Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři a ministr Heger se dohodli na ukončení krize, chybějí jen podpisy

  19:26aktualizováno  22:30
Zástupci lékařských odborů se dohodli s ministrem Leošem Hegerem na cestě k ukončení krize ve zdravotnictví. Dostanou pět až osm tisíc měsíčně navíc plus zhruba patnáctiprocentní nárůst platu ročně, musejí však ukončit svůj protest. Dohoda ale do středy čeká na posvěcení vládou a regionálními odborářskými organizacemi.

CO SE DOHODLO

  • platy lékařů nyní vzrostou o 5-8 tisíc podle kvalifikace
  • do roku 2013 platy vzrostou na 1,5-3násobek průměrné mzdy podle kvalifikace
  • platy na zmíněný cílový stav porostou zhruba tempem 15 % ročně
  • dohoda je vázaná na odvolání výpovědí lékařů a na vládní souhlas s novou tarifní tabulkou pro lékaře
  • DOKUMENT: Plné znění memoranda

"Dospěli jsme k nějakému pokroku. Jsme na cestě k závěru, budu-li trochu optimistický," řekl po tří a půl hodinové schůzce ministr Leoš Heger.

Výsledkem setkání je společný návrh memoranda, pod kterým jsou připraveny kolonky na podpisy obou stran. Tedy ministra i předsedy lékařských odborů.

V návrhu jsou už dříve diskutovaná témata. Ze strany ministerstva padla nová nabídka na rozdělení peněz podle jiného klíče, který zčásti zvýhodní menší nemocnice proti větším.

"Ministerstvo zdravotnictví bude iniciovat novelu vyhlášky tak, aby dodatečné zdroje byly mezi nemocnicemi rozděleny podle počtu úvazků lékařů," stojí v deklaraci. Ta také nově počítá s tím, že by na platy lékařů šly celé dvě miliardy a nikoliv miliarda a půl, jak původně ministerstvo zamýšlelo.

"Kalkulace ukázaly, že započítáme-li zvýšení mezd o pět až osm tisíc všem 18 tisícům lékařům v nemocnicích, tak to vychází na 1,8 miliardy. Započteme-li k tomu nárůsty cen přesčasové práce, dovolené a podobných kompenzací, dostává se na zkonzumování celých dvou miliard," vysvětlil změnu rozhodnutí Heger.

Odboráři ustoupili v otázce celkového navýšení mezd. Místo letošního navýšení až o 12 tisíc korun měsíčně, dostanou lékaři nejvýše osm tisíc, jak si přálo ministerstvo.

"Zůstal předložený náš návrh, že nejmladší lékaři by měli mít zvýšený plat o pět tisíc měsíčně, lékaři se specializací o osm tisíc měsíčně. Návrhy budou zapracovány do speciální tarifní tabulky pro všechny lékaře v lůžkové sféře a pro lékaře ze záchranných služeb," popsal Heger.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger po jednání s lékařskými odbory.

Ve středu o tarifech bude jednat vláda. Její konečné rozhodnutí padne ale až po jednání odborů, které se zčásti se středeční vládou kryje. Je tedy možné, že vláda dá odborům záruky, bod přeruší a schválí ho na jednání až ve středu 23. února.

"To, že říkám, že vláda pravděpodobně schválí nové tarifní tabulky, je vázáno na to, aby naši kolegové z LOK předložili návrh svým předsedům jednotlivých okresních organizací a aby s tím oni souhlasili. A na to, že LOK odvolá celé 'hnutí odporu'," zmínil ministr klíčovou podmínku.

Pokud odbory memorandum odsouhlasí, musí do tří dnů od jeho podpisu odvolat akci Děkujeme, odcházíme a vyzvat nespokojené lékaře, aby výpovědi vzali zpět.

Pokud odboráři memorandum neodsouhlasí, zvýšení tarifů se rozplyne. "V platnosti by zůstaly sliby, které znamenaly pěti až osmi tisícové navýšení pro lékaře, ale ne cestou tarifů," dodal Heger.

Konec konfrontačního tónu

Martin Engel, tvář rebelujícího Lékařského odborového klubu, byl v hodnocení návrhu dohody stručný. "Snadněji jsme dospěli spíš k dohodě o tom, jak to bude vypadat v roce 2013 než v roce 2011. Teď ten návrh předložím předsedům regionálních odborových organizací," řekl lakonicky. Z jeho projevu nicméně vymizel konfrontační tón a zdá se tak, že má memorandum šanci uspět.

"Dohoda nevystihuje postoj ani jedné z obou stran, ale tak už to u dohod bývá. Snaha dostat je k jednacímu stolu nebyla marná," pochvaloval si šéf České lékařské komory Milan Kubek. Prezentoval se tak spíše jako prostředník, ačkoliv ČLK měla při jednáních mnohem blíže k odborům než k ministru Hegerovi.

Dohoda spíše říká, jaký bude stav v roce 2013. Teď ji předložíme regionálním šéfům odborů, říká předseda LOK Martin Engel.

Budu se snažit přesvědčit lékaře, že vyjednané memorandum je přijatelný kompromis, přislíbil prezident ČLK Kubek.

"Budu se snažit přesvědčit lékaře, že vyjednané memorandum je přijatelný kompromis," přislíbil Kubek.

Spokojený byl i jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek. "V memorandu jsou ty dvě miliardy, je tam příslib nových tarifních tabulek. Chtěl bych jménem hejtmanů vyzvat odbory, aby tuto dohodu ve středu podpořily. Už jsem měl svolanou Bezpečnostní radu Jihomoravského kraje, v optimismu jsem jednání zrušil. Doufám, že ji nebudu muset svolávat znovu," řekl Hašek.

Důvod k radosti nemají zdravotní sestry. Ty měly původně ze dvou miliard dostal na platy 500 milionů. Nová dohoda s tím ale již nepočítá. "Půl miliarda to nebude, protože se po přesnějších modelacích ukázalo, že navýšení platů lékařů spotřebuje více než 1,5 miliardy," popsal Heger.

Zdravotní sestry a další nelékařský personál proto dostane přidáno až v příštím roce. "Česká asociace sester vydá v úterý ráno oficiální prohlášení," informovala za asociaci její prezidentka Dana Jurásková.

ŽÁDNÍ VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÉ SESTRY

Obě nejviditelnější strany sporu - lékaři a vláda - něco prosadily a v něčem ustoupily.

Ministr Leoš Heger původně chtěl rozdělit 1,5 miliardy nemocnicím, aby lékařům přidaly ve formě například osobního ohodnocení. Vláda nakonec couvla. Lékařům dá dvě miliardy (nikoliv ze státního rozpočtu, peníze najde ve zdravotnictví) a napíše novou tarifní tabulku, i když s ní v programovém prohlášení nepočítala.

Odboráři zase slevili z požadavku na rychlé přidání v rozmezí osmi až dvanácti tisíc korun měsíčně. Také už netrvají na tom, aby vláda zaručila bezpodmínečné přijetí všech lékařů ve výpovědi zpět. Nemocnice si totiž na některá místa už nasmlouvaly náhradu.

Poraženými jsou zdravotní sestry a nelékařský personál obecně. Sestry se odmítly připojit k výpovědím, Asociace sester hovořila o snaze stabilizovat situaci. Dohoda na sestry nyní nemyslí, platy by jim měly začít růst nejdříve příští rok.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Na Štědrý den může být až plus pět stupňů. Tepleji zůstane i po Vánocích

(Ilustrační snímek)

Teploty v příštích čtyřech týdnech se přes den udrží nad nulou. Na Štědrý den může být až plus pět stupňů a nejtepleji...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz