Lékaře povýší, a pak mu sníží plat

  • 108
Je-li člověk povýšen, obvykle to pro něj z logiky věci znamená i více peněz. Ale existuje jedno místo, kde to funguje zcela opačně. Je to fakultní nemocnice. V ní pracují lékaři, kteří jsou placeni nemocnicí, a lékaři, kteří kromě léčení též vyučují a platí je škola.

Každá skupina je placena podle jiných tabulek. A mzda školského zaměstnance dnes tvoří dvě třetiny toho, na co má nárok jeho kolega zaměstnaný nemocnicí.

"Je to hanebné," prohlásil profesor Pavel Pafko, který je přednostou chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a rozhodl se na problém veřejně upozornit. Pro příklad nemusel chodit daleko - stačilo vlastní pracoviště.

Nezlobte se, pane profesore
Před několika týdny se rozhodl nabídnout asistentské (tedy učitelské) místo jednomu z kvalitních a nadějných chirurgů: Robertu Lischkemu. Ten dlouho váhal. Nakonec s poděkováním odmítl.

Zatímco dnes si lékař v jeho pozici vydělá podle tabulek (bez přesčasů a služeb) 22 660 korun, mzda asistenta činí 14 140 korun. Tak je na tom třeba Lischkův kolega Petr Hanek.

Oba jsou přitom stejně staří (je jim sedmatřicet), stejně vzdělaní a stejně kvalitní. Protože však platy ve zdravotnictví rostly rychleji než ve školství, rozdíly mezi oběma profesemi se prohlubují. "Je to celé nesmyslné. Asistentem by měl člověk chtít být, poděkovat a doma otevřít flašku, že si rodina přilepší," říká doktor Lischke.

 Lékař Petr Hanek říká, že nabídku být zároveň asistentem, a tedy i učit, vzal v podstatě jako profesní šanci, jíž je potřeba něco obětovat. Na rozdíl od kolegy Lischkeho si prostě tuto "oběť" mohl dovolit.

"Když o víkendu sloužím, mám odpovědnost za sto deset pacientů, ale mně podřízení lékaři jsou placeni lépe," líčí paradox situace. "Nabídka asistentského místa je pocta, která se nesmí odmítat. Mně profesor Pafko odmítnout dovolil," dodal ještě Robert Lischke.

Kdo bude učit?
Podle Pafka je absurdní, že stát neumí dobře zaplatit lidi, kteří vedou služby a rozhodují o práci podřízených i osudu nemocných. Jejich povinnosti výukou nekončí: operují a léčí stejně jako jejich kolegové, a tak si nemohou prostě odejít z nemocnice od svých pacientů a vydělávat v soukromé sféře jako například právníci vyučující na právnických fakultách.

"Když pak fakulta vypíše výběrové řízení na funkci přednosty kliniky, stane se, že se třeba přihlásí jeden člověk," dodává Pafko a táže se, kdo jednou bude lékaře učit.

Tip: univerzitní nemocnice
Prorektor Karlovy univerzity Pavel Klener říká: Už dlouho se problém snažíme s vládou řešit, žel stále neúspěšně. "I na mé klinice je řada kolegů, kteří mají vyšší plat než já," říká Klener, který vede kliniku ve Všeobecné fakultní nemocnici. Ještě hůř jsou na tom podle něho ti, kteří se "živí" pouze teorií, například v Patologickém ústavu.

Čísla to dokládají: průměrný věk učitelů v teoretických ústavech rok od roku roste, letos činil 53 let. Jinak řečeno: mladých zájemců o tyto posty ubývá.

Řešením by bylo podle profesorů Klenera i Pafka zřízení univerzitních nemocnic, jež by nesmyslné rozdíly v odměňování odstranily. Ministryně zdravotnictví Marie Součková už k tomu ustavila komisi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video