Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Doktorů ubývá, přiznává ministr. Chce fakultám poslat víc peněz

  14:42aktualizováno  14:42
V České republice je čím dál větší nedostatek lékařů. Ministerstvo zdravotnictví chce proto po dobu deseti let lékařským fakultám přidat navíc až o 500 milionů korun ročně. Peníze by se použily na zvýšení počtu absolventů i platů učitelů v lékařství.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (16.2.2018). | foto:  František Vlček, MAFRA

Lékařské fakulty v minulých měsících upozornily, že v dalších letech bude více lékařů odcházejících do důchodu než přibude nových absolventů. Nutné je také upravit nesoulad platů mezi učiteli v lékařství a jejich kolegy v praxi. „V akademickém roce 2019/2020 dostanou lékařské fakulty poprvé navíc až o 500 milionů korun,“ slibuje ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch v reakci na současnou situaci ve zdravotnictví. 

Plat větší než hejtman, k tomu auto a byt

Města zoufale shánějí pediatry

Ilustrační foto

Fakulty přijímají zhruba každého desátého zájemce. V loňském roce na lékařských fakultách v Česku studovalo přes 21 tisíc lidí, absolventů bylo okolo 2 500. Podle dřívějšího vyjádření šéfa Asociace děkanů lékařských fakult, děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Aleksi Šeda, by bylo potřeba navýšit počet studentů o pětinu až čtvrtinu. „Největší je nedostatek praktických lékařů pro děti a dorostence,“ připouští ministr Vojtěch. 

Ministerstvo zdravotnictví chce proto ještě v tomto pololetí předložit vládě vypracovaný desetiletý akční plán pro navýšení počtu studentů. „S garancí deseti let, takže fakulty budou mít jistotu, že pro studium přijatých uchazečů budou mít peníze,“ vysvětlil Vojtěch. 

Peníze půjdou přímo pouze lékařským fakultám. Ty v současnosti dostanou asi dvě třetiny toho, kolik pro studium svých žáků potřebují. Zbytek financí fakulty získají od studentů ze zahraničí, kteří studují anglické studijní programy. Loni jich bylo asi 3 400. 

Problémem jsou i platy učitelů lékařství

Průměrný plat učitelů lékařství na fakultě je mezi 22 až 28 tisíc korun hrubého. Ten se zvyšuje po dosažení titulu docenta, což ale trvá deset až patnáct let. Poté stoupne zhruba na 45 tisíc korun, u profesorů na 50 až 60 tisíc korun. 

Fakulty na platy často nemají a nabízejí proto jen částečné úvazky. Proto například lékaři z klinické praxe kombinují výuku s úvazkem v nemocnici. To ale není možné u teoretických oborů. Podle přednosty Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Karla Smetany lékaře často ve výuce nahrazují absolventi přírodovědných oborů. 

Problém je podle Šeda i u stomatologů, kteří si vydělají v praxi řádově více než ve školství. Podle předsedy České stomatologické komory nic nebrání zubaře na školách platit stejně jako v soukromých ordinacích. Zaplatit jim to ale musí fakultní nemocnice, kde výkony udělají. To ale podle Šeda prakticky možné není, peníze zůstávají nemocnici.

„Peníze, které fakulty ročně od ministerstva zdravotnictví dostanou, půjdou i na zvýšení platů. Samy si ale určí o kolik,“ vysvětlil Vojtěch. 

Podle odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v současné době docentům lékařských fakult v průměru 55 let, 14 procentům je přes 70 let. U profesorů je průměr 63 let, více než 70 let je 17 procentům z nich.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Babiš získal důvěru Sněmovny. Chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve

Premiér Andrej Babiš na výzvu opozice vyšel mezi demonstranty.

Vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty získala důvěru Poslanecké sněmovny 105 hlasy poslanců těchto stran. Česko má...

Češi si utahují ze sedícího Zemana. Na oficiálním snímku státníků však stojí

Zástupci členských zemí NATO na summitu v Bruselu. Zcela vpravo prezident Miloš...

České sociální sítě ve středu obletěly snímky ze společného focení státníků na summitu NATO, kde si unavený prezident...

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...Další z rubriky

Klimatolog: Modely jsou hodně pesimistické, sucha budou stále častější

Na řadě míst Olomouckého kraje už platí stav sucha, například v Hněvotíně na...

Ivanovice na Hané, Brníčko poblíž Šumperka, Ponědraž na Jindřichohradecku či část Českého Krumlova v katastru nazvaná...

Zeman přijal demisi Krčála, setká se s Maláčovou. Ocenil její vzdělání

Kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD

Demisi ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála, který rezignoval, protože opsal bakalářskou práci, přijal...

Krčálovi po demisi náleží odchodné 144 tisíc, služební auto nechce

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál na tiskové konferenci v pražském...

Přestože Petr Krčál strávil ve funkci ministra práce a sociálních věcí pouze jednadvacet dní, dostane odchodné ve výši...Najdete na iDNES.cz