Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékař získal překvapivě byt

  19:23aktualizováno  19:23
Praha - Ačkoli se první městská část snaží ctít zhruba dvacet let staré usnesení hlavního města a uvolněné prostory v domech okolo magistrály nepřiděluje jako byty, občas udělá výjimku. Naposledy tak učinila v případě žilního chirurga Oty Schütze, kterému radní letos v létě schválili pronájem celého třetího patra v Mezibranské ulici 17, což představuje 280 čtverečních metrů, vedených jako nebytové. Schütz tak získal nejenom možnost rozšířit již sedmým rokem provozovanou tak zvanou jednodenní ordinaci, kterou má o patro níže, ale i směrem do dvora si zařídit byt o rozloze sto čtyřiceti čtverečních metrů.

Jak je možné, že najednou všichni rezignovali a proti bytu nikdo nic nenamítal? "Hledisko návratu prostor do bytového fondu je problematické. Jedním z argumentů při rozhodování o Mezibranské bylo stanovisko hygieniků. Obraťte se na vedoucího pobočky městské hygienické stanice Luďka Bajgara," doporučil místostarosta Karel Loucký.

Bajgar však odmítl vysvětlit, proč v případě Schütze hygienikům byt a zdravotnické zařízení u magistrály nevadí. "K věci Mezibranská se nebudu vyjadřovat, je to záležitost obvodního úřadu," sdělil.

Právě hygienici však obyvatelům z okolí ještě pár dní před tím, než bytu pro chirurga přikývli, tvrdili, že nebytové prostory se obsazovat nebudou. Přitom někteří obyvatelé i obecních domů mají dodnes byty situované na magistrálu a obec nejeví snahu přemístit je do částí s okny do dvora.

Radní nebyli jednotni v tom, zda v obecním domě má vůbec soukromá ordinace žilního chirurga být. Například Vladimír Vihan je zastáncem takových stavebních úprav - trojitá okna a klimatizace - by se plochy mohly vrátit do bytového fondu celé.

Loucký tvrdí, že obec přidělením celého patra Schützovi jen plní slib, který mu dala již před sedmi lety. Pro žilní a chirurgickou praxi získal doktor prostory v Týnské ulici s možností jejich rozšíření, což se časem ukázalo nereálné a tak mu obvod nabídl polovinu druhého poschodí v Mezibranské.

"Souhlasili jsme s tím, aby v jedné části dalšího patra v Mezibranské byla další ordinace a ve druhé pak byt. Pan doktor Schütz tak nemusí řešit, jak se po službě dostat domů," dodal Loucký. Nesouhlas lidí z okolí vysvětluje místostarosta závistí.

To si ostatně myslí i Schütz. "Je to sociální přístup české populace, že když někdo hodně dělá a má i úspěch, nezávidí mu práci, ale jen ten úspěch. Dráždí je, že někdo má víc, než druhý," řekl.

V ordinaci je podle svých slov dlouho do noci, protože pacienti přijíždějí z celé republiky a objednací doba je nyní tři čtvrtě roku. Proto možnost bydlení v témže místě Schütz uvítal. Informaci, že přitom vlastní byt v Lamačově ulici na Barrandově, odmítá.

"Informace tohoto rázu nejsou pravdivé," řekl. Cizinci, kteří v bytu bydlí však potvrdili, že jim ho Schütz pronajal.

"Pokud nějak poškodíte moje jméno, nevylučuji, že to bude práce pro moji manželku," řekl Schütz. Jeho žena, Jaroslava Šafránková, má advokátní kancelář. Shodou okolností zabírá celé patro v sousedním, rovněž obecním domě, v Mezibranské 19.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...Najdete na iDNES.cz