Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři hájí kolegyni odsouzenou za TBC

  9:02aktualizováno  9:02
Vinohrady - Kolegové lékařky z vinohradské nemocnice, která byla odsouzena za trestný čin šíření nakažlivé choroby, zaslali otevřený dopis na její obranu. Hana Burešová byla odsouzena k podmíněnému trestu odnětí svobody na šest měsíců s odkladem na dva roky za to, že nezajistila hospitalizaci muže nakaženého tuberkulózou. Ten o čtyři dny později na vysoce nakažlivou formu plicní tuberkulózy zemřel.

Lékařka s verdiktem nesouhlasí a žádá o nové přešetření případu.

Svou kolegyni nyní podpořili všichni lékaři I. interní kliniky vinohradské nemocnice, kteří se písemně obrátili na pražského hygienika a na ministerstvo zdravotnictví.

Upozorňují mimo jiné na posudky ředitele právního oddělení České lékařské komory Jana Macha a předsedy České pneumologické společnosti Stanislava Klose. Podle jejich stanoviska totiž lékařka Burešová nijak nepochybila a vinu za smrt nemocného muže nenese.

TÉMA:

Lékařka dostala za šíření TBC podmínku
Podle soudu však pochybila tím, že se spokojila se slibem pacientova kamaráda, že ho odveze na příslušné oddělení Thomayerovy nemocnice. To se však nestalo. Za čtyři dny ho opět přivezla do vinohradské nemocnice záchranná služba, zachránit ho se však již nepodařilo.

Kolegové lékařky jsou rozhořčeni, že soud vůbec nebral v potaz odborné posudky. "Po detailním posouzení postupu lékařky jsme dospěli k jednoznačnému závěru, že lékařka nijak neporušila své profesionální povinnosti ani neporušila platnou vyhlášku," píše ve svém stanovisku  ředitel právního oddělení České lékařské komory Jan Mach.

Podle něj není odvoz pacienta soukromým vozidlem doprovázející osoby žádným právním předpisem zakázán. Lékařka by naopak v případě čekání na sanitku mohla vystavit nakažlivé chorobě personál a další pacienty v čekárně. V areálu nemocnice totiž není k dispozici žádná izolační místnost.

Stejného názoru je také předseda České pneumologické společnosti Stanislav Kos: "Pokud pacient dojel na vyšetření v doprovodu jemu blízké osoby, lze zajistit převoz pomocí této osoby, neboť již byla v kontaktu s nemocným," píše. Dodává, že výbor společnosti neshledává v postupu lékařky žádné zásadní pochybení.

Dvaadvacet kolegů odsouzené lékařky se v otevřeném dopise diví, jak je vůbec možné mluvit o pochybení, když v zákonu ani v prováděcí vyhlášce není jednoznačně definován postup k zajištění izolace a hospitalizace pacienta. "Cítíme morální povinnost prohlásit, že my, kteří známe celý případ zblízka, považujeme obžalovanou za mimořádně odborně, morálně i lidsky kvalitní lékařku. Jsme si jisti, že nikdo z nás by nejednal jinak," tvrdí lékaři I. interny.

Obvodní soud pro Prahu 10 odsoudil k podmíněnému trestu na čtyři měsíce s odkladem na dva roky také slovenského spolubydlícího nemocného. Soudkyně nyní nařídí hlavní líčení celého případu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz