Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Lékaři kritizují vyhlášku o vzdělávání, zachovala tvrdé smlouvy s nemocnicí

  • 14
Odborníci ze sdružení Mladí lékaři a z České lékařské komory nesouhlasí s novelou vyhlášky o vzdělávání. Problémy s atestacemi řeší jen minimálně, navíc neruší už uzavřené smlouvy mezi lékařem a nemocnicí, které doktory vážou k zařízení. Mladí lékaři považují novelu za kontroverzní.

"Oceňujeme navýšení počtu základních oborů studia, takže se dostane i na menší obory, jako třeba oční. Přínosné je i zavedení rovnocennosti úspěšně ukončeného společného základu. To jsou ale všechna pozitiva vyhlášky," míní předseda sdružení Mladí lékaři Martin Švestka.

Sdružení vadí zejména formulace, která lékařům negarantuje vzdělávání dle nové vyhlášky, ale naopak je nutí dokončit svou specializaci podle stávajících a nevyhovujících podmínek. "Lékaři by měli mít možnost přestoupit do nového systému, míní Švestka.

Obě možnosti legislativní rada vlády do vyhlášky zahrnout nechtěla, nicméně ministerstvo obavy mladých lékařů mírní.

"Lékaři se nemusejí obávat, v metodických pokynech ministerstva to bude. Lékařům tedy nebude nic bránit, aby přestoupili do nového systému. Přestup bude bezplatný a absolvované období se jim bude počítat," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Nevýhodné dohody lékařů s nemocnicemi zůstávají

Novela ovšem neřeší třeba problematiku stabilizačních dohod. Ty vážou lékaře po složení atestační zkoušky dalších pět let v nemocnici, která vzdělání zaplatila. Když lékař dohodu nepodepíše, platí si vzdělání sám a denně jej to vyjde až na tisíc korun.

Stabilizační smlouvy vadí i České lékařské komoře. "Kvůli nim jsou rezidenční místa pro většinu oborů s výjimkou praktického a dětského lékařství pro lékaře neatraktivní a zůstávají neobsazena," tvrdí předseda České lékařské komory Milan Kubek.

Ministr zdravotnictví alespoň vyzval fakultní a krajské nemocnice, aby smlouvy výrazně omezily. "Souhlasíme s tím, že některé podmínky těchto smluv byly nedůstojné, tohle vázání bylo využíváno nad míru," uznal mluvčí Sršeň.

Vyhláška podle Kubka přináší jen dílčí řešení problémů se vzděláváním lékařů. "Neřešen zůstává problém s financováním specializačního vzdělávání. Neruší se poplatky za atestace, které musí mladí lékaři platit v částkách 3 500 až 7 000 korun," vypočítal Kubek.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger připouští, že vyhláška není zcela podle požadavků lékařů. Chce se s nimi proto 20. prosince ještě sejít a dále jednat. Vyhlášku už ale kritici změnit nemohou, protože prošla legislativním procesem a od Nového roku začne platit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video