Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Doktorů ubývá, přiznává ministr. Chce fakultám poslat víc peněz

  14:42aktualizováno  14:42
V České republice je čím dál větší nedostatek lékařů. Ministerstvo zdravotnictví chce proto po dobu deseti let lékařským fakultám přidat navíc až o 500 milionů korun ročně. Peníze by se použily na zvýšení počtu absolventů i platů učitelů v lékařství.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (16.2.2018). | foto:  František Vlček, MAFRA

Lékařské fakulty v minulých měsících upozornily, že v dalších letech bude více lékařů odcházejících do důchodu než přibude nových absolventů. Nutné je také upravit nesoulad platů mezi učiteli v lékařství a jejich kolegy v praxi. „V akademickém roce 2019/2020 dostanou lékařské fakulty poprvé navíc až o 500 milionů korun,“ slibuje ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch v reakci na současnou situaci ve zdravotnictví. 

Plat větší než hejtman, k tomu auto a byt

Města zoufale shánějí pediatry

Ilustrační foto

Fakulty přijímají zhruba každého desátého zájemce. V loňském roce na lékařských fakultách v Česku studovalo přes 21 tisíc lidí, absolventů bylo okolo 2 500. Podle dřívějšího vyjádření šéfa Asociace děkanů lékařských fakult, děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Aleksi Šeda, by bylo potřeba navýšit počet studentů o pětinu až čtvrtinu. „Největší je nedostatek praktických lékařů pro děti a dorostence,“ připouští ministr Vojtěch. 

Ministerstvo zdravotnictví chce proto ještě v tomto pololetí předložit vládě vypracovaný desetiletý akční plán pro navýšení počtu studentů. „S garancí deseti let, takže fakulty budou mít jistotu, že pro studium přijatých uchazečů budou mít peníze,“ vysvětlil Vojtěch. 

Peníze půjdou přímo pouze lékařským fakultám. Ty v současnosti dostanou asi dvě třetiny toho, kolik pro studium svých žáků potřebují. Zbytek financí fakulty získají od studentů ze zahraničí, kteří studují anglické studijní programy. Loni jich bylo asi 3 400. 

Problémem jsou i platy učitelů lékařství

Průměrný plat učitelů lékařství na fakultě je mezi 22 až 28 tisíc korun hrubého. Ten se zvyšuje po dosažení titulu docenta, což ale trvá deset až patnáct let. Poté stoupne zhruba na 45 tisíc korun, u profesorů na 50 až 60 tisíc korun. 

Fakulty na platy často nemají a nabízejí proto jen částečné úvazky. Proto například lékaři z klinické praxe kombinují výuku s úvazkem v nemocnici. To ale není možné u teoretických oborů. Podle přednosty Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Karla Smetany lékaře často ve výuce nahrazují absolventi přírodovědných oborů. 

Problém je podle Šeda i u stomatologů, kteří si vydělají v praxi řádově více než ve školství. Podle předsedy České stomatologické komory nic nebrání zubaře na školách platit stejně jako v soukromých ordinacích. Zaplatit jim to ale musí fakultní nemocnice, kde výkony udělají. To ale podle Šeda prakticky možné není, peníze zůstávají nemocnici.

„Peníze, které fakulty ročně od ministerstva zdravotnictví dostanou, půjdou i na zvýšení platů. Samy si ale určí o kolik,“ vysvětlil Vojtěch. 

Podle odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v současné době docentům lékařských fakult v průměru 55 let, 14 procentům je přes 70 let. U profesorů je průměr 63 let, více než 70 let je 17 procentům z nich.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

Kvůli vichřici vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji hlavně k popadaným...

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Žena, které pojišťovna původně odmítla proplatit léčbu, podlehla rakovině

Pavla Dandová potřebuje každé tři týdny sehnat 96 tisíc korun, aby mohla...

V neděli ráno zemřela na rakovinu Pavla Dandová. Matka dvou holčiček před dvěma lety onemocněla synoviálním sarkomem,...Další z rubriky

Neznají jejich celá jména, ani kde bydlí. V Erku se učí děti dobrovolně

Uživatel Erka Daniel Patkaň (18. září 2018)

Daniel Patkaň začal jihlavské centrum Erko navštěvovat ve svých sedmi letech a podle jeho slov mu právě toto...

Stíhaný Mynářův šéf Lán dal další milionovou zakázku obviněné firmě

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář

Šéfa lánské obory, kterého dosadil hradní kancléř Vratislav Mynář, už více než rok stíhá policie. Společně s manažerem...

SPD rozvěsila billboardy i tam, kde nekandiduje, část lidí dráždí

Billboard SPD v Chrudimi vyprovokoval vznik iniciativy s názvem “Štváče v...

Kampaně Svobody a přímé demokracie (SPD) si všimli lidé na několika místech v Pardubickém kraji, v nichž tato politická...Najdete na iDNES.cz