Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pacienti budou rukojmí pojišťoven, kritizují lékaři lůžkovou revoluci

  14:44aktualizováno  14:44
Mohutné rušení lůžek v nemocnicích podle lékařů zhorší kvalitu péče a nepřinese finanční úsporu. Pacienti se tím stanou rukojmími zdravotních pojišťoven, jejichž moc příliš roste, uvedl na páteční konferenci České lékařské komory její prezident Milan Kubek. Pojišťovny i ministerstvo zdravotnictví kritiku odmítají.
Lékařům se nelíbí rušení lůžek akutní péče (ilustrační foto).

Lékařům se nelíbí rušení lůžek akutní péče (ilustrační foto). | foto: Michal SváčekMF DNES

Kubek na konferenci, která předchází víkendovému sjezdu ČLK, označil redukci sítě zdravotních zařízení za velkou lůžkovou revoluci, jež v systému neušetří žádné peníze.

"Občan se stal rukojmím pojišťoven, ministerstvo jim dává všechnu moc. Je nutné se ptát, komu patří, komu se zodpovídají a jakým právem mají rozhodovat o síti zdravotnických zařízení," uvedl Kubek. Podle něj není nemocničních lůžek nadbytek, ale mají špatnou strukturu. Chybí prý například lůžka následné péče.

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek, který dorazil místo šéfa resortu Leoše Hegera, odmítl, že dojde k negativním dopadům na pacienty. Snížení počtu lůžek podle něj zpřehlední systém a přinese provozní úspory 

"Záměr zdravotních pojišťoven podporujeme. Trvali jsme na tom, aby to bylo co nejtransparentnější," uvedl náměstek. Zástupci lékařů ale oponují, že pojišťovny postupovaly utajeně. Místopředseda Lékařského odborového klubu Miloš Voleman označil postup pojišťoven vůči nemocnicím za diktát.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák obhajoval redukci lůžek například změnami v medicíně, kdy podle něj není u řady chorob nutné pobývat v nemocnici tak dlouho jako dříve. 

Malá rozloha krajů podle něj vede k tomu, že se nabídka lékařské péče často zbytečně překrývá a ovlivňuje ji lokální konkurenční boj sousedních měst. "Povedlo se domluvit rozumný kompromis. Cíl, aby se nezhoršila kvalita péče a snížila se přebujelá kapacita lůžek, se splnil," doplnil Horák.

Kubek vyzval nemocnice, aby neuzavíraly krátkodobé smlouvy

Zdravotní pojišťovny se s ministerstvem zdravotnictví dohodly, že nemocnice přijdou kvůli úsporám během tří let  o šest tisíc akutních lůžek. U dvanácti zdravotnických zařízení, které budou mít s pojišťovnami jen krátkodobé smlouvy, akutní lůžková péče zcela zanikne (více zde).

Většina nemocnic dosud nemá se zdravotními pojišťovnami uzavřené smlouvy na příští rok. Pojišťovny v pondělí vydaly seznam zdravotnických zařízení, se kterými uzavřou smlouvy na dalších pět let, s dalšími nemocnicemi smlouvy na kratší období. Nosek v pátek uvedl, že by si pojišťovny měly s uzavíráním smluv pospíšit.

Kubek, podle kterého zdravotní pojišťovny uzavřely kartelovou dohodu, vyzval nemocnice, aby krátkodobé smlouvy nepodepisovaly. Stejný názor má i opoziční ČSSD, která chce jednat s kraji a ministrem Hegerem (více o postoji ČSSD zde)

Horák už dříve uvedl, že v Česku zůstane asi 50 tisíc lůžek a kvalitní péče nebude ohrožena. Nemocnice s tím však nesouhlasí, jejich zástupci i představitelé odborů a pacientských organizací budou o situaci jednat v úterý 6. listopadu.

"Padnou návrhy na společný postup neuzavírat vynucené smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Smlouvy se nám nepředkládají k dohodě, ale k podpisu. Rušení lůžek vůbec není třeba, je to nesmyslný zásah," řekl předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Solich. Na 20. listopad odbory vyhlásily symbolický protest (více zde). 

O víkendu budou lékaři řešit i vývoj platů

Systém veřejného zdravotního pojištění je dlouhodobě v deficitu. Loni v něm chybělo pět miliard, letos to budou podle odhadu ministerstva tři miliardy. Vedení resortu doufá, že se zvýší výběr pojistného.

Podle Kubka Hegerovy reformy způsobily pokles kvality, dostupnosti a bezpečnosti zdravotní péče, omezování solidarity zdravých s nemocnými či bohatými a chudými. "Nespokojenost lékařů s řízením resortu je veliká. Pan ministr nehájí zájmy svěřeného resortu a zdravotnictví se nevyvíjí dobrým směrem," řekl tento týden iDNES.cz Kubek.

Na víkendovém sjezdu budou zástupci lékařů řešit i vývoj svých platů. Ministerstvo podle nich nedodržuje loni v únoru dojednané memorandum. Příjmy zdravotníků měly letos vzrůst o 10 procent, ale kvůli nepříznivé ekonomické situaci se zvýšily méně, podle ČLK navíc převážně jen v nemocnicích přímo řízených ministerstvem. Heger ve středu oznámil, že příští rok mzdy neporostou (více zde).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz