České oftalmologické společnosti Šárka Pitrová. Muž za první čočku tři tisíce korun zaplatil, za druhou už ne.

"Je to hyenismus a okrádání lidí, když se až na operačním sále dozvíte, že máte něco platit. Vůbec mi neřekli, že existují nějaké jiné čočky, které pojišťovna hradí," řekl už dříve pro MF DNES.

Podle ústavy je u nás zdravotní péče bezplatná. Takže když si pacienti chtějí připlatit za lepší péči nebo za kvalitnější materiál, v podstatě nemohou. Aby lékaři neporušili zákon a umožnili lidem lepší péči, řeší to přijímáním sponzorských darů od pacientů.

František Zukal si to nenechal líbit a obrátil se na policii. Ta případ před čtyřmi lety začala vyšetřovat a v pátek soudkyně Dana Kordíková ze Sokolova vynesla rozsudek. Přelomový. Podle ní nemocnice směla od pacientů žádat třítisícové sponzorské dary coby doplatek za lepší, ale dražší čočky.

Kvalitní čočku totiž zdravotní pojišťovny plně nehradily a nemocnice nechtěla na lepší čočky pacientů doplácet ze svého. Soudkyně tak zprostila obžaloby z podvodu ředitelku nemocnice Věru Procházkovou i primáře očního oddělení Pavla Studeného. Výběr sponzorských darů podle ní nelze chápat jako podvod na pacientech.

"Doufám, že reforma zdravotnictví přinese změnu i v těchto případech a že si pacient bude moci připlatit za nadstandard," dodává oční lékařka Šárka Pitrová.

Sponzorské dary coby platba za lepší péči jsou právě v očním lékařství hodně rozšířené. "Je to finta, jak pacientovi vyhovět a neporušit zákony," dodává Pitrová.

"Já doufám, že je to precedens pro naše zákonodárce, aby tu situaci řešili," vzkázala ředitelka sokolovské nemocnice Procházková politikům. Žalobkyně, která pro ni i pro jejího podřízeného žádala podmíněný trest, se však odvolala.

"Soud neshledal, že by se jednalo o podvod. Přibližně padesát procent ze 700 operovaných pacientů řeklo, že o doplatku věděli a byli s ním smířeni," uvedla soudkyně. Doplnila, že chápe problém, před kterým lékaři stáli: nepoložit ekonomicky nemocnici, ale taky poskytnout lidem tu nejlepší zdravotní péči.

Podle předsedy České lékařské komory Martina Engela se čeká na to, až stát určí, co patří do základní standardní péče a na co je možné si připlatit. Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka je právě toto druhý krok zdravotnických reforem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video